Fluktuacje w gastronomii

kelner2 Fluktuacje w gastronomiiKończą się wakacje, a wraz z nimi powoli zamykane będą ogródki kawiarni, knajpek i restauracji. Oznacza to dla właścicieli mniejszą ilość klientów i mniejsze zyski oraz…mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Na szczęście, dla wielu pracowników redukcja etatu nie jest problemem, wielu wakacyjnych pracowników to studenci i uczniowie, którzy przez wakacje zarabiali na studia. Oni, odchodzą z pracy bez żalu, czasem pozostawiając zbyt wiele pustych wakatów.

Jest to spora szansa dla tych, którzy na pracę za barem czy na kuchni chcą się załapać. Koniec września i początek października będzie bowiem czasem, w którym bary i restauracje będą ustalać swój skład na przyszłe miesiące. Jeśli więc studiujesz zaocznie i potrzebujesz dorobić – warto rozważyć właśnie tą branżę – choć w czasie „poza wakacyjnym” nie warto liczyć na oszałamiające napiwki ani zbyt wysokie pensje.

Jakie prace można wykonywać w gastronomii nie mając doświadczenia?

  • pomocnik kuchenny – odpowiada za krojenie warzyw, przygotowywanie sałatek, obieranie ziemniaków. Pomocnik kuchenny z czasem może awansować na kucharza – oczywiście o ile gotowanie jest Twoją pasją
  • osoba na zmywak, czyli popularna „szklanka” – w niektórych lokalach zbiera szkło, w innych tylko je myje – praca w dość ciężkich warunkach i kiepsko płatna, ale za to aby ją wykonywać wystarczą dwie ręce i jako taka energia życiowa
  • kelner – „prawdziwym” kelnerem trudno zostać bez szkoły która uczy zasad tego zawodu, ale w rzeczywistości, w większości restauracji pracuje nie wykwalifikowany zespół kelnerów po szkołach, ale studenci – są tańsi i …tańsi.
  • barman – mówi się że bycie barmanem, to stan umysłu. Dobry barman – jak dobry kelner – jest rzadkością. Nauczyć się zasad miksologii można jednak samemu – jeśli się tylko chce ( i wyda 60 zł na książkę Biblię Barmana Nowickiego. Praca barmana niezwykle wciąga, choć dla studentów jest dość niebezpieczna – niepokojący odsetek barmanów – studentów, kończy studia ze sporym opóźnieniem.
  • pracownik fast-food – McDonald, KFC, Pizza Hut – do wyboru do koloru. I sieci i stanowisk wewnątrz. Łączy je jedno – elastyczny grafik, umowa o pracę i brak wymagań dotyczących doświadczenia.

Dodaj komentarz