Szpiegowanie pracowników ukarane !

szpieg w pracy Szpiegowanie pracowników ukarane !Lidl, niemiecka sieć supermarketów spożywczych, znalazła dość kontrowersyjny sposób na utrzymanie dyscypliny w firmie. Na szeroką skalę prowadzone było szpiegowanie pracowników, oparte o mikrokamery czy podsłuchiwanie prywatnych rozmów pracowników podczas ich przerw. Sieć supermarketów wynajęła prywatnych detektywów, którzy sprawdzali zachowanie pracowników w firmie i sporządzali na ich temat raporty, przekazywane do szefostwa. Sprawę ujawnili dziennikarze, a Lidl został ukarany.

Decyzją sądu, pracodawca otrzymał aż 1,46 mln. Euro kary. Większość kary finansowej dotyczy szpiegowania pracowników. Prawo wyraźnie zakazuje takich praktyk i choć zdarza się że pracodawca prosi pracowników np. o odcisk linii papilarnych lub inne dane biometryczne, to nagrywanie prywatnych rozmów- nawet w trakcie pracy, nie jest zgodne z prawem.

W Niemczech działanie Lidla spowodowało spadek zaufania do sieci hipermarketów i bojkot sklepów, dlatego Lidl rozpoczął kampanię mającą na celu poprawę wizerunku firmy, pracownikom zaś wypłacił po 300 Euro premii w ramach odszkodowania.

Czy 300 Euro wystarczy by pokryć utratę zaufania pracownika do pracodawcy? Co wy zrobilibyście, gdybyście dowiedzieli się że Wasz szef nagrywa wasze rozmowy?

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Szpiegowanie pracowników ukarane !”

 1. MARCO napisał(a):

  bez przesady, moje rozmowy – moja sprawa. Wielkiemu bratu mówię stanowcze NIE.

 2. snajper napisał(a):

  a nie ma jakiegoś przepisu, który mówi, że moga być kamery, ale nie można nagrywać dźwięku?

 3. Maenal napisał(a):

  Nie tylko nagrywa ale również monitoruje maile i rozmowy na komunikatorze hihihihihi- dopóki się nie udowodni pracodawcy, że łamie prawo jest całkowicie kryty. Gdybym oficjalnie dowiedziała się, że szefuńcio mnie szpieguje to by mnie szlag trafił jasny i pewnie zakończyłoby się to wypowiedzeniem.
  Pozdrawiam

 4. kinga napisał(a):

  no co ty? to tak w ogóle można??? to ja chyba muszę wykasować komunikator!!! z tych wszystkich obelg przede wszystkim. to może listy pochwalne zacznę pisac. straszne. przecież jeśli wykonuję swoje obowiązki dobrze to szef powinien byc zadowolony. Dokładnie Maenal
  też bym trzasneła drzwiami!

 5. snajper napisał(a):

  ciekawe ile z Was /nas teraz jest na podglądzie. Pozdrowienia dla Szefa!