Kłamstwo w CV oczami pracodawcy

Kandydaci do pracy nie są do końca przekonani że kłamstwo w CV jest czymś złym i nieodpowiednim. Mało tego, większość kandydatów uważa że kłamanie jest przydatne i może pomóc uzyskać wymarzone stanowisko, nie jest zaś obarczone żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Nie jest tak do końca, a dowodzi tego badanie przeprowadzone wśród managerów dotyczące tego, jak reagują na radosne fantazje kandydatów umieszczane w CV.

CareerBuilder.com zapytało o kłamanie zarówno pracowników i kandydatów, jak i pracodawców. Do tego, że zmyślają w CV przyznało się zaledwie 8% kandydatów, ale aż 49% pracodawców twierdzi, że przyłapało kandydata na kłamstwie. Oznacza to że spora grupa kandydatów kłamie o…kłamaniu.

Co robią zatem pracodawcy ze zbyt fantazyjnymi bądź zbyt idealnymi CV? I co dzieje się gdy okazuje się że część informacji rozmija się z prawdą?

Ponad połowa szefów odrzuca kandydata z miejsca. 36 % waha się i rozważa podrasowaną kandydaturę, ale w efekcie nie zatrudnia pracownika. Za to 6% szefów, daje szansę kandydatowi i nie dyskwalifikuje kandydata. Czy dla tych 6% warto się jednak narażać na odrzucenie? Chyba że kandydat stworzy takie CV, że pracodawca na kłamstwie go nie przyłapie.

Według serwisu CareerBuilder.com najwięcej zmyślają pracownicy takich branż jak hotelarstwo, usługi i IT.

Z rekruterskiego doświadczenia na Polskim rynku pracy, dodam jeszcze że w Polsce, najczęściej kandydaci kłamią w zakresie znajomości języka obcego.