Ile CV wysłać?

mail cv Ile CV wysłać? Częstym pytaniem, które zadają sobie osoby poszukujące pracy, jest kwestia ilości CV wysłanych do jednej firmy, w sytuacji kiedy przeprowadza ona rekrutację na kilka stanowisk.
Czy jeśli firma rekrutuje np. doradcę telefonicznego i handlowca jednocześnie, to wysłać jedno, czy dwa CV?

Odpowiedź jest prosta – na każde stanowisko osobne CV. W powyższym przypadku więc osobna aplikacja na telemarketera i na doradcę. Dlaczego dwa? Między innymi dlatego, że rekrutację na oba stanowiska mogą prowadzić dwie różne osoby.
Nie wystarczy jednak po prostu wrzucić tego samego tekstu z dwoma numerami referencyjnymi. Aby być jak najskuteczniejszym, wysyłając kilka CV do jednej firmy warto zadbać o to aby:

  • treść listów motywacyjnych była różna i dopasowana do obu stanowisk. Oczywiście, nie musisz całego listu pisać zupełnie inaczej (choć de facto tak powinno być) ale zmień nazwę stanowiska i swoje kompetencje opisz w kontekście danego stanowiska, na które aplikujesz.
  • na każdym z listów dopisz na końcu informacje, że jesteś zainteresowany również pozostałymi stanowiskami w firmie (wymień je) Dzięki temu unikniesz sytuacji w której dzwonić będą do Ciebie jednocześnie dwie osoby prowadzące rekrutację, z reguły bowiem porozumieją się one między sobą w temacie tego, która z nich „Cię przejmuje”.
  • nie aplikuj jednocześnie na dwa stanowiska, które mocno różnią się od siebie (chyba że rzeczywiście posiadasz tak szerokie kompetencje) Rekruter może odnieść wtedy wrażenie, że nie rozumiesz zakresu obowiązków na stanowiskach bądź przeceniasz swoje kompetencje (np. osoby wysyłające aplikacje jednocześnie na stanowisko programisty, administratora, webmastera i grafika – to że wszystkie stanowiska związane są z komputerem, nie znaczy że wymagane są te same umiejętności).
  • nie aplikuj na stanowiska, które są wobec siebie nie równorzędne (np. doradca i kierownik) – nie zostaniesz potraktowany poważnie jako kandydat na kierownika, a gdyby nawet tak się stało, to trudniej będzie Ci negocjować wynagrodzenie – w końcu byłeś gotów podjąć pracę na słabiej płatnym stanowisku…

Dodaj komentarz

One Response to “Ile CV wysłać?”

  1. Agent says:

    ludzie nie zalujcie papieru 😉