Pierwszy list motywacyjny

Zaczynasz stawiać pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy, ale nie wiesz jak zacząć? Przeczytaj przydatne porady, które pomogą Ci napisać list motywacyjny zgodnie z obowiązującymi zasadami.

List motywacyjny powinien pokazać pracodawcy, że dokładnie przeczytałeś ogłoszenie, na które odpowiadasz i, że naprawdę jesteś zainteresowany oferowanym stanowiskiem pracy.

Powinien być konkretny i nie przekraczać jednej strony A4. Dbaj o słownictwo i styl, unikaj błędów ortograficznych i stylistycznych, używaj słownictwa, które odda Twój charakter.

Staraj dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której zgłaszasz swoją aplikację. Znając potrzeby firmy będziesz mógł w liście motywacyjnym przedstawić co Twoja kandydatura może wnieść do firmy i jakie korzyści będzie miał pracodawca oferując Ci stanowisko pracy.

Nie przepisuj informacji z CV, skoncentruj się na wskazaniu Twoich mocnych stron oraz umiejętności. Najpierw napisz CV, a dopiero potem pisz list motywacyjny.

Zwrot grzecznościowy

 • Postaraj się zaadresować list motywacyjny bezpośrednio do osoby zajmującej się rekrutacją. Aby ustalić nazwisko oraz stanowisko osoby odpowiedzialnej za rekrutację warto zadzwonić do firmy lub odszukać informację na stronie internetowej firmy. Jeżeli jednak nie udało Ci się zdobyć takiej informacji użyj po prostu zwrotu Szanowni Państwo.

Wstęp

 • Pisanie listu zacznij od podania w jakim celu zwracasz się do pracodawcy. Podaj nazwę stanowiska lub numer referencyjny ogłoszenia. Wyraź zainteresowanie ofertą pracy.

Przykład:
W odpowiedzi na ofertę pracy o numerze referencyjnym Ref. 02/08 opublikowaną w …. z dnia ….. chciałbym przedstawić moją kandydaturę na stanowisko Asystenta w Dziale Marketingu.

Pierwszy akapit

 • Nawiąż do wymagań określonych w ofercie i spóbuj powiązać swoje umiejętności z potrzebami pracodawcy. Podkreśl swoje osiągnięcia i opisz je popierając konkretnymi przykładami.

Przykład:
Sprawowałem funkcje specjalisty ds. komunikacji w organizacji studenckiej…  dzięki czemu nabyłem umiejętność współpracy z mediami i komunikacji marketingowej. Jak możecie Państwo przeczytać w załączonym CV, ostatni rok miałem  okazję spędzić na stażu we Fancji, gdzie pogłębiłem znajomość języka i zdobyłem wiedzę z zakresu wprowadzania nowego produktu na rynek i przygotowywania kampanii promocyjnych.

 • Jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego zwróć uwagę na Twoje cechy osobowości, które pomogą  spełnić oczekiwania pracodawcy.

Przykład:
Posiadam umiejętność szybkiego uczenia się, jestem osoba elastyczną, otwartą na współpracę.

 • Podaj co cię motywuje do pracy w firmie i w jaki sposób Twoja kandydatura może przyczynić się do jej sukcesu.

Przykład:
Dzięki doskonałej znajomości języka francuskiego moja kandydatura może przyczynić się do realizacji planów ekspansyjnych firmy. Natomiast umiejętność pracy w zespole pozwolą mi w pełni sprostać Państwa oczekiwaniom.

Zakończenie

 • Wyraź chęć spotkania w celu zaprezentowania własnej osoby.

Przykład:
Z przyjemnością zaprezentuję swoją kandydaturę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Pierwszy list motywacyjny”

 1. Borusia napisał(a):

  Bardzo przydatny artykuł. Ukłony w strone autora, ale przydałoby się troche więcej konkretów i przykładów.

 2. Listonosz napisał(a):

  Z pisaniem listu motywacyjnego jest trochę jak z zakładem Pascala – jeśli napiszesz dopracowany LM pod konkretną ofertę pracy, to zapewne nikt tego nie przeczyta; jeśli nie napiszesz wcale lub skorzystasz z gotowca, to jest ryzyko, że tylko z tego powodu dobra praca minie koło nosa… Dla świętego spokoju warto napisać list motywacyjny…