Kobieto! Nie bądź zbyt pewna siebie na rozmowie

kobieta vs mezczyzna Kobieto! Nie bądź zbyt pewna siebie na rozmowieDo takich wniosków prowadzą najnowsze wyniki badań przeprowadzonych dla genderowego czasopisma „Psychology of Women Quarterly”. Okazuje się, że kobiety które podczas rozmowy kwalifikacyjne są pewne siebie i otwarcie mówią o swoich ambicjach są oceniane przez rekruterów jako aspołeczne. Mężczyźni nie mają tego problemu – ambitni i pewni siebie są spostrzegani zarówno jako sympatyczni jak i kompetentni.

Badania przeprowadzono w formie eksperymentu podczas rekrutacji na stanowisko kierownicze. O przyjęciu do pracy decydowały dwa główne kryteria – umiejętności społeczne oraz fachowość i kompetencja. Niestety, kobiety które były dobre w swoim fachu i miały tego świadomość, a więc zamiast skromności prezentowały się jako kobiety ambitne i znające swoją wartość, były przez komisję rekrutacyjną ocenione jako aspołeczne, a więc z mniejszymi szansami na otrzymanie stanowiska.
Niestety, kobiety na stanowiskach kierowniczych nadal oceniane są przez pryzmat stereotypów – czyli bądź specjalistką, ale się z tym może nie wychylaj.

Nie wiemy jaki skład płciowy miała komisja egzaminacyjna i czy nastawienia rekruterów zostały wcześniej przebadane, mogły mieć bowiem znaczący wpływ na wyniki badań. Jakkolwiek przecież rekruterzy powinni być obiektywni to niestety zdarza się że również ulegają stereotypom.

źródło: eurekalert.org

Dodaj komentarz

One Response to “Kobieto! Nie bądź zbyt pewna siebie na rozmowie”

  1. Olga napisał(a):

    A to ciekawe! Bo mnie zawsze powtarzali, że na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba być zawsze pewnym siebie i zdecydowanym…