„Czy firma płaci w terminie?” – pytania kandydatów (cz. I)

niestabilnosc finansowa „Czy firma płaci w terminie?” – pytania kandydatów (cz. I)Większość rozmów kwalifikacyjnych kończy się zapytaniem kandydata czy ma jakieś wątpliwości do wyjaśnienia i chce o coś zapytać. Wszelki poradniki na temat skutecznego przechodzenia procesu rekrutacyjnego uczą też, że warto takie pytanie zadać – kandydat pokazuje wtedy bowiem że jest w pracę zaangażowany oraz że jest rzeczywiście zainteresowany stanowiskiem. Jest jednak kilka pytań, które nie są odpowiednimi, bądź też niewiele wnoszą do rozmowy oraz wiedzy kandydata, ale za to mogą postawić kandydata w negatywnym świetle. Jednym z takich pytań jest pytanie „Czy firma płaci w terminie?”

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu, takie pytania się nie zdarzały – teraz rekruterzy spotykają się z nimi coraz częściej. Kandydaci rzadko bezpośrednio pytają o to szefów, ale w momencie kiedy mają do czynienia z rekruterem, prawdopodobnie czują większą śmiałość lub traktują do jako osobę z którą „jadą na jednym wózku” (bo rekruterowi szef też przecież płaci).

Dlaczego pytanie o terminowe płace jest pytaniem bezsensownym i niepotrzebnym?

  • z odpowiedzi na nie, nic nie wynika – jeśli firma płaci w terminie- powie że płaci. Jeśli nie płaci – i tak się do tego nie przyzna.
  • pytanie pokazuje że kandydat ma kiepskie doświadczenia z pracą w poprzedniej firmie (nie pytamy o coś z czym nie zetknęliśmy się – innymi słowami – jeśli nasi poprzedni pracodawcy płacili w terminie do głowy nie przyjdzie nam, że ktoś mógłby nam nie płacić). To, że mieliśmy złe doświadczenia jeszcze nie jest niczym złym – to w końcu nie nasza wina, ale… dla garstki pracodawców może to uruchomić myślenie typu „szyli go a i tak pracował…”
  • takie pytanie zawiera w sobie cień podejrzenia o to że pracodawca jest nieuczciwy. Część pracodawców może poczuć się nieco urażona takim pytaniem, co sprawi że nasze notowania spadną. Pomyślcie – to tak, jakby Was na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca zapytał „Ale nie przywłaszcza Pan sobie mienia firmowego, prawda?” – nie poczulibyście się kiepsko? A nieszczególnie lubimy osoby które sprawiają, że czujemy się źle…

Podsumowując – pytanie o wypłacalność pracodawcy w terminie lepiej sobie po prostu odpuścić. Jeśli bardzo się tego boimy lepiej uruchomić wszelakie znajomości i postarać się nawiązać kontakt z pracownikiem tej firmy i dopytać go o to dyskretnie (najlepiej przez inną, nie kandydującą osobę).

Dodaj komentarz

One Response to “„Czy firma płaci w terminie?” – pytania kandydatów (cz. I)”

  1. trevor says:

    W realiach polskich pytanie o wyplacanie nadgodzin to PODSTAWA, ktore pozwala w szybki sposob sprawdzic z jakim typem pracodawcy mamy do czycnnienia.
    Pracodawca, ktory nie ma nic za uszami bez zadnych problemow odpowie na to pytanie. W przypadku oszusta i złodzieja (bo tylko tak mozna nazwac ‘szefa’ nieplacacego za wykonana prace) od razu bedzie wiadomo z kim mamy do czynienia – zacznie kluczyc, unikac odpowiedzi etc etc…