Rozterki CV. Studia bez obrony

Wysyłając CV, zobowiązani jesteśmy do wpisania poziomu naszego wykształcenia. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy studia zostały już ukończone, ale nie było obrony pracy magisterskiej? Wpisywać to w CV czy nie i w jakiej formie?

Często kandydaci boją się wpisywać informację o tym że obrona jest jeszcze przed nimi, boją się bowiem że będą traktowani jak nie w pełni dyspozycyjni studenci.
Przeglądając wypowiedzi internautów w tym temacie, można spotkać twierdzenie że lepiej wpisać w CV że studia zostały ukończone, a kwestię konieczności obrony wyjaśnić na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czy to dobre postępowanie?

Zdecydowanie nie. Każdy pracodawca czy rekruter, który podczas rozmowy dowie się że „…tak naprawdę, to jeszcze się nie obroniłem, datę mam wyznaczoną na wrzesień, to czysta formalność. … Dlaczego o tym nie napisałem? No, nie chciałem zostać przez to odrzucony…” ma prawo poczuć się najzwyczajniej w świecie okłamany. A czy wy zatrudnilibyście kogoś kto kłamie (lub na „swój własny sposób interpretuje prawdę”) już na samym początku?

Co zatem zrobić?

Wystarczy wpisać w CV informacje o kierunku studiów i o tym że posiada się ABSOLUTORIUM oraz podać wyznaczony termin obrony pracy. Dla pracodawcy jest to informacja, że nie ma się już zajęć na uczelni i do uzyskania tytułu pozostała rzeczywiście tylko obrona. Zawsze kwestię ta można poruszyć również jednym zdaniem w Liście Motywacyjnym – przecież od tego służy.