Jesteś otyła? Nie zostaniesz szefową

otylosc prezesow Jesteś otyła? Nie zostaniesz szefowąAmerykanie, którzy przodują na liście najbardziej otyłych narodów świata i którzy chcąc odchudzić naród wprowadzają nawet monitoring wagi pracownika okazują się bardzo nietolerancyjni wobec kobiet z nadwagą na stanowiskach kierowniczych. Badania warto przytoczyć, bo również na naszym rynku pracy podobna tendencja daje się zauważyć.

Otóż przeprowadzono badania statystyczne chcąc porównać zależności między otyłością i nadwagą a piastowaniem kierowniczych stanowisk. W skrócie można stwierdzić, że jedynie szczupła kobieta ma szansę na awans na kierownicze stanowisko, u mężczyzna zaś, nadwaga sprzyja kierownikowaniu, choć już bardzo otyli mężczyźni na stołkach managerskich też nie zasiadają.

Wagę analizowano za pomocą wskaźnika BMI (masa ciała podzielona przez wzrost w cm do kwadratu). Osoby z nadwagą to osoby których BMI wynosi między 25 a 29,9 a otyłe to te, ze wskaźnikiem BMI powyżej 30). Wśród kobiet na kierowniczych stanowiskach jedynie 5% ma nadwagę, podczas gdy u mężczyzn występuje ona w ponad 50% przypadków.
Z badań nasuwa się wniosek, że szklany sufit blokujący rozwój kariery zawodowej u kobiet to nie tylko kwestia sterotypizacji w zakresie kompetencji i umiejętności ale również w zakresie takich kwestii jak wygląd. Kobiety z nadwagą, nie są akceptowane jako osoby mogące pełnić kierownicze funkcje w firmach.

źródło: msu.edu

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Jesteś otyła? Nie zostaniesz szefową”

 1. asia napisał(a):

  zbulwersował mnie ten tekst… amerykanie sa głupim narodem dlaczego my mamy upodabniac sie do nich ..ehhh brak mi slow wiadomo ze glupi ludzie patrza na wyglad a nie kompetencje pracownika!!

 2. Majka napisał(a):

  masakryczne! niby tacy tolerancyjni i poprawni politycznie. Przecież nawet płci, pochodzenia nie możesz w cv podać jak wysyłasz w USA, a tu taki eksces. Kolejny piekny pokaz, że nie liczy się to co masz w głowie tylko na niej.

 3. Marek napisał(a):

  a ja myślę, że to niezły pomysł. Jesteś szczupły tzn że umiesz zapanować nad zachciankami i masz kontrolę nad tym co sie dzieje z twoim ciałem. Kierowniczka, która nie umie zapanować nad ciastkowymi pokusami,nad zespołem też nie zapanuje. i tyle

 4. Pauli napisał(a):

  BZDURA! Nie wiesz, z czego ktoś tyje – niekoniecznie wiąże się to z nadmiernym jedzeniem, czy lenistwem! To tak, jakby uzasadniać, że szefową nie zostanie blondynka, bo jak wiadomo, blondynki to idiotki (inaczej nie byłoby tylu dowcipów, prawda?) Ten sam poziom…
  Jeśli ktoś doszedł do stanowiska, na którym może być brany pod uwagę jako potencjalny szef, to chyba nie ma problemów z dyscypliną? Oj, Marek, Tobie i podobnie myślącym życzę, żeby zetknęli się z głupią dyskryminacją na własnej skórze, może coś dotrze…

 5. Otylia BURGE, Poznań napisał(a):

  TEMAT Nr 4: OTYŁOŚĆ, Cukrzyca typu 2; ELIMINACJA !!
  http://www.youtube.com/watch?v=ob8c2PGN_e4&feature=channel