Bierzesz często L4? Możesz szybciej umrzeć

Brytyjscy naukowcy odkryli związek między ilością zwolnień zdrowotnych branych przez pracownika, a możliwością jego przedwczesnej śmierci. Sprawa jest o tyle poważna, że z jednej strony, wiedza na ten temat może doprowadzić do stworzenia lepszego programu profilaktyki zdrowotnej, z drugiej zaś, może sprawić, że pracodawcy będą mniej chętnie zatrudniać pracowników, którzy na świadectwie pracy mają informacje o częstym korzystaniu z L4.

Naukowcy w celach badawczych przeanalizowali 6400 akt pracowniczych z lat 1985-1988 i prześledzili zgony, które wystąpiły wśród badanych do 2004 roku. W efekcie analizy okazało się że ci pracownicy, którzy wzięli więcej niż jedno lekarskie zwolnienie z pracy w ciągu trzech lat są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć. Aż 66% pracowników z badanej grupy zmarło przedwcześnie, głównie w wyniku chorób serca.
Statystycznie rzecz biorąc okazało się, że ci pracownicy, którzy często biorą zwolnienia, są czterokrotnie bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, niż ci którzy nie chorują.

Obecnie, w toku dalszych badań, naukowcy próbują znaleźć sposób na to aby przewidywać, którzy pracownicy są bardziej narażeni na zdrowotne komplikacje i przedwczesną śmierć, aby móc wprowadzić dla nich programy profilaktyczne. Dla managerów firm jest to równie ważne, choć mniej ze względu na zdrowie pracowników, a bardziej na ryzyko powstania próżni w firmie w wyniku nagłej śmierci pracownika.
Dodatkowo, analiza ilości i jakości zwolnień lekarskich mogłaby pomóc w dostosowaniu poziomu trudności zadań dla pracowników. W ochronie ich zdrowia, te bardziej stresujące zadania nie byłyby przydzielane pracownikom którzy mają problemy z sercem.

W Polsce, jak i na zachodzie, wiele L4 to zwolnienia fikcyjne. Czyżby okazało się że oszukiwanie pracodawcy i fałszywe zwolnienia również narażają nas na choroby serca? Chyba jednak bardziej opłaca się uczciwie pracować…

źródło: softpedia.com

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Bierzesz często L4? Możesz szybciej umrzeć”

 1. Marycha napisał(a):

  A może dlatego brali często zwolnienia, ponieważ źle się czuli… To jest logiczne, że gdy ktoś często choruje bardziej narażony jest na wczesną śmierć.

 2. znudzona napisał(a):

  pracuję z dziewczyną która często jest na zwolnieniu, na poczatku myślałam że rzeczywiście tak jej się przytrafia, ale kiedy kolejny miesiąc ona bierze zwolnienie kiedy jest to czas rozliczeń, no to sorry, ale takie przypadki już nie chodzą, tylk co z tego. Potem musze pracować i za nią i za siebie.

 3. eve napisał(a):

  znudzona wiem co czujesz, mi tez czasami grozi nie tylko rozdwojenie ale i rozczworzenie, chyba sama wezme l4. moze zawalu mi to nie przyspieszy a wreszcie odpoczne,

 4. kasia napisał(a):

  sa tacy, ktorzy w ogole nie choruja… blad. czasami dla higieny psychicznej warto.