Jak nie dać się zwolnić na własne życzenie

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz więcej osób zaczyna obawiać się redukcji etatów i tego że spośród kilku osób w dziale, to właśnie oni zostaną zwolnieni. Trzeba więc temu przeciwdziałać i tak pracować, by nie być najgorzej postrzeganym pracownikiem zespole i nie dać się zwolnić niejako na „własne życzenie.” Wprawdzie w obliczu kryzysu i zwolnień spada efektywność pracowników ale stosując kilka prostych zasad można postarać się zachować posadę.
Co robić i czego nie robić?

1 Rób to, co do Ciebie należy

W większość prac, szef jasno i wyraźnie określa cele pracownika a przydzielając zadania mówi czego oczekuje. Jeśli nie chcesz być pierwszym w kolejce do zwolnienia, wykonuj polecenia dokładnie i szybko i nie bój się zapytać szef jeśli czegoś nie rozumiesz. Lepiej przyznać się do braku wiedzy, niż zrobić coś źle, co zaszkodzi firmie.

2 Zachowaj dobry humor

Wszystkim jest ciężko i szefowie też to widzą. Postaraj się zachować dobry humor pracy, nawet jeśli krąży nad zespołem widmo zwolnień. Większość pracodawców mając wybór między dwoma pracownikami będzie wolało tego, który jest pozytywnie nastawiony, miły i uśmiechnięty, niż tego który wygląda jakby zaraz miał się rozpłakać lub wyciągnąć UZI.

3 Zakładaj dobrą wolę szefa

Skupiaj się na pracy a nie na tym dlaczego akurat Tobie szef zlecił to zadanie. Nie doszukuj się objawów tego że szef Cię nie lubi, bądź jesteś na górze listy „Do zwolnienia”. Taka postawa tylko Cię sfrustruje i sprawi że będziesz mniej efektywny.

4 Przychodź na czas do pracy

Staraj się nie spóźniać i przychodzić do pracy przygotowanym. Rozpoczęcie pracy o godz. 8.00 nie oznacza że o 8.00 przychodzisz, potem robisz kawę, włączasz komputer i po 15 minutach plotek, o 8.45 jesteś gotowy do pracy. Gotowy masz być juz od 8.00.

5 Słuchaj i wyciągaj wnioski

Jeśli masz to szczęście, że Twój szef daje informacje zwrotne, słuchaj ich, wyciągaj wnioski i wdrażaj je w życie. To przyda Ci się nie tylko w obecnej, ale również przyszłej pracy. Jeśli szef informacji zwrotnych nie daje, sam się po nie zgłoś. Zapytaj szefa czy jest z Ciebie zadowolony, czy coś mu przeszkadza i czy ma jakiś pomysł w jaki mógłbyś stać się jeszcze lepszym pracownikiem. Nawet jeśli nic sensownego nie usłyszysz, to i tak wygrałeś tą partię. Szef będzie bowiem mniej skłonny do zwolnienia Cię, jeśli kilka dni wcześniej przyznał że wszystko jest w porządku. Jeśli zaś dał Ci wskazówki, to również będzie mniej skłonny zwolnić Cię szybko – abyś mógł bowiem wdrożyć jego sugestie potrzeba czasu i gdyby szef zdecydował się Cię zwolnić, sam przed sobą stałby się osobą niespójną i niekonsekwentną. A tego nie lubi nikt.

źródło: jobdig.com