Jak walczyć z niepokojem, szukając pracy

niepokoj Jak walczyć z niepokojem, szukając pracyBycie bezrobotnym to trudny okres w życiu. Poczucie braku bezpieczeństwa, odpowiedzialności za rodzinę, strach przez tym że pracy nie uda się znaleźć powoli wpędzają wiele osób w stan permanentnego niepokoju, a nawet stany depresyjne. To z kolei dodatkowo utrudnia znalezienie pracy – traci się bowiem motywację do szukania pracy, poczucie beznadziei sprawia że zrezygnowani idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, a apatia i ciągłe poddenerwowanie dodatkowo wywołują konflikty w domu.

Z niepokojem, stresem, zdenerwowaniem trzeba więc spróbować walczyć. Oczywiście, nie jest to proste – ale brak walki spowoduje że będzie jeszcze gorzej. Co zatem bezrobotny może zrobić dla siebie, aby nie poddać się depresji, stresowi i nie odczuwać ciągłego niepokoju?

 • Szukanie pracy to praca sama w sobie – ustal więc plan działania i trzymaj się go – codzienne sprawdzanie ogłoszeń, tylko dodatkowo Cię sfrustruje.
 • Upewnij się, że zrobiłeś wszystko co mogłeś aby znaleźć pracę – poruszyłeś kontakty i znajomości, zamieściłeś ogłoszenia, a nawet uciekłeś się do niestandardowych metod!
 • Skupiaj się na obecnej chwili – „tu i teraz”. Jasne, że martwi Cię to co będzie, ale z drugiej strony, martwienie się na zapas nie rozwiąże Twojej sytuacji, a dodatkowo podetnie Ci skrzydła. Po co tracić czas na rozważanie „co będzie jeśli”? Lepiej działać.
 • Walcz z niepokojem – nie udawaj że Ci jest prosto i nie udawaj że świetnie się czujesz. Masz prawo do tego by Ci było źle, masz prawo się bać. Aby oswoić strach, zastanów się, czego konkretnie się boisz. Wypisz te rzeczy na kartce i sam, lub z kimś bliskim spróbuj znaleźć sposób na pokonanie lęków (np. „boję się, że nie znajdę pracy i nie zabiorę żony na wakacje jak co roku” – zapytaj żonę, czy wakacje są aż tak ważne, lub spróbujcie znaleźć tańszą wersję. „boję się, że nie będziemy mieć na rachunki” – oblicz ile kosztuje Cię oszczędne życie i ile masz oszczędności. Sprawdź tym samym na jak długo wystarczy Ci pieniędzy. Jeśli na miesiąc lub dwa, to skup się na szukaniu pracy, a nie martwieniu o pieniądze – zaczniesz się martwić i stresować wtedy, kiedy się skończą. )
 • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi – osoby które myślą pozytywnie, energetyzują innych i motywują ich do pracy. Jeśli cały swój czas będziesz spędzał w gronie osób, które narzekają, sam zaczniesz narzekać i zamiast działać, będziesz zdołowany i zniechęcony.
 • Bądź świadom możliwości odrzucenia – uświadamiaj sobie możliwość odrzucenia przy kolejnej rekrutacji ale nie pozwól, by to uczucie zaczęło dominować. Twój strach przed odrzuceniem, bądź desperacja do znalezienia pracy będzie widoczna na spotkaniu i nie pozwoli ci uzyskać pracy. Pamiętaj, że rekruter czy szef odrzuca Twoje umiejętności czy część cech, a nie Ciebie całego jako człowieka.

Przeżycie okresu bezrobocia nie jest łatwe. Pamiętaj jednak, że z tego doświadczenia masz wyjść silniejszy. Nie daj połamać się pracodawcom i pokaż, na co Cię stać.

fot.:Ivar van Bussel

Dodaj komentarz

3 Responses to “Jak walczyć z niepokojem, szukając pracy”

 1. jola says:

  swiete slowa….sama poszukuje pracy od dluzszego czasu…lecz to prawda nie nalezy sie zalamywac tylko przez ten czas poglebiac swoje umiejetnosci..ksztalcic sie .poszukac drogi ktora nikt nie chce isc i dreptac nia powoli i intensywnie wciaz uczac sie (internet..ksiazki..plyty) a napewno osiagnie sie sukces;-)

 2. ciotka says:

  wytrwalosc, wytrwalosc,,i kop od szczescia prosta recepta na sukces..ustawiam si epo nia w kolejce!

 3. Paweł says:

  łatwo powiedziec, nawet sobie zrobiłem liste dobrych stron tego ze niedługo ni ebede pracował, ze niby czas wolny, mniej stresu, tylko co z tego skoro stresuje sie czyms innym. moja dziewczyna na joge chodzi moze i mi pomoze