O czym kłamiemy w CV

Otrzymywanie szczerych i prawdziwych CV to marzenie każdego rekrutera. Niestety, bardzo często kandydaci do pracy kłamią w CV lub mocno ubarwiają swoje doświadczenia oraz osiągnięcia. Bywa tak, że kłamstwo zostanie wykryte, a konsekwencje fantazjowania nie są dla rozpracowanych kandydatów przyjemne. Bywa i tak, że na kłamstwie można jechać sporą część swojej kariery.

O czym najczęściej kłamiemy w CV?

Według badań prowadzonych przez serwis CareerBuilder.com, najczęściej podkoloryzowujemy swoje kompetencje i zakres obowiązków w poprzednich miejscach pracy. Robi to 38% kandydatów. 18% fantazjuje o swoich umiejętnościach, nierzadko wpisując informacje o rzeczach o których nie mają pojęcia. (częstym kłamstwem jest przynależność do Mensy). Ponad 10 osób na sto wydłuża swoje okresy zatrudnienia, dokładając sobie stażu pracy (szczególnie łatwo zrobić to wtedy kiedy pracowało się na umowę o dzieło bądź na czarno). 7% badanych chwaliło się swoją edukacją – głównie chodziło o posiadanie stopnia naukowego, którego nie mieli, bądź uczęszczanie na uczelnie na którą nigdy się de facto nie dostali.

Inne ciekawe fantazje to powoływanie się na nieistniejące znajomości czy koneksje rodzinne, oraz zmienianie nazwy stanowiska (np. z telemarketera na specjalistę ds. sprzedaży).

źródło: money.pl