Skłamałeś na rekrutacji? Kiedy mogą Cię zwolnić?

Pracownik, który zatai ważne informacje związane ze swoim zatrudnieniem bądź skłamie na rozmowie kwalifikacyjnej na temat swoich umiejętności może zostać zwolniony z pracy.

Kodeks pracy w art. 52 mówi o możliwości zwolnienia dyscyplinarnego w takiej sytuacji, ale uwzględnia zaledwie 1 miesięczny okres na zwolnienie od momentu w którym pracodawca dowiedział się o kłamstwie pracownika. W rzeczywistości, pracodawca może mieć nawet rok na udowodnienie tego, że został oszukany i zwolnienie pracownika, który go okłamał.

Aby zwolnić pracownika za kłamstwo na rekrutacji, pracodawca musi jednak udowodnić, że gdyby znał prawdę, nie zatrudniłby pracownika. Prawnie sprowadza się to zaś do tego, że umiejętności o których pracownik skłamał a których nie ma muszą być zawarte w dokumentach pracowniczych. W zakresie obowiązków, opisie stanowiska czy też w samej treści umowy o pracę muszą więc być opisane zadania, do których wykonania potrzebne są właśnie owe umiejętności czy kompetencje.

Wprawdzie szef, jeśli chce zwolnić pracownika i tak znajdzie powód, ale warto wiedzieć o tym, że szef nie może zwolnić nas dyscyplinarnie powołując się na brak znajomości angielskiego, jeśli nasze stanowisko – w sposób formalny i wynikający z dokumentów – znajomości angielskiego nie wymaga.

źródło: bankier.pl