Ile rzeczywiście jest warta Twoja praca?

zadowolenie z pracy Ile rzeczywiście jest warta Twoja praca? Przyzwyczailiśmy się mierzyć wartość naszej pracy wielkością przelewu, który co miesiąc otrzymujemy. Czy jednak zgodzilibyście się na 25% podwyżkę w zamian za podwyższenie poziomu stresu w pracy o 100%?

Narzekanie typu „kiepsko zarabiam” słychać u sporej grupy Polaków. Oczywiście, zawsze można rozważyć zmianę pracy na lepiej płatną. Zanim jednak złożycie wypowiedzenie zastanówcie się, co poza pensją jest dla Was ważne w pracy i na co bylibyście się w stanie zgodzić w zamian za wyższą pensję. Czy wysoka podwyżka jest w stanie zrekompensować inne niedogodności w pracy?
Co w naszej pracy, choć niemierzalne, jest praktycznie prawie bezcenne?

1 Dobry szef

Posiadanie dobrego szefa, który rozumie, wspiera, nagradza, jest empatyczny, jasno się komunikuje i z którym nam się po prostu współpracuje idealnie to przynajmniej 50% wartości pensji. Wolelibyście 2000 zł u super szefa, czy 3000 u szefa – tyrana, który wykańczałby was nerwowo każdego dnia?

2 Różnorodność zadań

Każdy z nas ma nieco inną tolerancję na wykonywanie zadań powtarzalnych, niemniej jednak każdy raz na czas potrzebuje zmiany i odskoczni. Nie musi być duża, ważne, aby przerwać rutynę codziennych zadań i móc spróbować czegoś nowego, wykazać się i zdobyć nowe kompetencje.
Jeśli Twoja praca zapewnia Ci możliwość wykonywania różnorodnych zadań i własnego rozwoju, to tak jakbyś dostał przynajmniej 25% podwyżkę. I podobnie jak poprzednio – 2500 zł za codzienne i monotonne czynności wykorzystujące połowę twego potencjału, czy 2000 zł pensji, ale za możliwość rozwoju, wizję awansu i ciekawą pracę?

3 Realistyczne terminy i zadania

Jednym z głównych powodów stresu w pracy jest zbyt duży nacisk na wykonanie planu pracy. Wysokie plany sprzedażowe, krótkie terminy oddawania projektów, konieczność pracy nawet podczas choroby (aby zdążyć) to stały stres w pracy, który przekłada się na niską radość z życia i problemy ze zdrowiem. Sensowne zadania i wykonalne terminy to również 25% wartości pracy.
I znów: 2500 zł za możliwość racjonalnej realizacji zadań i brak nadmiernej presji (dzięki czemu nie budzisz się zlany potem w środku nocy) czy 2000 zł i drżenie rąk podczas mieszania herbaty?

Oczywiście w skrajnych przypadkach, przy bardzo niskich pensjach wolimy nawet szefa tyrana, ale pełny garnek. W takich sytuacjach, najlepiej szukać nowej pracy.

Dodaj komentarz

5 Responses to “Ile rzeczywiście jest warta Twoja praca?”

 1. KTOŚ says:

  Przerabiałem korporację miałem szefową z piekła rodem przez 1,5 roku jak pracowałem nie usłyszałem dobrego słowa na temat mojej osoby. W tej chwili pracuje fizycznie za większą kasę i nie słyszę co najmniej 3 razy dziennie że to źle tamto nie dobrze. Szefowa to rozwódka chciała by rządzić wszystkimi i wszystkim. Także jak napisano w artykule lepiej zmienić pracę niż się męczyć ja od dwóch miesięcy cieszę się życiem.

 2. leno says:

  Gdy tylko nie oferują nam podwyżki lepiej zmienić pracę, zawsze przy zmianach pracy są największe wzrosty wynagrodzeń.

 3. magda says:

  Pracuję w sklepie i szczerze powiem że nie jest to praca moich marzeń bo zawód wyuczony mam całkiem inny. Często zastanawiam się nad zmianą pracy na lepiej płatną. Ja także mam szefa niezbyt fajnego:) który ciągle się wykręca że nie ma z cego dać nam podwyżek bo wszystko drożeje i on płaci wyższe rachunki. A co z nami? Czy my także nie płacimy większych rachunków? Przecież wzrost utrzymania obejmuje nas wszystkich, nie tylko tych najbogatszych… Kiedy w końcu będzie tak że na pierwszym miejscu będzie pracownik a nie własna kieszeń?

 4. Robbie says:

  Uważam że najważniejszy w pracy jest komfort psychiczny. Jeśli ktoś dobrze czuje się w pracy przy taśmie to zmiana na lepiej płatną pracę z miłym szefem, ale wymagającą abstrakcyjnego myślenia, radzenia sobie z wielowątkowością i nabywaniem nowych umiejętności wcale go nie uszczęśliwi. Nawet pomimo “wizji rozwoju”. Także wiele zależy tutaj najzwyczajniej od charakteru człowieka. Sabino, w 3cim punkcie chyba coś Ci się pomieszało:

  “I znów: 2500 zł za możliwość racjonalnej realizacji zadań i brak nadmiernej presji (dzięki czemu nie budzisz się zlany potem w środku nocy) czy 2000 zł i drżenie rąk podczas mieszania herbaty?”

  To jak? lepiej być starym, biednym i głupim czy młodym, mądrym i bogatym??? :))

 5. olo says:

  tzw “szef tyran” jest mocny w gębie … do pierwszej rozprawy sądowej i wypłaty odszkodowania za łamanie prawa pracy /mobbing, poniżanie etc etc/.
  Nie bójcie się walczyć o swoje prawa…