Szansa dla niezamożnych studentów

Chcesz studiować, ale obawiasz się że nie stać Cię na taki luksus nawet na państwowej uczelni? Nie martw się, jeśli tylko interesuje Cię praca inżyniera, możesz dostać dotacje od Państwa. W ramach programu kształcenia zamawianego, ponad tysiąc studentów będzie dostawać od rządu ok. 1000 zł/mies. stypendium.

W tym roku akademickim, informacja o dotacjach przyszła późno. Dopiero kilka dni temu ustalono, które uczelnie i w jakiej kwocie dostaną dofinansowanie. Z tego powodu, stypendia otrzymają osoby które już dostały się na studia. W przyszłych latach, Ministerstwo Edukacji chce, aby jeszcze przed rekrutacją na studia, maturzyści wiedzieli na jakich kierunkach studiów mogą liczyć na wsparcie.

Sama dotacja związana jest z koniecznością zachęcenia młodych ludzi do rozpoczynania edukacji w zawodach deficytowych, które obecnie nie cieszą się nadmierną popularnością. Możliwość pomocy finansowej ma zachęcić niezamożnych studentów do rozpoczęcia nauki na ściśle określonych kierunkach studiów. W tym roku, kierunkami zamawianymi są:

Do 2013 roku z dodatkowych stypendiów ma skorzystać 21 tyś. studentów. W programie bierze udział 47 uczelni, w tym zarówno duże ośrodki naukowe – jak Politechnika Warszawska czy Wrocławska, jak i mniejsze uczelnie – jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie.

źródło: gazeta prawna