Ogłoszenie bez nazwy firmy – czy odpowiadać?

Kandydaci napotykając na ogłoszenie rekrutacyjne, które nie ujawnia nazwy firmy, często rezygnują z wysyłania CV, zakładając że firma która nie podaje swojej nazwy ma coś do ukrycia. Czy to słuszne postępowanie? Jakie ryzyko kryje się w odpowiadaniu na takie ogłoszenia?

Zasadniczo, ryzyko jest tylko jedno. Możemy trafić na własną firmę, a wtedy, jeśli rekrutacja nie jest prowadzona przez agencję rekrutacyjną tylko bezpośrednio przez firmę, ryzykujemy że nasz szef dowie się że poszukujemy pracy. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. Przed wysłaniem aplikacji warto wcześniej dowiedzieć się czy są szanse że to właśnie naszej firmy ogłoszenie pojawiło się w serwisie rekrutacyjnym.

Poza opisanym wyżej ryzykiem, inne praktycznie nie istnieje i nie ma powodów by tracić szansę i rezygnować z rekrutacji. Powodów dla których firmy decydują się na nie ujawnianie swojej nazwy jest wiele i nie zawsze świadczy to o złej kondycji firmy.
Uczestnicząc w tajnej rekrutacji i tak prędzej czy później dowiemy się, jaka firma stoi za poszukiwaniem kandydata. Jeśli zaś okaże się, że firma nam nie odpowiada, zawsze możemy zrezygnować z dalszego udziału.
Tak naprawdę więc, rezygnując z wysłania aplikacji do firmy która nie ujawniła swoje nazwy możemy stracić ciekawą, życiową szansę !