Co Twoje pismo mówi o Tobie?

pisanie1 Co Twoje pismo mówi o Tobie? Analiza psychografologiczna podczas rekrutacji kandydata staje się powoli coraz bardziej popularnym narzędziem pracy rekruterów. Wprawdzie nigdy nie zastąpi całkowicie wywiadów, bezpośrednich rozmów z kandydatem, testów czy Assessment Center, niemniej jednak może być wykorzystana jako narzędzie dodatkowe. Przyjrzyj się więc próbce swoje pisma i sprawdź co ciekawego, może z niego wyczytać psychografolog.

Narzędzie piśmiennicze

Przy analizie pisma, często prosi się kandydata o wykonanie podczas spotkania próbki pisma odręcznego. Kandydat dostaje wtedy czystą kartkę papieru oraz kilka przyborów z których sam ma sobie wybrać to, czym będzie pisał. Wbrew pozorom, jest to dla grafologa istotna informacja.
Ołówek – osoba pisząca ołówkiem może mieć tendencje do bycia osobą ostrożną, zachowawczą, próbującą zawsze zostawić sobie furtkę. To co napisane ołówkiem można łatwo wymazać, może to być więc osoba, która potrzebuje mieć kontrolę nad tym co robi bądź boi się zdecydowanych działań które są nieodwracalne.
Pióro – pióro wybierają osoby dystyngowane, eleganckie, które dbają o formę. Dla takiej osoby niezwykle istotny może być jej własny wizerunek.
Flamaster – litery pisane flamastrem są większe niż pisane długopisem. Osoba wybierająca flamaster może mieć potrzebę zrobienia dobrego wrażenia, wyróżnienia się.
Długopis – jako że jest to najpopularniejszy przyrząd piśmienniczy wybierają go osoby społeczne, dobrze czujące się w grupie, nie lubiące się wyróżniać, lub nie zwracające uwagi na szczegóły. Długopis może wybrać też osoba która nie lubi utrudniać sobie zadań i wybiera najprostszą drogę do rozwiązania problemu.

Wielkość pisma

Spore znaczenie ma wielkość stawianych liter i ich wzajemne relacje wielkościowe.
Duże pismo oznacza osoby przebojowe, otwarte, ambitne. Takie które mocno angażują się działanie, są zauważane i lubią to.
Małe pismo może wskazywać na nieśmiałość i umniejszanie swojej wartości. Może też być symbolem perfekcjonizmu i fachowości, a także dbałości o szczegóły.
Niektórzy ludzie wykazują też dużą zmienność wielkości liter – raz piszę litery duże, raz małe, co uwidocznić może się nawet w jednym zdaniu. Wskazuje to na osoby niespokojne, emocjonalne, ale też ambitne, które chcą się wybić ponad przeciętność. Bardzo często taki styl pisania mają odkrywcy, wynalazcy, osoby twórcze.

Pochylenie pisma

Litery pochylać możemy w prawo bądź w lewo, a przy pisaniu na czystej kartce, bez linii można też całe linie kierować w dół lub w górę.
Pismo pochylone w prawo wskazuje na ekstrawertyków – osoby otwarte na innych, łatwo nawiązujące kontakty, śmiałe.
Pismo pochylone w lewo, analogicznie wskazuje osoby zamknięte w sobie, bardziej introwertyczne, refleksyjne. Są to osoby które mogą nie okazywać emocji, ale też mogą być bardzie biernymi jednostkami, które trzeba w zespole pracowników aktywizować.

Pochylenie całej linii może wskazywać na aktualny stan emocjonalny. Ciągnięcie linii w dół może świadczyć o pesymizmie lub obniżeniu nastroju. Tak piszą osoby w depresji lub stanach depresyjnych
Pismo zwrócone ku górze, świadczy o dobrym, pozytywnym nastroju i optymizmie. Kierunek linii psychografologowie porównują do linii ust – gdy jesteśmy weseli, nasze kąciki ust unoszą się ku górze, gdy smutni- opadają.

Szerokość pisma

Niektórzy piszą niezwykle wąsko, tak jakby chcieli w jednej linijce zmieścić jak najwięcej informacji, inni zaś rozciągają pismo tworząc między poszczególnymi wyrazami spore odstępy. Dla psychografologa nie pozostaje to bez znaczenia.
Wąski charakter pisma może sugerować osobę oszczędną a nawet skąpą (zwłaszcza jeśli występuje dodatkowo u osoby taka cecha jak zapisywanie marginesów). Może też oznaczać osobę powściągliwą, nie ujawniającą emocji. Jeśli litery dodatkowo ustawione są równych rzędach i nie pochylone, może to oznaczać osobę zdyscyplinowaną i dostosowującą się do warunków zewnętrznych.
Pismo szerokie, oznaczać może osobę, która jest swobodna w obyciu, może być lekkomyślna. Mówi się też, że takie pismo mają osoby lubiące podróże i częste zmiany.

Odstępy między literami i wyrazami

Są osoby które tak ciasno stawiają wyrazy obok siebie, że nie sposób znaleźć kawałeczka przerwy, są też takie, które między dwoma sąsiadującymi wyrazami zmieściłyby całe słowo. Co to oznacza dla psychografologa? Otóż pismo zwarte, z małymi przerwami charakteryzuje osoby towarzyskie, ale też ludzi nie lubiących tracić czasu. Są to też osoby przyjmujące rzeczywistość taką jaka jest ze spokojem.
Osoby piszące rozstrzelonym pismem, mogą być odludkami, mieć mało znajomych. Może to też oznaczać że czują się samotni.
W ramach samego wyrazu ważne są też połączenia między literami. Gdy ich brakuje i wyraz wygląda tak jakby każda litera pisana była osobno, oznaczać to może impulsywność, nerwowość, czasem nieobliczalność, porywczość i lekkomyślność. Tak piszą osoby nastawione na działanie, które jednak najpierw zaczynają coś robić, a dopiero później myślą o konsekwencjach swoich działań. W ten sposób piszą też indywidualiści, którzy niechętnie przystosowują się do tego czego oczekuje większa grupa.

Strefy pisma

Każdy psychografolog, analizując pismo dzieli je na trzy strefy – górną (w której mieszczą się belki literek „b”, „d”,”k”, „t”) środkową i dolną (ogonki liter”g”, „p”itd) Kształt belek i ogonków oraz ich wielkość to niezwykle istotne informacje, choć mówiące bardziej o aktualnym stanie emocjonalnym niż stałych cechach.
Ogonki liter związek mają z aktualnym stanem – im większe pobudzenie, tym dłuższe i bardziej zamaszyste ogonki. Osoby które posiadają niezaspokojone potrzeby emocjonalne i seksualne mają tendencję do stawiania dużych, długich ogonków. Z drugiej strony, niewielkie, słabo zaznaczone ogonki mogą być symbolem wycofania emocjonalnego i braku rozumienia własnych potrzeb. To osoby które w pracy nie będą wprawdzie wchodziły w konflikty, ale też nie będą wsparciem dla współpracowników.

Z kolei bogata górna strefa oznacza osoby towarzyskie, otwarte, pogodne. To ludzie optymistycznie nastawieni do życia i innych, otwarci. Mogą być niekiedy nieco naiwni i zbyt łatwo ulegać cudzym prośbom. Jeśli do tego dochodzi pismo okrągłe, ale zwarte, osoba taka może mieć kłopoty z asertywnością.

Rodzaje pisma

Psychografolodzy wyróżniają też kilka typów pisma i związanego z nim kompleksu cech osobowości.
Pismo kątowe, to pismo zwarte, którego litery mają ostre krawędzie. Jest ono nieco kanciaste, choć w całości zapisana nim kartka wygląda schludnie i czysto. Osoby które piszą w ten sposób, najczęściej są władcze, mają silne osobowości z tendencją do dominacji. Mogą być agresywne. Oczywiście cechy mogą ujawniać się też znacznie łagodniej – mogą to być osoby, które przysłowiowo – „nie dają sobie w kaszę dmuchać”.
Pismo nitkowe, to okrągłe równe pismo, w którym litery są połączone i pisane w sposób niezbyt rozwlekły. Charakteryzuje osoby wesołe, towarzyskie, uczynne, nie uparte. Osoby takie mogą mieć tendencje do łagodzenia konfliktów i rozładowywania napięcia. W każdym zespole taka osoba jest na wagę złota. Pismo nitkowe może oznaczać też osoby o wysokiej inteligencji. Bywa że takie pismo posiadają osoby które łatwo się adaptują lecz nie przywiązują do swojego miejsca pracy czy do osób z którymi przebywają – mogą być nielojalne.

Pamiętać trzeba o tym, że psychografolog interpretuje pismo w całości nie zaś po jego pojedynczych cechach. Ważny jest całokształt i to jak poszczególne elementy pisma wpływają na siebie. Nie można więc stworzyć analizy na podstawie jedynie kilku faktów, będzie ona bowiem przekłamana i jako taka – nieużyteczna. Przykładowo, duże litery (przebojowość) pochylone w prawo (ekstrawertyzm) mogą oznaczać osobę otwartą na świat, poszukującą wrażeń, pewnego siebie optymistę. Te same litery pochylone w lewo (introwertyzm) mogą już oznaczać osobę, która ma potrzebę eksploracji świata ale jest to sfera pragnień, jej nieśmiałość hamuje bowiem przebojowość; jest otwarta ale na swoje wewnętrzne przeżycia. Bez analizy całego spectrum wszystkich zależności nie da się stworzyć rzetelnego profilu.

Psychografologowie analizują nie tylko same próbki pisma, ale często też biorą pod uwagę podpis kandydata do pracy lub tzw. twórczość konferencyjną czyli rysowane spontaniczne obrazki i wzory – tą metodę wykorzystuje się jednak bardziej nie przy rekrutacji, ale ocenie już zatrudnionych pracowników – łatwiej w ten sposób zdobyć naturalny materiał do badań, czyli owe konferencyjne rysunki.

Dodaj komentarz

30 Responses to “Co Twoje pismo mówi o Tobie?”

 1. MałyKucharz says:

  Jestem pierwszy!!!
  Haha, a Wy nie!!!
  Lalunia to Ty!!!
  I ja też!!!
  Zostanę księdzem!!
  Hahaha!
  Bo lubię kakao!
  I Sandomierz też!
  Kraków!
  Poznań!
  Małopolska!
  Ziemia to jaaaa!
  Lubię też pisać scenariusze Mody na sukces, tak!
  To właśnie Ty!!!
  Ma na imię PUMBA!
  I skarpetki nosi też!

 2. Listva says:

  Pochylenie pisma zalezy od tego czy ktos jest prawo badz lewo reczny a nie na to czy ktos jest otwarty… Trudno, zeby osoba praworeczna wyginala literki w lewo prawda? Sprobujcie tak dluzej pisac i sami sie przekonajcie…
  Ogolnie do wielu tutaj moglbym sie przyczepic jeszcze. Takie artykuly coraz bardziej mnie przekonuja, ze nauka zwana psychologia jest gowno warta…

  • tatiana says:

   listva nie koniecznie mam kolege ktory pisze pochylone wlewo i jest praworęcny

  • Ninka says:

   Moja koleżanka również jest praworęczna, a pisze pochyle w lewo…

  • aaana says:

   wlasnie ja pisze w lewa strone mimo to ze jestem prawo reczna..

  • rudykot says:

   Żaden problem, jestem praworęczna i pochylam literki w lewo, czy to coś nadzwyczajnego? Tak więc [przekleństwo – moderacja] warta jest Twoja teoria. Pozdrawiam serdecznie

  • aga says:

   Nie zgodzę się, że osoba praworęczna nie jest wstanie pisać tak aby tekst był pochylony w lewą stronę. W liceum, w mojej klasie jedna z dziewczyn była praworęczna i pisała literki pochylone w lewą stronę, te literki były bardzo mocno przechylone. Przyznam, że wyglądało to nieco dziwnie bo zeszyt obracała w pionie i dziwnie wyginała nadgarstek. Sama tak próbowałam i wychodziło, później dałam spokój bo się przy tym nieźle namęczyłam, porostu byłam nie przyzwyczajona. Nawet jedna z nauczycielek zwróciła na to uwagę czy ją to nie boli. Nie wiem czy to jej osobowość miała na to w pływ czy po prostu tak się nauczyła albo przyzwyczaiła do takiego pisania i tyle. Jednak nie przywiązywałam większej uwagi na to kto w którą stronę przechyla pismo.Tylko ją zapamiętałam, bo jej pismo było bardzo charakterystyczne, mogła się nie podpisywać i tak wszyscy wiedzieli, że to jej zeszyt.
   Moja ocena pisma kończyła się zawsze na czytelne i nieczytelne. Myślę, że znalazło by się parę osób, które przechylają pismo w lewo.
   Swoją drogą sama jestem ciekawa jak mój charakter pisma zostałby zinterpretowany – (ale nie na podstawie powyższego tekstu -bo jet on streszczeniem streszczeń ).
   Mały kucharz, minęły 3 lata a twój komentarz jaki aktualny 🙂

 3. Iwona says:

  Bo to jest spłycona, uproszczona, nic nie warta analiza, a właściwie jej próba. Trudno żeby na świecie istniało ok.10 typów ludzkich w zależności od tego, czy ktoś przechyla literki w prawo, czy w lewo. To jest o wiele bardziej skomplikowane, wszakże nie ma na świecie dwóch takich samych charakterów pisma, prawda? Jeśli jakiś rekruter ocenia kandydata wg w/w kryteriów, to gratuluję.

 4. edi says:

  LISTVA nie zgodze sie z Toba . ja jestem osobą wybitnie praworeczna a pisze pochylajac litery w lewa strone! nie sprawia mi to najmniejszego klopotu. a poza tym wiele sie zgadza,,, wiec moze nie osadzaj tak od razu rzeczy na ktorych sie nie znasz?

 5. Kamiś says:

  Zgodzę się z Edi!

 6. dorota says:

  Pochylenie pisma zalezy od tego czy ktos jest prawo badz lewo reczny a nie na to czy ktos jest otwarty… Trudno, zeby osoba praworeczna wyginala literki w lewo prawda? Sprobujcie tak dluzej pisac i sami sie przekonajcie…
  Ogolnie do wielu tutaj moglbym sie przyczepic jeszcze. Takie artykuly coraz bardziej mnie przekonuja, ze nauka zwana psychologia jest gowno warta…

  gowno warta jest twoja ignorancja w temacie ;/ wiekszoscludzi jets praworeczna, i mimo to jest wsrod nich wiele osob pochylajacych litery w lewo. ja sama na przyklad tak mam.radze najpierw cos poczytac na jakis temat a nie blaznic sie w internecie

 7. Yasmine says:

  Wcale nie tak trudno… Jestem osobą praworęczną, a gdy już zdecyduję się pisać pismem pochyłym, to zawsze automatycznie zaczynam “wyginać literki” w lewo. Tak mi jest nawet wygodniej.
  Myślę, że coś w tym jednak jest, ponieważ w moim przypadku kilka faktów się zgadza.

 8. UpadłyAnioł says:

  Listva – ja jestem praworęczna i pochylam pismo na lewo.

 9. gagerh says:

  jestecie glupi

 10. di$co daddy says:

  lol @ mały kucharz !! jakby co to pisz na maila di$co.daddy@di$co.com.pl 😀

 11. liki says:

  to nie prawda ze pochylenie pisma zalezy od tego ktora piszesz reka. ja znam osobe praworeczna pochylajaca pismo w lewo.

 12. rose says:

  Znam wiele osób praworęcznych którzy przechylają pismo w lewo. Ja jestem leworęczna i przechylam pismo w prawo, więc niezgadzam się z Tobą LISTVA.

 13. alicjaalicja says:

  Jestem praworęczna, a pisze przechylonym pismem w lewo :)>

 14. ardilla says:

  a ja pisze w zależności od nastroju. kiedy mam dobry humor, piszę w prawo. kiedy jestem w złym humorze, piszę w lewo. a na co dzień piszę prosto;]

 15. wikiliks says:

  psychologia gowno warta, lekarze gowno warci, internet tez gowno wart, ale komentarze sie pisze. i to gowniane. czuje sie jakby mi ktos nasral na listve

 16. Sadd says:

  Ja jestem praworęczna. Piszę proste litery, a czasem pochylone w lewo. I nie sądzę że pochylanie pisma zależy od tego czy się jest lewo ręcznym czy nie. Lecz specjalistą nie jestem, więc nie wiem na 100%. 😛

 17. Edyta says:

  Co do pochylenia pisma. Pamiętam jak w szkole podstawowej zaskakiwałam się jak mogę pisać tak różnie. Na jednej stronie potrafiłam przechodzić od małych literek a potem były duże. Pismo proste, potem pochylone w lewo, potem znów w prawo…. a jestem praworęczna, tak więc myślę iż nie zalezy to od prawo czy leworecznosci..

 18. Haha! says:

  hhaha małykucharz człowieku coś ty brał, jak bania hahha ;]
  rodzaj pisma=osobowość
  po części się z tym zgadzam

 19. xxxx says:

  do listva. ja jestem praworeczna i moi znajomi tez, mimo to oni pisza w lewo pochylajac literki a ja na prawo, mimo iz pisalam kiedys rowniez na lewo, to nie ma zaleznosci czy ktos jest mankutem czy nie ;]
  zalezy od nas,, bo tak jak zmienialam sie ja tak zmienilo sie moje pismo ;] wiec jest tu duzo prawdy, a Ty raczej nie masz dosc wiedzy by wytykac bledy tej strony ;] najpierw cos poczytaj madrego potem udawaj doktora ;] to tak jak bys powiedziala ze ja nie mam racji mowiac ze rak jest czerwoiny nie widzac wczesniej raka ktorego ja widzialam ;]

 20. xxxx says:

  do doroty moge powiedziec to samo ;;]

 21. xxxx says:

  aj przepraszam dorote :d nie doczytalam 🙂

 22. Ayajo says:

  ja od kiedy pamiętam przechylam literki w lewo mimo ,ze jestem praworęczna ;p

 23. Rafał says:

  LubiPIĆ z Rafałem

 24. najlepsze narty says:

  Ekstra, że są postaci tak pozytywnie zakręcene jak Ty
  🙂 Ja też zakochałem się w snowboardzie i nartach i nie wyobrażam sobie sezonu,
  żeby nie pojeździć. Pozdro.