Wysłałem już 100 CV i żadnej odpowiedzi ! Co robić?

Jeśli przez dwa -trzy miesiące od wysłania kilkudziesięciu CV nie odezwała się do Ciebie żadna firma, czas przeanalizować sytuację. Powodów dla których nie otrzymujesz odpowiedzi może być wiele i warto dowiedzieć się gdzie popełniasz błąd. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

problemy techniczne

Być może Twoje maile nie dochodzą do adresatów. Spróbuj wysłać swoje CV do znajomych i dopytaj czy je otrzymali, mogli otworzyć i czy CV wyglądało prawidłowo. Może wysyłasz CV w nietypowym formacie, lub Twój adres mailowy ląduje na spam liście adresatów?
Może być też tak, że w Twoim CV brakuje klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. W takim przypadku, nawet zainteresowani pracodawcy nie mogą się z Tobą kontaktować

problemy formalne

Przeanalizuj treść ogłoszeń na które odpowiadałeś. Czy zawsze spełniasz wymogi formalne? Oczywiście, czasem pracodawcy oczekują zbyt wiele i warto wysłać CV nawet wtedy kiedy pracodawca oczekuje dwuletniego doświadczenia, a ty masz zaledwie 18 miesięcy pracy w zawodzie za sobą. Jeśli jednak w ogłoszeniu wyraźnie jest napisane, że konieczne jest prawo jazdy, kierunkowe wykształcenie, bądź biegła znajomość języka – to brak odzewu może być powodem tego, że wysyłasz CV na nieodpowiednie stanowiska.
Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową, znajdź w swoim dotychczasowym życiu takie elementy, które możesz uznać za pierwsze doświadczenia zawodowe. Zwłaszcza jeśli korespondują z pracą o którą się starasz. Może byłeś przewodniczącym klasy, grałeś w zespole, prowadziłeś sesje RPG? To wszystko możesz wykorzystać jako doświadczenie w Twoim CV
Zobacz też, czy na pewno wysyłasz odpowiednie zdjęcie. Jeśli szukasz pracy jako sprzedawca, a na zdjęciu masz długie włosy, kolczyk w brodzie, nosie i łuku brwiowym i jesteś cały posępny i mroczny, to możesz nie wypaść przekonywująco. Pracodawca Cię nie zna i nie wie że w środku jesteś potulnym, miłym młodym człowiekiem, który ściął już włosy i od roku lubi różowości.

problemy merytoryczne

Sprawdź czy Twoje CV i List Motywacyjny napisany jest bezbłędnie. Nawet jeśli masz dysleksję, każdy edytor ma opcje sprawdzania pisowni. CV wysłane z błędami ortograficznymi, na wiele stanowisk zdyskwalifikuje kandydata.
Sprawdź też, czy w Twoim CV nie ma czarnych dziur. Jeśli miałeś przerwę w pracy, napisz wprost, z jakiego powodu. Jeśli pracowałeś za granicą, również o tym napisz. I tak zapytają cię o to na spotkaniu, a niepełny życiorys, sugeruje że kandydat ma coś do ukrycia.
Jeśli personalizowałeś List Motywacyjny, kierując go do konkretnej firmy (tak jak powinno się robić), sprawdź czy przez przypadek nie wysyłasz stale aplikacji zaadresowanej do innej firmy. Pamiętaj że dla pracodawcy jego firma jest najważniejsza i jeśli w Twoim liście czyta: „Jestem pewien że praca w firmie X (i tu nazwa konkurencji) spełni moje oczekiwania i pozwoli mi na rozwój…” to raczej na pewno do Ciebie nie zadzwoni.

Dobrym rozwiązaniem w sytuacji braku odzewu, jest też wizyta w Urzędzie Pracy i spotkanie z doradcą zawodowym. Taka osoba pomoże i określić Twoje predyspozycje i może wskazać kierunek dalszych poszukiwań. Zabierz do niej swoje CV – może dostrzeże błędy, których Ty nie zobaczyłeś.