Praca w godzinach nadliczbowych nie zawsze płatna

Praca w godzinach nadliczbowych powinna nieść za sobą dodatkowe wynagrodzenie, które regulowane jest kodeksem pracy. To, że w rzeczywistości, za nadgodziny szef nie płaci, to jedno, ale okazuje się że są sytuacje w których pracownikowi wynagrodzenie za pracę ponad normę, wynagrodzenie nie przysługuje.

Kiedy mamy do czynienia z takim przypadkiem? Wtedy kiedy pracodawca nie życzy sobie aby pracownik pozostawał w pracy dłużej.
Aby więc uniknąć sytuacji, w której pracodawca powie nam „Przecież nie umawiałem się z Tobą że zostaniesz dłużej”, trzeba upewnić się czy pracodawca wie, że zostajemy w pracy dłużej. Tylko w sytuacji w której szef wie o nadgodzinach i nie wyraził wobec nich sprzeciwu, pracownik ma prawo domagać się wynagrodzenia.

Innymi słowy, pracownik nie może samowolnie decydować o tym, że zostaje w pracy dłużej, a tym bardziej oczekiwać od szefa wynagrodzenia, jeśli przełożony nie wydał mu wyraźnego polecenia pozostania w pracy, bądź nie wyraził sprzeciwy na wieść o tym iż pracownik zostaje dłużej.

źródło: gazetaprawna.pl