Chcesz odnieść sukces w finansach? Zrób ACCA

Certyfikaty ACCA to potwierdzenie wysokich kwalifikacji zawodowych w zakresie finansów. Uznawane przez ponad 170 krajów są dowodem na to, że osoba posiadająca certyfikat jest doskonale przygotowana do pracy w zakresie księgowości, rachunkowości i finansów. Aby zdobyć certyfikat konieczne jest zdanie 14 anglojęzycznych egzaminów. Zajęcia przygotowujące do zdania egzaminu również odbywają się w języku angielskim. Obecnie, certyfikatem ACCA w Polsce może pochwalić się około 1000 osób, a przez pracodawców osoby z potwierdzeniem kwalifikacji przez ACCA stają się coraz bardziej poszukiwani. Jak wynika z raportu Ernst & Young Academy of Business, aż 63% pracodawców umieszcza w ogłoszeniach wzmiankę o kwalifikacjach ACCA. Dla nich, osoba z takim dokumentem zawsze zostanie przyjęta przed osobą, która nie posiada takiego certyfikatu. 37% pracodawców wymaga posiadania certyfikatu.

Jak zdobyć uprawnienia ACCA?

Proces zdobywania uprawnień trwa około 2,5 roku. Kurs przygotowawczy prowadzi kilka uczelni w Polsce. Zajęcia odbywają się we wszystkich 14 zakresach tematycznych, z których później – dwa razy w roku – przeprowadzany jest egzamin.

Niestety koszt zdobycia certyfikatu jest dość wysoki – waha się od 21.000 zł do 30.000 zł. Same egzaminy i członkostwo to ok. 900£, ale dochodzi do tego cena kursu przygotowawczego. Można oczywiście uczyć się we własnym zakresie, ale jest to trudne i wymagające ogromnego samozaparcia.
Niekiedy, zdobycie uprawnień funduje pracownikowi firma (przy okazji umowy na mocy której pracownik zobowiązany jest przepracować określony okres w firmie). Warto jednak rozważyć taką opcję, bowiem pracownik z uprawnieniami ACCA zarówno nie ma problemów za znalezieniem pracy jak zdecydowanie nie zarabia mało.