ZUS cofa zasiłki chorobowe

zus zasilki ZUS cofa zasiłki choroboweBardzo miło siedzi się na zwolnieniu jak się jest zdrowym. Taką metodę urlopu preferuje spora ilość Polaków. ZUS nie daje się jednak tak łatwo oszukać. Z przeprowadzonych przez ZUS kontroli wynika, że co 10 osoba wcale nie była chora i mogła spokojnie pracować, a nie obciążać budżetu.

Na 250 tys. orzeczeń o niezdolności do pracy, które skontrolował ZUS, aż w 24,3 tys. wstrzymano wypłatę świadczeń. Powody są różne: nieprawidłowo wydane zwolnienie lekarskie, orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy jak i brak rzeczywistej potrzeby rehabilitacji.
Aż 6,7 mln zł zaoszczędził ZUS obniżając świadczenie o 25% za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w terminie wymaganych prawem 7 dni od daty jego otrzymania. Na błędnych wnioskach o rehabilitację zaoszczędzono 4,1 miliona. W sumie jednak i tak ZUS wydał na świadczenia 4,9 mld złotych. Wziąwszy pod uwagę, że weryfikowana była tylko część orzeczeń łatwo domyślić się, że sporej ilości osób się upiekło i dostali pieniądze bezzasadnie.
ZUS zaś, nie płaci z własnej kieszeni, lecz z kieszeni reszty podatników, którzy nie oszukują…samych siebie.

Niestety mentalność większej części społeczeństwa nie pójdzie raczej w stronę powstrzymania się od lewego zwolnienia (bo płaci za to zarówno Tomek z IT, jak i Kasia z finansów) ale w stronę myślenia, że skoro inni skorzystali, to ja też mogę.

Dodaj komentarz

One Response to “ZUS cofa zasiłki chorobowe”

  1. Krzysztof Jędrzejak says:

    Ludzi się niestety nie da zmienić… Niestety jest to naród ciężko chorych niezdolnych do pracy cwaniaczków którzy nawet jak skaleczą się w palec zdolni są iść na zwolnienie lekarskie… powszechnie uważa się, że zwolnienie lekarskie jest lekarstwem na wszystko… Są dwa sposoby rozwiązania problemu:
    1-Więzienie dla lekarzy przepisujących takie lekarstwa.
    2-Kampania społeczna wyzywająca takich ludzi od idiotów – TAK… IDIOTÓW, bo to są ci sami ludzie którzy nażekają na za wysokie opłaty.