Dodatek relokacyjny od czerwca

walizki Dodatek relokacyjny od czerwcaKilka tygodni temu pisaliśmy o możliwości wprowadzenia dodatku relokacyjnego dla osób które zdecydują się dla pracy zmienić miejsce zamieszkania. Okazuje się, że dodatek zostanie wprowadzony, a pierwsze wnioski będzie można składać już pod koniec czerwca. Wysokość dodatku wynosi, tak jak podaliśmy poprzednio – 2500 brutto (przy zmianie miejsca od 50 do 100 km) i 5100 brutto (przy zmianie powyżej 100km).
O wszystkich szczegółach związanych z otrzymaniem dodatku relokacyjnego będzie można dowiedzieć się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców. Informacje na pewno będą miały również Urzędy Pracy. Co ważne, dodatek przysługiwać ma tym pracownikom, którzy stracą zatrudnienie ze względu na trudną sytuację przedsiębiorstwa.

Innymi słowy, nie będzie możliwości by zmienić pracę na inną, na przykład lepiej płatną i dodatkowo uzyskać dotację – będzie ona przysługiwać jedynie rzeczywiście potrzebującym, czyli tym którzy pracę stracili.
Dodatek relokacyjny jest głównie szansą dla młodych ludzi, nie obciążonych rodzinami czy dziećmi i tych którzy nie dorobili się jeszcze własnych domów czy mieszkań. Jest też możliwością na to, aby osoby które nadal mieszkają z rodzicami a przy tym wszystkim straciły pracę, mogły zacząć nowe życie w innej części kraju – z nową pracą i nowymi możliwościami. Zachęcamy więc do przeglądania ogłoszeń rekrutacyjnych z całej Polski a nie tylko własnego regionu.

Dodaj komentarz

20 komentarzy to “Dodatek relokacyjny od czerwca”

 1. Palbena napisał(a):

  Witam. Interesuje mnie dodatek relokacyjny. W chwili obecnej mieszkam w Krakowie, ale rozważam przeniesie się do Szczecina. W marcu straciłam pracę, ze względu na zamknięcie oddziału firmy w Krakowie (taka informacja znajduje się na wypowiedzeniu i na świadectwie pracy). Wygląda więc na to że teoretycznie będzie mi przysługiwał ten dodatek. Ale jest małe „ale”. Mam również swoja własną działalność gospodarczą. Nic wielkiego, ale nie zamknęłam firmy na czas „bez pracy”. Czy w takiej sytuacji przysługiwać mi będzie dodatek relokacyjny?

 2. Sabina Stodolak napisał(a):

  Znając życie i nasze przepisy, posiadanie własnej działalności uniemożliwi Pani otrzymanie dodatku. Nie mam jednak w tym względzie pewności, bowiem nie ma jeszcze publicznie dostępnej całości przepisów z dodatkiem związanych. Proponuję zadzwonić do WUP-u w Krakowie przy Placu na Stawach i dopytać.

 3. JUSTYNA napisał(a):

  Ponad rok temu zlikwidowałam działalnośc z powodu braku dochodu od tego momentu nie mam pracy i od urodzenia mieszkam z rodzicami nie mam również ani własnego mieszkania ani dzieci ani męża czy w takiej sytuacji przysługuje mi taki dodatek?-jeśli tak to na pewno z niego korzystam

 4. Sabina Stodolak napisał(a):

  @Justyno – wydaje mi się że dodatek nie będzie niestety Pani przysługiwał ze względu na to, iż nie straciła Pani pracy w wyniku złej kondycji przedsiębiorstwa które Panią zatrudniało. Warto jednak dopytać się we właściwym UP

 5. Andrzej napisał(a):

  W listopadzie 2008 dostałem wypowiedzenie z przyczyn pracodawcy – względy ekonomiczne. Znalazłem nową pracę i zacząłem od 1 grudnia. Dojeżdżam ponad 60 km w jedną stronę. Czy przysługuje mi dodatek mimo że straciłem pracę w zeszłym roku?

 6. Marta napisał(a):

  Witam, interesuje mnie dodatek relokacyjny. Pochodzę z terenów wiejskich i znalezienie pracy w moim terenie było raczej niemożliwe w związku z czym znalazłam pracę 160 km od domu moich rodziców, jest to jednak moja pierwsza praca na terenie Polski, czy w związku z tym przysługuje mi dodatek relokacyjny?

 7. jowita napisał(a):

  Szkoda, że Urzędy Pracy w woj. łódzkim nie mają nawet bladego pojęcia o takich możliwościach, a przecież dostają pesję za informowanie bezrobotnych. Szara łódzka rzeczywistość:(

 8. tomek napisał(a):

  Skoro to ma być element walki z bezrobociem to jest do bani z tego względu, że wspiera tylko, którzy stracili pracę, a wyklucza tych, którzy takiej pracy nie mieli jeszcze nigdy, a mogliby. Mam ofertę pracy na drugim końcu Polski, a nie mam kasy na 2 miesięczną kaucję za mieszkanie i na życie przez miesiąc, zanim nie dostanę wypłaty, więc pracy podjąć nie mogę, bo paradoksalnie nie mam na to kasy.

 9. Paweł napisał(a):

  Witam chciał bym zapytać czy jak pracowałem kilka miesięcy temu w jednym zakładzie pracy ponad 9 miesięcy i umowa moja nie została przedłużona z powodu redukcji zatrudnienia mam szanse na taki dodatek relokacyjny bo na przykład mam ofertę z woj. Pomorskiego a mieszkam na dolnośląsku proszę o poradę

 10. mARTKA napisał(a):

  WITAM ! A CO JEŚLI MĄŻ I JA PRACUJEMY W WARSZAWIE OD 4 LAT ALE DOJEŻDZAMY Z KUTNA.cZY NAM TEŻ NALEŻY SIĘ TAKI DODATEK ?cZY TO JEST TYLKO DLA OSÓB BEZROBOTNYCH DOPIERO SZUKAJĄCYCH PRACY?CHĘTNI PRZEPROWADZILIBYŚMY SIĘ DO WARSZAWY ALE NIESTETY Z DZIEĆMI JEST TO DUŻY WYDATEK (OPIEKUNKA ITD.)TAKI DODATEK NAPEWNO BY NAM UŁATWIŁ ŻYCIE

 11. Sabina Stodolak napisał(a):

  @mARTKA – dodatek przysługuje jedynie osobom, które straciły pracę wskutek kryzysu. Innymi słowy musiałaby Pani zostać zwolniona w wyniku redukcji (a nie na własne żądanie) aby móc starać się o dodatek.

 12. justi napisał(a):

  A czy osobie która zlikwidowała działalność z powodu braku dochodu bo nawet w działalności brakowało na opłaty-ZUS,światło,dzierżawa.Czy takiej osobie przysługuje dodatek relokacyjny?

 13. Maki napisał(a):

  Witam. Mam podobną sytuację do Pawła. Pracowałem w jednej firmie 9 miesięcy. Miałem umowę o pracę na czas określony. Niestety nie przedłużyli mi umowy z powodu kryzysu. Czy przysługuje mi dodatek relokacyjny? Obecnie mieszkam na Śląsku a chcę pracować w województwie mazowieckim.

 14. doris napisał(a):

  Dzien dobry
  interesuje mnie, czy- jesli zwolniono mnie w zeszlym roku w styczniu z winy zakladu pracy, a prace zznalazlam we wrzesniu w odlegl. ponad 50 km, w tzw. miedzyczasie mialam wpis do ewidencji, lecz bez dochodow umozliwiajacych przezyciwe- czy moge starac sie o ten dodatek.U mnie w urzedach jest kompletny brak wiedzy na ten temat.Za co placi sie tym ludziom?/ pomorskie

 15. doris napisał(a):

  moj adres- wbrew temu co czytam powyzej, opublikowano.A odpowiedzi na poruszona przeze mnie kwestie brak.

 16. Marek napisał(a):

  Witam, zadzwoniłem do swojego urzędu pracy i nic o dodatku relokacyjnym nie wiedzą. Jestem przekonany, że jeżeli o takowy dodatek bym się starał to prawdopodobnie bym go dostał. Tylko nie wiem z kim się kontaktować. Gdzie składać ewentualne dokumenty.

 17. ast napisał(a):

  czy jeśli firma przenosi swoją siedzibę do innego miasta, to czy przysługuje mi dod. relokacyjny? Jeśli tak, to na jak długo?

 18. Klaudia napisał(a):

  witam,
  UP w Kole nie ma pojęcia o tym dodatku, proszę więc o podanie przepisów prawnych dot. tego dodatku relokacyjnego. Mój zakład został zlikwidowany i teraz pracuję pod Warszawą (ponad 100km).

 19. KK napisał(a):

  Witam,
  Pracowałam w woj.wielkopolskim i 26 lutego otrzymałam wypowiedzenie – zwolnienia grupowe. Pracownikiem byłam do 31 marca. po 31 marca nie zarejestrowałam się w UP – chorowałam. Po 1,5 miesiaca znalazłam pracę oddaloną od miejsca zamieszkania 350 km. Jestem osobą samotną. Czy w tym przypadku należy mi się dodatek relokacyjny?

 20. agga napisał(a):

  witam,
  mam pytanko w związku z tematem dodatku relokacyjnego. straciłam pracę (umowa na zastępstwo) byłam bezrobotna i znalazłam pracę o ponad 300 km od miejsca zamieszkania i teraz pracuję i zamieszkuję o te ponad 300 km od domu, czy w związku z powyższym mam szanse na otrzymanie dodatku relokacyjnego? wiadomym jest, że taka przeprowadzka wiąże sie ze znacznymi kosztami, a szczególnie z wynajęciem mieszkania. prosze o odpowiedź, z góry dziękuję za informacje.