Gdzie na wolontariat?

wolontariat1 Gdzie na wolontariat? Już niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki. Niektórzy studenci zaczynają rozglądać się za dorywczą pracą, a niektórzy rozważają opcję wolontariatu. Wolontariat to wspaniały pomysł na to, aby pomagając innym rozwijać siebie i zbierać nowe doświadczenia, które przydadzą się potem, podczas szukania pracy. Były wolontariusz, nie tylko wpisze sobie dodatkową pozycję do CV, ale również nauczy się pracy w zespole, odpowiedzialności zawodowej, a jeśli wybierze wolontariat pokrewny ze swoim zawodem, to może zdobyć w nim pierwsze doświadczenia.Praca wolontariusza, może też być alternatywą w przypadku bezrobocia – wprawdzie nie zarobimy na nim na chleb, ale przynajmniej nie będziemy marnować czasu, rozpaczając samotnie w domu.

Wybierając wolontariat, dopasujmy to co będziemy robić do naszych zainteresowań i umiejętności – choć najczęściej wolontariat kojarzy nam się z pracą z osobami chorymi, to jest to zaledwie jedno z obliczy wolontariatu, który ma naprawdę wiele twarzy. Co można robić na wolontariacie?

Praca z dziećmi

Praca ze zwierzętami

  • Przystań ocalenie (Komitet Pomocy dla Zwierząt) – Fundacja działa na rzecz obrony praw zwierząt – głównie koni. Fundacja ma siedzibę w Tychach.
  • Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik – wolontariusze, opiekują się i wychowują na przewodnika szczenię labradora. Po osiągnięciu roku, piec zostaje przekazany potrzebującym. W programie wolontariatu mogą wziąć udział rodziny z Poznania, Łodzi i Szczecina.
  • Schroniska dla zwierząt– w całej Polsce, w prawie każdym schronisku dla zwierząt brakuje rąk do pracy.

inne wolontariaty:

  • Mali bracia ubogich – wspieranie osób starszych i towarzyszenie im w samotności życia.
  • Towarzystwo NASZ DOM – pomoc i wsparcie rodzin zastępczych oraz pomoc dzieciom będącym w rodzinach zastępczych (Warszawa).
  • Banki Żywności – pozyskiwanie i dystrybucja żywności. Pomoc ubogim
  • Amnesty International – Fundacja działająca w obronie praw człowieka. (Gdańsk, Warszawa)

Aktualne ogłoszenia dotyczące pracy wolontariackiej, publikowane są na stronie ngo.pl Zainteresowanych wolontariatem poznaniaków, zapraszam też 7 października na konferencję „Wolontariat – ukryte możliwości”, która odbędzie się w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Poznaniu. Więcej informacji na stronie Biura Karier UAM.

Dodaj komentarz