400 tys. Polaków wraca do kraju ?!

Daily Mail podało dziś szacunkową liczbę Polaków, którzy wrócą do kraju w związku z recesją w Wielkiej Brytanii. Ocenia się, że powróci do kraju około 400 tys. Polaków. Jak zwykle przy szacunkach, może okazać się że będzie zupełnie inaczej. Z jednej strony bowiem pracy dla Polaków ma być mniej, z drugiej zaś, już kilka dni temu Times wyraził obawę odpływem wykwalifikowanych Polaków z Wysp.

Decyzję o powrocie do kraju podejmą raczej Ci Polacy, którzy związali się z Anglią tymczasowo – licząc na dorobek i powrót do kraju. Przy wzroście cen, pobyt za granicą zacznie być mniej opłacalny, co może skłonić ich do powrotu do kraju. Osoby, które wyjechały, zbudowały na Wyspach własne gniazdko, bądź pracują na wysokich stanowiskach, raczej nie będą chciały wrócić, bo inflacja i wzrost cen, będą na nich czekały i u nas.
Jeszcze kilka miesięcy temu, rząd wymyślał sposoby na to jak zachęcić Polaków do powrotu. Dziś okazuje się, że przy masowym powrocie możemy mieć trudność z zapewnieniem wszystkim pracy i powrót do ery bezrobocia. Zwłaszcza że powrócą osoby które dotychczas pracowały w Anglii na niższych stanowiskach i zarabiały najmniej.
Miejmy nadzieję, że sytuacja sama się unormuje, a złowróżbne przewidywania polityków i analityków odejdą w niebyt zapomnienia.