Nadal brakuje hydraulików,

czyli najbardziej poszukiwane zawody

W jakim kierunku warto się rozwijać będąc świeżo upieczonym absolwentem czy abiturientem? Manpower, przeprowadzając ogólnoświatowe badania związane z zapotrzebowaniem rekrutacyjnym pracodawców, wskazał na najbardziej poszukiwane w Polsce zawody. Kogo szukają – a nie mogą znaleźć -pracodawcy?

Na pierwszym miejscu najbardziej poszukiwanych zawodów są – tak jak i w zeszłym roku – wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Brakuje hydraulików, spawaczy, murarzy, elektryków. Sporo osób o takich kompetencjach wyjechało za granicę, a i zawody te rzadziej są wybierane przez młodzież decydującą się na konkretny kierunek rozwoju swojej drogi życiowej. Specjalistów tych, brakuje nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę- wszędzie.

Na drugim miejscu, wśród poszukiwanych zawodów znaleźli się projekt managerowie. To problem specyficznie Polski, bowiem na zachodzie aż tak dużego problemu z projekt managerami nie ma. Prawdopodobnie wynika to z faktu krótkiej tradycji tego zawodu w Polsce – brakuje odpowiednich szkoleń, a osoby po kierunkach studiów związanych z zarządzaniem rzadko kiedy są w stanie – bez doszkalania się i nabierania doświadczenia – spełnić oczekiwania pracodawców w zakresie zarządzania projektami.

Na trzecim miejscu w rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów, znaleźli się przedstawiciele handlowi. Na świecie i w Europie, przedstawiciel handlowy to drugi najbardziej poszukiwany przez pracodawców pracownik.

Kolejne miejsca na liście najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w Polsce zawodów znaleźli się:
4. inżynierowie
5. kierowcy
6. niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
7. pracownicy sekretariatu, asystenci
8. kucharze / szefowie kuchni
9. pracownicy produkcyjni
10. pracownicy działów obsługi klienta

źródło: manpower.pl