Awans szkodzi zdrowiu!

Wydawałoby się że w przypadku otrzymania awansu nie ma zbyt wielu negatywów. Z awansu się cieszymy i jesteśmy dumni że udało się nam wspiąć na kolejny szczebel kariery zawodowej. Jak jednak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, awans może być szkodliwy dla zdrowia fizycznego. Dlaczego?

Generalnie chodzi o wyższy poziom stresu i mniejszą ilość czasu poświęcaną na badania kontrolne i wizyty u lekarza. Podczas badań, przeanalizowano około 1000 sytuacji w których pracownik został awansowany. Okazało się, że pracownicy po awansie odczuwali średnio o 10% wyższe napięcie, stres i mieli więcej objawów wynikających ze zwiększenia stresu. Dodatkowo, dbanie o zdrowie utrudnia fakt, iż po awansie pracownicy do lekarza chodzą o 20% rzadziej niż przed awansem.

Naukowcy twierdzą że wynika to z braku czasu osoby, która ma teraz więcej obowiązków. Niestety, takie zachowanie może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia i zignorowania objawów poważnej choroby. Innymi słowy – nie ma nic złego w awansie ale nie warto dla kariery poświęcać życia i zdrowia – jeśli więc Cię awansowali to ciesz, lecz nie zapominaj o wizytach u lekarza i badaniach.

źródło: warwick.ac.uk