Kim jesteś w swojej firmie? Psem, dojną krową a może trudnym dzieckiem?

Pies, dojna krowa, trudne dziecko i gwiazda to określenia zaczerpnięte z macierzy BCG służącej do analizy portfelowej i kontrolingu strategicznego. Jak się okazuje, za pomocą tej macierzy można opisać również strukturę zatrudnienia w firmie. W jakiej kategorii możesz uplasować się jako pracownik? Jesteś dojną krową a może trudnym dzieckiem? Warto rozważyć swoje miejsce w firmie może to być bowiem przydatne w rozwoju Twojej kariery zawodowej.

Katarzyna Jedruszczak z firmy szkoleniowej Berndson uważa, że w każdej firmie struktura powinna być następująca:
trudne dzieci – 15% pracowników
dojne krowy – 60% pracowników
gwiazdy – 20% pracowników
psy – 5% pracowników

A co oznaczają te nazwy?

Trudne dziecko to pracownik nowy w firmie, który dopiero się wdraża. Często też stażysta. Pracodawca już w niego inwestuje (nawet poprzez pensje czy szkolenia wewnętrzne) a jeszcze nie wie co z takiego pracownika wyrośnie. Będąc na tym etapie masz szansę stać się zarówno gwiazdą, krową jak i psem.

Dojna krowa to pracownik specjalista, oddany swojej firmie i rzetelnie pracujący. Zajmuje się swoimi sprawami i realizuje je skutecznie. Jednocześnie jest wierny firmie, nie konfliktowy i nie ma z nim większych problemów. Dojne krowy stanowią podstawę działalności każdej firmy, niestety dla dojnej krowy sytuacja nie jest tak różowa, bywa ona bowiem nie zauważana przy okazji awansów czy podwyżek i grozi jej wypalenie zawodowe.

Gwiazda to pracownik kreatywny, samodzielny, siła napędowa firmy. Jednocześnie jest to osoba chłonna pochwał i oczekująca zauważenia. Mówi o swoich sukcesach, obnosi się z nimi, domaga atencji. Wnosi do firmy wiele, ale też wiele od niej wymaga. To gwiazdy są więc najbardziej doceniane i najbardziej widoczne w firmie.

Pies to pracownik który do firmy nie wnosi wiele. Umie się prześlizgiwać po zadaniach, łasić do szefów przez co nie zostaje zwolniony. Pracuje mało efektywnie, często psem może być pracownik na urlopie zdrowotnym, który niby jest ale tak naprawdę to nie pracuje. Psem nazwiemy też pracownika który spędza 6 godzin dziennie na surfowaniu po internecie a swoje zadania wykonuje z rzadka i niedokładnie. Jeśli jesteś psem, to na awans czy podwyżkę szans masz najmniejsze.

źródło: bankier.pl