Konflikt i jego pozytywy

W żadnym miejscu pracy nie da się uniknąć sytuacji konfliktowych. Różnice między pracownikami, sposób w jaki funkcjonuje organizacja, jej kultura, cele i aspiracje – to wszystko wpływa na kształtowanie się i przebieg konfliktów. I jasne, konflikty nie są przyjemne i nikt ich nie lubi, ale można spojrzeć na nie nieco inaczej i dostrzec ich pozytywne strony i dobroczynny wpływ zarówno na pracowników, jak i organizację.

Jakie korzyści przynosi konflikt w pracy?

Samoocena
Rozwiązanie konfliktu i dojście do konsensusu, powoduje wzrost samooceny. Zaczynamy widzieć się w nieco lepszym świetle, a dzięki temu, nasza praca jest bardziej efektywna, a my sami bardziej zadowoleni.

Twórczość i poszerzanie horyzontów
W ramach konfliktu dochodzi do wymiany zdań i argumentacji. Pozytywnie rozwiązany konflikt oznacza, że obie strony musiały dojść do porozumienia, a więc przynajmniej zaakceptować swoje argumenty. Taka akceptacja wpływa na poszerzenie horyzontów, pokazuje nowe możliwości, uczy tolerancji oraz podnosi poziom twórczości (przez przedstawienie nowych rozwiązań).

Silniejsza więź z pracownikiem
Mimo iż osoby, z którą jesteśmy skonfliktowani nie darzymy sympatią, to w momencie, kiedy konflikt zostanie rozwiązany okazuje się że stajemy się sobie bliżsi. Wynika to z tego, że oboje zrozumieliśmy swoje wzajemne argumenty, poznali ich motywy, przedyskutowali i w końcu zgodzili się na wspólny kompromis. Dzięki tym etapom rozumiemy się lepiej, a więc darzymy większą sympatią. (To bowiem znamy co lubimy, bądź co jest do nas podobne)

Zaufanie do pracownika
Wspólne wypracowanie rozwiązania konfliktu zwiększa zaufanie do tego współpracownika. Dlaczego? Otóż mniej boimy się konfliktu wiedząc, że w razie czego da się go rozwiązać.

Satysfakcja z pracy
Niektóre jednostki potrzebują konfliktów – są one dla nich rodzajem stymulatora. I choć z takimi osobami ciężko się współpracuje, to dla nich samych konflikt ma jeszcze jeden pozytywny aspekt – podnosi satysfakcję z pracy. W miejscu pozbawionym konfliktów, osoby te będą je tworzyć, bądź nieszczęśliwe, odejdą z pracy.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Konflikt i jego pozytywy”

  1. basia napisał(a):

    może i są korzyści, tylko jak codziennie się trzeba użerać z kims kto nie rozumie, nie chce rozumieć i uwaza że nie musi rozumiec to po pewnym czasie to sie robi co najmniej frustrujące. Ciężpatrzec w tedy na dobre strony konfliktu, kreatywność, burze mózgów,,inspirację i rozszerzanie poglądów, a zaczyna dominować przekonanie, że ktos jest po prostu kretynem, uff- musiałam się wyżyć!

  2. kowal napisał(a):

    pytanie czy walczymy o kawałek tortu dla siebie czy dla wszystkich?