Audyty kariery. Nowa moda wśród menagerów

Coraz więcej managerów i osób które mają za sobą już kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe decyduje się skorzystanie z usług profesjonalnego audytora kariery. Taka usługa polega na przeprowadzeniu badania i oceny kompetencji pracownika, w kontekście dalszego rozwoju jego drogi zawodowej. Celem stworzenia audytu jest stworzenie planu rozwojowego dla pracownika, który pomoże mu w osiąganiu kolejnych szczebli rozwoju zawodowego.

Dla kogo jest audyt?

Sens korzystania z audytu jest wtedy, jeśli już mamy za sobą szersze doświadczenie zawodowe i czujemy że stanęliśmy w martwym punkcie. Chcemy się dalej rozwijać zawodowo, podejmować nowe wyzwania, więcej zarabiać, ale w naszej firmie nie udaje nam się awansować, a z innych firm do nas nie dzwonią. Kiedy nie wiemy co dalej robić i nie mamy pomysłu na siebie, lub też wtedy kiedy napotykamy na jakieś blokady w rozwoju kariery, które trudno nam zidentyfikować.

Profesjonalny audyt kariery

Audyt kariery powinien polegać na szerokim badaniu umiejętności, kompetencji i otoczenia biznesowego pracownika. Określa się dotychczasową wiedzę, zdobyte umiejętności, braki które należy nadrobić, aby osiągnąć zamierzony zawodowo cel. Audytor powinien też umieć pomóc pracownikowi w wyborze dalszej drogi kariery – naprowadzić go na właściwy obszar, który da pracownikowi satysfakcję. W oparciu o ustalone cele oraz zbadane kompetencje tworzy się mapę czy też plan rozwoju, obejmujący na przykład takie elementy jak poprawienie znajomości języków obcych, program budowy wizerunku w Internecie czy wskazanie miękkich kompetencji wymagających rozwoju.

Ile to kosztuje?

Audyty w Polsce na razie dopiero zdobywają popularność i jak na razie jest to usługa kosztowna, skierowana głównie do kadry zarządzającej. Koszt stworzenia audytu to kilkaset złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę to co można zyskać – nie, ale z drugiej strony, wydatek rzędu kilkuset złotych nie jest dla wszystkich. A ile wy bylibyście w stanie zapłacić za taką usługę?

Jeśli w firmie organizowane są szkolenia typu Development Center można je również potraktować jak audyt kariery – wprawdzie Development realizowany jest pod kątem aktualnych obowiązków, ale również pokazuje jakie są nasze mocne i jakie słabe strony i nad czym powinniśmy popracować.