Poznaj pracę przez…seriale

klaps filmowy Poznaj pracę przez...serialeW telewizji, oczywiście poza czasem mistrzostw Europy w piłce nożnej – największą popularnością cieszą się nie debaty polityczne czy pełnometrażowe filmy, ale seriale i sitcomy. Wiele z nich dzieje się w ściśle określonym środowisku pracy. Jeśli więc chcemy zobaczyć jak wygląda praca amerykańskiego prawnika, czy brytyjskiego administratora, wystarczy włączyć telewizor.

Zupełnie subiektywna lista 5 najlepszych seriali skupionych wokół tematu pracy

Ally McBeal

Historia perypetii miłosnych nieco wychudzonej prawniczki z agencji prawniczej Cage&Fish umaczana w sosie rozwodów, defraudacji i różnego typu przestępstw. Sprawy podejmowane przez adwokatów głównie należą głównie do obszaru prawa cywilnego i prawa pracy. Dla amatorów sądów i przyszłych adwokatów ciekawa lekcja poglądów na temat casusów.

Ostry dyżur

Podobnie jak w Ally, również główną kanwą są perypetie miłosne, tym razem już kilku bohaterów. Ku odmianie obowiązującym bohaterów strojem nie jest toga, a kitel lekarski. Cała rzecz dzieje się w szpitalnej izbie przyjęć. A lekarze borykają się z najróżniejszymi problemami- od złamanej nogi, po sepsę. Polską wersję Ostrego dyżuru, bardziej oddającą realia pracy w rodzimych warunkach, jest serial „Na dobre i na złe”

M.A.S.H

Stary, ale nadal kultowy serial. Również o pracy lekarzy, choć tu tłem niejest Nowy Jork, lecz Wietnam, a problemami lekarzy nie jest brak ubezpieczenia pacjenta, a przelatujące nad głową samoloty bojowe i świst zrzucanych bomb. Serial może nie nauczy jak wykonywać profesjonalną trepanację czaszki, bądź diagnozować boreliozę, ale świetnie pokazuje jak radzić sobie w ekstremalnie trudnych warunkach zachowując pogodę ducha.

IT Crowd

Być help deskiem pracującym w piwnicy i mieć za przełożoną kobietę, która nie odróżnia myszki od pendrive’a nie jest łatwo. Moss i Roy muszą sobie jednak radzić. Mini serial ukazuje w prześmiewczym świetle dział IT dużej korporacji. Nie pozostawia też suchej nitki na samej korporacji. Co ciekawe serial w równie mocnym stopniu bawi administratorów i programistów jak i ludzi nie związanych z IT. Szkoda że nakręcono jedynie po 6 odcinków w dwóch seriach. Polecany dla osób które myślą o tym, by swą karierę związać z pracą dla korporacji w jednym z mało poważanych departamentów.

The Office

Historia o tym, jak nieznośny może być szef. Obowiązkowy serial dla wszystkich kierowników regionalnych. Być może krzywe zwierciadło w jakim przedstawiony został management w serialu pozwoli im dostrzec własne, niekoniecznie najbardziej odpowiednie i efektywne zachowania? Serial traktuje też o tym, że nic nie dodaje takiej pikanterii w miejscu pracy jak niewinny romansik…

Dodaj komentarz

One Response to “Poznaj pracę przez…seriale”

  1. Robbie says:

    The Office (wersja UK) nr 1!
    Ricky Gervais jest po prostu niesamowity i niepowtarzalny! Dałbym dużo żeby pracować w Wernham Hogg, oczywiście w oddziale Slough 🙂