Wysłałem już 100 CV i żadnej odpowiedzi ! Co robić?

brak pracy Wysłałem już 100 CV i żadnej odpowiedzi ! Co robić? Jeśli przez dwa -trzy miesiące od wysłania kilkudziesięciu CV nie odezwała się do Ciebie żadna firma, czas przeanalizować sytuację. Powodów dla których nie otrzymujesz odpowiedzi może być wiele i warto dowiedzieć się gdzie popełniasz błąd. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

problemy techniczne

Być może Twoje maile nie dochodzą do adresatów. Spróbuj wysłać swoje CV do znajomych i dopytaj czy je otrzymali, mogli otworzyć i czy CV wyglądało prawidłowo. Może wysyłasz CV w nietypowym formacie, lub Twój adres mailowy ląduje na spam liście adresatów?
Może być też tak, że w Twoim CV brakuje klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. W takim przypadku, nawet zainteresowani pracodawcy nie mogą się z Tobą kontaktować

problemy formalne

Przeanalizuj treść ogłoszeń na które odpowiadałeś. Czy zawsze spełniasz wymogi formalne? Oczywiście, czasem pracodawcy oczekują zbyt wiele i warto wysłać CV nawet wtedy kiedy pracodawca oczekuje dwuletniego doświadczenia, a ty masz zaledwie 18 miesięcy pracy w zawodzie za sobą. Jeśli jednak w ogłoszeniu wyraźnie jest napisane, że konieczne jest prawo jazdy, kierunkowe wykształcenie, bądź biegła znajomość języka – to brak odzewu może być powodem tego, że wysyłasz CV na nieodpowiednie stanowiska.
Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową, znajdź w swoim dotychczasowym życiu takie elementy, które możesz uznać za pierwsze doświadczenia zawodowe. Zwłaszcza jeśli korespondują z pracą o którą się starasz. Może byłeś przewodniczącym klasy, grałeś w zespole, prowadziłeś sesje RPG? To wszystko możesz wykorzystać jako doświadczenie w Twoim CV
Zobacz też, czy na pewno wysyłasz odpowiednie zdjęcie. Jeśli szukasz pracy jako sprzedawca, a na zdjęciu masz długie włosy, kolczyk w brodzie, nosie i łuku brwiowym i jesteś cały posępny i mroczny, to możesz nie wypaść przekonywująco. Pracodawca Cię nie zna i nie wie że w środku jesteś potulnym, miłym młodym człowiekiem, który ściął już włosy i od roku lubi różowości.

problemy merytoryczne

Sprawdź czy Twoje CV i List Motywacyjny napisany jest bezbłędnie. Nawet jeśli masz dysleksję, każdy edytor ma opcje sprawdzania pisowni. CV wysłane z błędami ortograficznymi, na wiele stanowisk zdyskwalifikuje kandydata.
Sprawdź też, czy w Twoim CV nie ma czarnych dziur. Jeśli miałeś przerwę w pracy, napisz wprost, z jakiego powodu. Jeśli pracowałeś za granicą, również o tym napisz. I tak zapytają cię o to na spotkaniu, a niepełny życiorys, sugeruje że kandydat ma coś do ukrycia.
Jeśli personalizowałeś List Motywacyjny, kierując go do konkretnej firmy (tak jak powinno się robić), sprawdź czy przez przypadek nie wysyłasz stale aplikacji zaadresowanej do innej firmy. Pamiętaj że dla pracodawcy jego firma jest najważniejsza i jeśli w Twoim liście czyta: „Jestem pewien że praca w firmie X (i tu nazwa konkurencji) spełni moje oczekiwania i pozwoli mi na rozwój…” to raczej na pewno do Ciebie nie zadzwoni.

Dobrym rozwiązaniem w sytuacji braku odzewu, jest też wizyta w Urzędzie Pracy i spotkanie z doradcą zawodowym. Taka osoba pomoże i określić Twoje predyspozycje i może wskazać kierunek dalszych poszukiwań. Zabierz do niej swoje CV – może dostrzeże błędy, których Ty nie zobaczyłeś.

Dodaj komentarz

10 komentarzy to “Wysłałem już 100 CV i żadnej odpowiedzi ! Co robić?”

 1. Marcin Dzierżanowski napisał(a):

  Brak odzewu na wysłaną aplikację nie zawsze jest winą kandydata – statystyki pokazują, że ok. 30% wysłanych „cefałek” nie jest przez adresata otwierane w ogóle, jeszcze gorzej jest z listami motywacyjnymi (dane na podstawie wysłanych >100tys. aplikacji).

  Po wizycie w Urzędzie Pracy też bym za wiele się nie spodziewał – patrząc na organizację pracy urzędu, w którym jestem zarejestrowany, odnoszę wrażenie że to ja powinienem urzędowi pomóc. Niemniej warto się przejść, wszak powiatów w Polsce tysiąc 🙂

  Dość oryginalną poradę uzyskałem z kolei w Gminnym Centrum Informacji… miła pani po obejrzeniu mojego CV zaproponowała by wyciąć z niego połowę kompetencji „bo wie Pan – pracodawcy nie lubią, gdy pracownik jest za mądry”. Wychodzi na to, że jestem skazany na nisko płatną pracę i frustrację, że pracuję dużo poniżej kompetencji.

 2. CC napisał(a):

  Jeżeli po wysłaniu 100 CV nie ma odpowiedzi to znaczy, że masz za małe znajomości. Mieszkam w mieści z 120 tys populacją i bez znajomości, dobrych układów rodzinnych itp. nie da się nawet palca do firmy wcisnąć. Ponadto ciągle mówi się tutaj o zwolnieniach i likwidacjach firm. Ja nie mama znajomości i wysyłam CV do firm w promieniu nawet ponad 100 km.

 3. Watcher napisał(a):

  Jest jeszcze jedna kwestia nieporuszona tutaj. Część pracodawców jak ognia unika CV, które są napisane precyzyjnie i logicznie. Gdy czytają takie CV zdają sobie sprawę ,ze mają do czynienia z mentalnością germańską. I dobrze wiedzą , że z taka osobą nie ma żartów ani żadnej tzw ściemy.
  Oni się po prostu obawiają pewnych siebie, dobrze wykształconych i analitycznych ludzi bo wiedzą ,ze taka osoba bardzo szybko wskaże ich błędy i staną się wobec niej idiotami. A tron pracodawcy trzeba przecież piastować. Pracowałem w niejednej firmie i widziałem/słyszałem różne rzeczy, Oczywiście sam również popełniałem błędy(mało osób potrafi się przyznać) ale potrafiłem się do nich przyznać i szukać rozwiązania. Niestety wielu spośród naszych pracodawców to po prostu zakompleksieni i ograniczeni paranoicy (często zwykłe ćwoki), którzy nie potrafią odpowiednio analizować faktów. Jeśli tylko wyczują ,że pracownik jest bystry i konkretny pozbywają się lub stwarzają sytuację aby się wyniósł.Co wam to przypomina? Otóż są to typowe zachowania komunistycznych aparatczyków , którzy nigdy nie prezentowali kultury europejskiej. Przyjdzie Niemiec i zrobi z tym porządek bo NIEMCY ogólnie są WYŻSZĄ RASĄ.

 4. justi napisał(a):

  W moim mieście nie ma żadnych ofert pracy i nawet nie mam gdzie wysłać swojego CV-a na przeprowadzkę do innego miasta mnie nie stać bo nie mam dochodu ani żadnych oszczędności. MOŻE KIEDYŚ W MOIM MIEŚCIE POJAWIĄ SIĘ JAKIEŚ OFERTY PRACY

 5. Rzemek napisał(a):

  Justi, jak mi Bóg miły, skoro masz tak prze…ebane, w twoim mieście nic nie ma: nie ma pracy i w ogóle jest kiepsko to może rozważ udanie się do jakiegoś lepszego miejsca. Kraina wiecznych łowów lub coś w ten deseń. I tobie i nam, którzy nienawidzą jękoł, nieudaczników życiowych i malkontentów, będzie lżej. IDŻ SOBIE NA ZAWSZE!!!!!!
  Ja to myślę, że Ty jesteś jakimś strasznie zasuszonym trollem co to nie ma nic innego do roboty tylko psuć atmosferę.
  Nie pisz już tutaj, zgiń!! przepadnij trollu nieczysty

 6. Zdzich napisał(a):

  @Rzemek
  Wydaje mi się drogi Rzemku że masz problem z integracją osobową.
  Z jednej strony piszesz „jak mi Bóg miły” a zaraz stwierdzasz „nam, którzy nienawidzą” oraz „zgiń, przepadnij”.
  To dziwne że ktoś komu Bóg jest miły nienawidzi i życzy śmierci.
  Zastanów się nad tym – może spowiedź pomoże …

 7. justi napisał(a):

  Rzemek ja tylko napisałam prawdę – w moim mieście nie ma w ogóle ofert pracy

  • pat napisał(a):

   a jakie to miasto jeśli można wiedzieć?

   • justi napisał(a):

    małe miasto w którym tylko firmy zwalniają i nikogo nie zatrudniają-bezrobocie tu wynosi ponad 20%,nie powstają tu żadne nowe firmy i nie stać mnie na przeprowadzkę,bardzo bym chciała mieć pracę ale w moim mieście to niemożliwe

 8. matt napisał(a):

  To jest po prostu żal mam wrażenie że nikt nie czyta moich Cv a wysłałem sporo. Telefon milczy cały czas ale to się odbije również na pracodawcy. Znalazłem taki artykuł dobrze oddaje prawdę
  ekonomat.blog.pl/2014/07/08/wyniki-rekrutacji-a-wizerunek-pracodawcy/