Poczucie atrakcyjności a powodzenie w pracy

praca atrakcyjnosc Poczucie atrakcyjności a powodzenie w pracy Efekt halo, czyli przypisywanie drugiej osobie cech psychicznych na podstawie tego, jak dana osoba wygląda, zostało w psychologii dobrze opisane. Osoby, które rekrutują inne osoby do pracy powinny być świadome pułapki atrybucji i powinny starać się panować nad działaniem efektu halo podczas rekrutacji. Nie zawsze jednak uda się tego uniknąć – zwłaszcza jeśli rekrutacja jest prowadzona przez osobę nie mającą odpowiedniego przeszkolenia w tym kierunku. Jak się jednak okazuje, to jak jesteśmy atrakcyjni wpływa nie tylko na to, jakie cechy zostaną nam przypisane przez innych, ale również na nas samych. Badania wykazują, że osoby które uważają siebie za atrakcyjne zarabiają więcej i częściej osiągają zawodowy sukces.

Przy efekcie halo, aby mogły zostać nam przypisane pozytywne cechy musimy być „obiektywnie atrakcyjni”. Na nasz poziom zarobków i sukcesów zawodowych wpływa jednak nie tylko to czy rzeczywiście jesteśmy ładniejsi, ale to jak oceniamy samych siebie.

Psychologowie z Uniwersytetu na Florydzie przeprowadzili badanie na temat tego jak atrakcyjność wpływa na wysokość wynagrodzenia, sukces zawodowy i łatwość znalezienia pracy. I choć osobom ładniejszym jest rzeczywiście prościej, to ważnym czynnikiem jest też to jak sami siebie oceniamy. Jeśli myślimy o sobie pozytywnie (nawet jeśli nie jesteśmy najpiękniejsi na świecie) to zachowujemy się bardziej pewnie, jesteśmy bardziej przebojowi i lepiej wypadamy na rozmowach kwalifikacyjnych czy w negocjacjach wynagrodzenia. Jeśli zaś uważamy się za osoby mało atrakcyjne, to nawet jeśli jesteśmy oszałamiająco piękni, efekty naszej urody są mniejsze – jesteśmy bowiem mniej pewni siebie, łatwiej się stresujemy i nie mamy takiej siły przebicia.

Jeśli więc chcesz znaleźć pracę marzeń i mieć bardziej adekwatną pensję czas może zacząć weryfikować myślenie o sobie. Nie w kategoriach „jestem dobrym pracownikiem”, lecz w kategoriach „czuję się atrakcyjny”. Poprawa mniemania o sobie w kategoriach własnej urody może bowiem zaowocować lepszym uposażeniem i lepszą pracą.

Dodaj komentarz