Bezrobocie rekordowo niskie !

statystyka bezrobocie Bezrobocie rekordowo niskie !15, 7 mln osób w Polsce pracuje. Dzięki temu wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosi 7,1 %, dzięki czemu plasujemy się w średniej europejskiej, podaje dziś Gazeta Prawna. Udało się nam wyprzedzić takie kraje jak Niemcy czy Hiszpanię. Wziąwszy pod uwagę fakt, iż 4 lata temu, bezrobocie w Polsce wynosiło prawie 21%, można stwierdzić że dynamika zmian na rynku pracy była niezwykle wysoka. Była, bo według wszelkich prognoz kolejne lata mają już nie być aż tak różowe.

Wprawdzie poziom bezrobocia wynosi 7,1%, ale wskaźnik poziomu zatrudnienia zaledwie 59%. Co to oznacza? Otóż okazuje się, że wprawdzie pracuje prawie 16 mln osób, ale 14,5 mln pracy nie ma i jej nie szuka (bądź zasila szarą strefę). Wskaźnik poziomu zatrudnienia lokuje nas zatem na ostatnim miejscu w Unii. Jak podaje Gazeta Prawna, w wieku 55 -64 lat nieaktywnych zawodowo pozostaje u nas aż 70% osób.

Jakie można wyciągnąć z tego wnioski? Po pierwsze osoby starsze nadal mają problem ze znalezieniem zatrudnienia, po drugie zaś albo jesteśmy narodem leniwym, albo też nadal się bardziej opłaca pracować na czarno…

źródło: Gazeta Prawna

Dodaj komentarz