Skąd się wziął co-working?

co working Skąd się wziął co working?Co-working to sposób freelancerów na wyjście z domowej alienacji i stworzenie sobie przyjaznego miejsca pracy. Bycie freelancerem, niezależność, wolność, brak szefa i święty spokój podczas pracy są niezwykle atrakcyjne. Przez klika pierwszych miesięcy…Potem okazuje się że praca w domu to bycie ciągle w pracy, to dodatkowe rozpraszacze, to brak kontaktu z ludźmi, którego komunikatory nie zastąpią. Na szczęście jest co-working, czyli wspólne wynajmowanie przestrzeni biurowej przez kilku freelancerów.

Skąd się wziął co-working?

Sam termin ukuty został kilka lat temu przez Brad’a Neuberg’a. Brad pracował jako programista programów Open Source w San Francisco i choć pracował dla siebie, szkoda było mu tracić bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Wynajął więc wolną przestrzeń biurową w Centrum Sztuki dla Kobiet i stał się największym orędownikiem co-workingu. Według Brad’a co-working to nie tylko wspólne wynajmowanie biura, ale też tworzenie społeczności. O tyle ciekawej, że złożonej z osób robiących różnorodne rzeczy, często niezwykle dalekie od siebie.
W Polsce co-working zaczyna być dopiero popularny a pierwsze wspólne biura powstały już w większych miastach.

źródło: nypost.com

Dodaj komentarz

5 Responses to “Skąd się wziął co-working?”

 1. kaja says:

  Coworking to super sprawa moim zdaniem wydolnosc pracy w domu jest zdecydowanie mniejsza ciezko sie jest skupic,zabrac do pracy mobilizacje czesto jest tylko zbilizajacy sie termin realizacji.Uwazam ze to szansa na lepsza efektywna prace i mozliwoasc zawarcia fajnych nowych znajomosci przez ludzi bez wzgledu na wiek:) ,zawod i wykonywana prace.TAkie kontakty sa bardzo kreatywne …..

 2. biurco says:

  Po półtora roku działalności warszawskiego biurca mogę powiedzieć, że udało się chyba zaszczepić coworking na rodzimy grunt. Nie jest to jeszcze ta skala co w Europie Zachodniej (o USA nie wspominając:) nie mniej widać już, że freelancerzy na całym świecie mają w gruncie rzeczy te same problemy i te same oczekiwania. Do biura coworkingowego przyszli zachęceni komfortem pracy ale też w poszukiwaniu kontaktów i więzi społecznych.

 3. Zobaczymy, jak coworking sprawdzi się w niewielkim mieście. Właśnie ruszamy w Pile!

 4. Janok says:

  U mnie nie sprawdził się ten sposób pracy. Po 2 tygodniach zrezygnowałem, w domu mogę się bardziej skupić, nie ma wścibskich osób. Ustaliłem sobie godziny pracy, potem wychodzę z domu. Służbową komórkę też wyłączam o tej samej godzinie o której kończę pracę.

 5. co-working w Poznaniu says:

  Co – working to faktycznie fajna sprawa – ja właśnie pochodze z Poznania i znalazłem właśnie takie miejsca pracy.
  Poza coworkingiem interesowało mnie możliwość wynajęcia sali do spotkań / szkoleń oraz adres do rejestracji mojej firmy.
  Taką właśnie ofertę zaoferowała mi równiez nowa firma w Poznaniu Five-biuro na ul.Młyńskiej 5 – czyli w samym centrum. Pomogli mi założyć spółkę – mnóstwo formalności i bieganiny mnie ominęło uff , zarejestrowali moja firmę pod ich adresem – ta opcja tez mi sie podoba bo korespondencja firmowa nie przychodzi mi do domu tylko własnie do firmy five-biuro na ul.Mlyńskiej 5. Polecam http://www.five-biuro.com
  Cenowo wypadają bardzo interesująco na tle konkurencji i oferują kompleksową obsługę biurową np :

  Wspomniany Co-working – wynajmuję u nich 3 dni w tygodniu – płacę tylko tyle ile potrzebuje , kolejna super sprawa to gabinet “szefa” czyli wynajmujesz sobie pokój wyłącznie do twojej dyspozycji – ostatnio przeprowadzałem w nim rozmowy kwalifikacyjne do mojej firmy.

  Pani w sekretariacie prowadzi mój kalendarz spotkań/ terminów informuje mnie o ważnych terminach / odbiera korespondencje – wszystko tak jak bym miał swój własny sekretariat z tą różnica, że w znacznym stopniu ograniczam swoje koszty a właśnie o to w tym chodzi”