Kłamstwo w CV oczami pracodawcy

test klamcy Kłamstwo w CV oczami pracodawcyKandydaci do pracy nie są do końca przekonani że kłamstwo w CV jest czymś złym i nieodpowiednim. Mało tego, większość kandydatów uważa że kłamanie jest przydatne i może pomóc uzyskać wymarzone stanowisko, nie jest zaś obarczone żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Nie jest tak do końca, a dowodzi tego badanie przeprowadzone wśród managerów dotyczące tego, jak reagują na radosne fantazje kandydatów umieszczane w CV.

CareerBuilder.com zapytało o kłamanie zarówno pracowników i kandydatów, jak i pracodawców. Do tego, że zmyślają w CV przyznało się zaledwie 8% kandydatów, ale aż 49% pracodawców twierdzi, że przyłapało kandydata na kłamstwie. Oznacza to że spora grupa kandydatów kłamie o…kłamaniu.

Co robią zatem pracodawcy ze zbyt fantazyjnymi bądź zbyt idealnymi CV? I co dzieje się gdy okazuje się że część informacji rozmija się z prawdą?

Ponad połowa szefów odrzuca kandydata z miejsca. 36 % waha się i rozważa podrasowaną kandydaturę, ale w efekcie nie zatrudnia pracownika. Za to 6% szefów, daje szansę kandydatowi i nie dyskwalifikuje kandydata. Czy dla tych 6% warto się jednak narażać na odrzucenie? Chyba że kandydat stworzy takie CV, że pracodawca na kłamstwie go nie przyłapie.

Według serwisu CareerBuilder.com najwięcej zmyślają pracownicy takich branż jak hotelarstwo, usługi i IT.

Z rekruterskiego doświadczenia na Polskim rynku pracy, dodam jeszcze że w Polsce, najczęściej kandydaci kłamią w zakresie znajomości języka obcego.

Dodaj komentarz

6 Responses to “Kłamstwo w CV oczami pracodawcy”

 1. gosc says:

  Dla 6% pewnie, że warto zważywszy na fakt iż firma HR odrzuca 9x% ofert pracy, sprawdzająć ślepo CV z wymaganiami firmy.

 2. cruella says:

  Gdyby pracodawca nie wymagał 15 języków obcych to by nikt nie kłamał. Finał jest taki,ze i tak nie przyjmiują kandydata a na stanowisku poza polskim i ang. w 80% innego jezyka nie używa. Niech pracodawcy też się trochę nad tym absurdem zastanowią.

 3. gosc says:

  Poprzedni komentarz nie zawieral wulgarnych słów, tak więc nie rozumiem dlaczego został usunięty. Co to za funkcjonalność komentowania artykułu, przepuszczająca tylko “wygodne komentarze”

 4. Sabina Stodolak says:

  @gość – komentarz nie został usunięty, tylko jeszcze nie zdążył się opublikować. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Niestety nie dysponujemy pracownikiem odpowiedzialnym za stałe czuwanie nad komentarzami, bywa więc że pojawiają się one z kilkugodzinnym opóźnieniem, za co przepraszam.

 5. Pitr says:

  czesto pracodawcy maja wygorowane wymagania,ktore w ogole nie sa niezbedne w pracy,wiele jest takich ofert,ktorych wymagan chyba nikt nie jest w stanie spelnic.jakby chcieli zatrudnic jedna osobe na cztery stanowiska,np angielski francuski,niemiecki,min.2letnie doswiadczenie w obsludze klienta,studia kierunkowe atrakcyjne wynagrodzenie 2000 ;/ zal.pl

 6. gothica says:

  Dokładnie, jak się patrzy na proste ogłoszenia, typu praca dla studenta czy inna, teoretycznie prosta, a tam wymagają doświadczenia, 4 języków i oczywiście książeczki (która nie jest jeszcze wyrobiona, bo jeśli szukam pracy w różnych dziedzinach, niekoniecznie gastronomii, to przecież nie zrobię jej teraz skoro mogę dostać pracę np. w biurze) to ja nie wiem, czy te ogłoszenia są dla picu, żeby zatrudnić już jakiegoś upatrzonego “swojego”, czy oni serio myślą że ludzie z superkwalifikacjami będą robili za kelnerkę w barze czy kasjerkę w Społem?