Chcesz odnieść sukces w finansach? Zrób ACCA

acca Chcesz odnieść sukces w finansach? Zrób ACCA Certyfikaty ACCA to potwierdzenie wysokich kwalifikacji zawodowych w zakresie finansów. Uznawane przez ponad 170 krajów są dowodem na to, że osoba posiadająca certyfikat jest doskonale przygotowana do pracy w zakresie księgowości, rachunkowości i finansów. Aby zdobyć certyfikat konieczne jest zdanie 14 anglojęzycznych egzaminów. Zajęcia przygotowujące do zdania egzaminu również odbywają się w języku angielskim. Obecnie, certyfikatem ACCA w Polsce może pochwalić się około 1000 osób, a przez pracodawców osoby z potwierdzeniem kwalifikacji przez ACCA stają się coraz bardziej poszukiwani. Jak wynika z raportu Ernst & Young Academy of Business, aż 63% pracodawców umieszcza w ogłoszeniach wzmiankę o kwalifikacjach ACCA. Dla nich, osoba z takim dokumentem zawsze zostanie przyjęta przed osobą, która nie posiada takiego certyfikatu. 37% pracodawców wymaga posiadania certyfikatu.

Jak zdobyć uprawnienia ACCA?

Proces zdobywania uprawnień trwa około 2,5 roku. Kurs przygotowawczy prowadzi kilka uczelni w Polsce. Zajęcia odbywają się we wszystkich 14 zakresach tematycznych, z których później – dwa razy w roku – przeprowadzany jest egzamin.

Niestety koszt zdobycia certyfikatu jest dość wysoki – waha się od 21.000 zł do 30.000 zł. Same egzaminy i członkostwo to ok. 900£, ale dochodzi do tego cena kursu przygotowawczego. Można oczywiście uczyć się we własnym zakresie, ale jest to trudne i wymagające ogromnego samozaparcia.
Niekiedy, zdobycie uprawnień funduje pracownikowi firma (przy okazji umowy na mocy której pracownik zobowiązany jest przepracować określony okres w firmie). Warto jednak rozważyć taką opcję, bowiem pracownik z uprawnieniami ACCA zarówno nie ma problemów za znalezieniem pracy jak zdecydowanie nie zarabia mało.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Chcesz odnieść sukces w finansach? Zrób ACCA”

 1. Słoń says:

  Jestem księgowym z 11 letnim doświadczeniem, w tym około 8 lat na samodzielnych stanowiskach.
  Od kiedy zacząłem robić pierwsze egzaminy ACCA:
  1.Zwolniono mnie z ostatniej firmy, (szef nie mógł przecież wiedzieć mniej, niż ja; poza tym, kiedy się już “wygadałem”, usłyszałem: “Nie będzie pan mógł pogodzić nauki z pacą. Nam to całe ACCA nie jest potrzebne. A jak pan zrobi ten pana certyfikat, to pan od nas i tak odejdzie, więc do widzenia”),

  2.Gdy podaję w CV informacje o zdanych egzmainach, szkleniach i przygotowaniach do kolejnych, generalnie nikt się nie odzywa – znajoma z HR twierdzi, że rekruterzy od razu szufladkują mnie jako osobę “za drogą” – mam dopisać w CV, że jestem tani i zaczynam być zdesperowany? 😉

  3.Gdy czasem pochwalę się tym na rozmowie kwalifikacyjnej, słyszę: “Będzie się pan u nas nudzić, mamy taką zwykłą księgowość… ale odezwiemy się, na pewno”.

  Firmy nie chcą doświadczonych wykwalifikowanych księgowych i controllerów. Chcą zielonych ludzi, którzy spuszczą uszy i będą zasuwać po “25/8”, potakując i podpisując wszystko, np. kiedy Prezes każe im zrobić jakąś niezgodną z prawem bzdurę. Najlepiej jeszcze jeżeli cieszą się, gdy księgują własną listę płac z 1276 brutto…

  Robić ACCA?
  Robić, warto, ciekawe doświadczenie, ale jak na dzisiaj w tym kraju (i nie w Warszawie), to robić chyba tylko dla siebie i dla satysfakcji.

 2. Teresa says:

  Zgadza się święta prawda, choć praktykę mam wyższą, sama przechodzę przez rekrutację, jak czytam odrzucona to zadaję sobie te same pytania co wyżej, dokumenty które posiadam to CMF a teraz rozpoczynam szkolenie do ACCA ale zobaczymy i życzę Tobie i sobie powodzenia