Niewinne plotki w pracy? Jak NIE zostać plotkarzem

Plotki w pracy były i będą. Zawsze bowiem znajdzie się ktoś, kto szuka sensacji i woli rozmawiać o innych, niż zajmować się pracą. Prawie każdy w swojej firmie może wskazać osobę, która jest źródłem najświeższych historii i pracownikach. Plotkowanie może jednak z niewinnych żarcików przekształcić się w niesympatyczne i szkodliwe obgadywanie, które zepsuje atmosferę w miejscu pracy.
Jak ukrócić plotki rozsiewane przez współpracownika?

Jeśli ktoś z Twoich współpracowników próbuje wciągnąć Cię w obgadywanie i plotkowanie na temat innych osób w firmie, zostajesz postawiony przed trudnym wyborem. Wzięcie udziału w rozmowach o innych narazi Cię na otrzymanie statusu biurowego plotkarza. Z drugiej strony, zbyt ostre odcięcie się od plotkujących kolegów i koleżanek, narazi Cię na to, że sam staniesz się obiektem wyssanych z palca historii.
Oto kilka przydatnych strategii, które pomogą powstrzymać plotki, a przynajmniej sprawić abyś sam nie stał się plotkarzem:

1 Bądź asertywny

Jeśli podjąłeś decyzję, że nie uczestniczysz w plotkach, powiedz to głośno i trzymaj się swojej decyzji. Bądź kulturalny i uprzejmy, ale nie bój się nazwać rzeczy po imieniu. Stwierdzenie w stylu: „To o czym mówicie, to plotkowanie. Nie przeszkadza mi to, ale nie zamierzam brać w tym udziału”, powinno powstrzymać innych przed wciąganiem Cię w świat plotek, może tez zachęcić innych, mniej odważnych pracowników, do przyjęcia takiej postawy.

2 Zmień temat

Jeżeli ktoś powie Ci: „Coś mi się zdaje, że Asia z księgowości i Zbyszek z logistyki mają się ku sobie, jak sądzisz?”, możesz odpowiedzieć „Nie wiem, ale powiedz mi gdzie kupiłaś te piękne buty”. Zmiana tematy to dobra strategia, bowiem pozwala na ucięcie plotki, a osoba która chciała ją rozsiewać nie poczuje się zignorowana lub urażona. Minusem strategii jest to, że mimo zmiany tematu niektóre plotkarskie historie mogą wracać jak bumerang.

3 Ignoruj złośliwe komentarze

Jeśli nie będziesz odpowiadać na złośliwe uwagi wobec innych pracowników, Twój rozmówca szybko się znudzi i sam w końcu zmieni temat.

4 Zaproponuj rozwiązanie

Powiedz osobie która generuje plotki, aby wyjaśniła je u źródła, spytaj czy rozmawiała już z osobą do której ma pretensje. „Jeśli interesuje Cię tak bardzo z kim sypia kadrowa, po prostu jej zapytaj” lub „Skoro przeszkadzają Ci perfumy pani Zosi, powiedz jej żeby używała ich mniej”. Taka sugestia pozwoli osobie plotkującej zrozumieć, że po pierwsze nie jesteś zainteresowany tym tematem, po drugie zaś pokaże że ona sama może mieć kontrolę nad tym, co jej przeszkadza.

Niezależnie od tego którą strategie wybierzesz, pamiętaj by być miłym dla swoich współpracowników i nie dawać im podstaw do tego by się mogli obrazić. Jeśli nie jesteś w stanie czynnie przeciwstawić się plotkom, zawsze możesz wysłać do plotkarza anonimową wiadomość.