Osobliwe zawody. Czyściciele ekranów IMAX

W naszej prezentacji nietypowych i osobliwych zawodów przedstawiamy kolejne „dziwne” zajęcie- tym razem konserwatorzy powierzchni płaskich pionowych.
Każdy kto choć raz był w IMAXie zostaje pod wrażeniem wielkości ekranu. Typowe wymiary to 22 x16 m, ale największe mogą mieć nawet 30 metrów wysokości. Nie jest prosto wyczyścić taką powierzchnię, nie obejdzie się również bez specjalnego sprzętu. Dlatego czyszczeniem ekranów nie zajmują się osoby sprzątające w kinie, ale specjalna ekipa „czyścicieli IMAX”.


Nie jest to proste zadanie. Czyściciele wykorzystują sprzęt alpinistyczny oraz specjalnie skonstruowane urządzenia elektryczne które pozwalają na usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń bez ryzyka porysowania ekranu. Najpierw usuwa się wszelkie ciała stałe, jak przyklejone żelki, zacieki z coli, gumy do życia i różne inne bliżej nie zidentyfikowane resztki, którymi oglądający film goście w zachwycie obrzucili ekran. Potem trzeba go wypolerować, za pomocą tamponów z owczej wełny, która najlepiej radzi sobie z elektrostatycznym kurzem. Grubość kurzu na ekranie dochodzi nawet do 0,5 cm. Nic więc dziwnego, że podczas pracy kilkakrotnie trzeba opróżniać odkurzacz.

źródło: money.cnn.com