Konkurs na Złego Szefa

szef3 Konkurs na Złego SzefaAmerykanie chyba rzeczywiście mają jakiś kompleks związany z szefami i zarządzaniem. Najpierw Dzień Znieważania Szefa, teraz Konkurs na Najgorszego Szefa…czyżby w USA nie było dobrych managerów?

Amerykańska Federacja Pracy (AFL-CIO) ogłosiła niedawno rozpoczęcie już trzeciej edycji konkursu na Złego Szefa. Na zwycięzcę (pracownika, nie szefa) czeka nagroda: tygodniowe wakacje i 1000$ na przelot.

Jak zdobyć nagrodę? Wystarczy przesłać do 19 września opowieść o swoim szefie, z uzasadnieniem z jakiego powodu jest uważany za złego. Internauci mogą czytać opowieści biorących udział w konkursie pracowników i głosować na najgorszego ich zdaniem Szefa.

Aby konkurs nie polegał jedynie na narzekaniu, w tym roku po raz pierwszy dodatkowo zatrudniono zewnętrzną firmę, której zadaniem jest przeprowadzenie badania na co najbardziej skarżą się u swoich szefów pracownicy.

W zeszłym roku, wygrał Szef, który podarł prośbę o dodatek z powodu niezdolności do pracy jaką wręczył mu pracownik. Pracownik chorował na rzadką odmianę raka i miał na utrzymaniu troje dzieci.

W tym roku, mówi się o tym, że największe szanse na wygraną ma Szef, który rekrutuje pracowników w stanie nietrzeźwości. Kiedy podejmują oni pracę, szybko przekonują się że jest to stan dla szefa właściwy i stały.

Poza dwoma pierwszymi nagrodami w postaci wakacji i dodatku finansowego, jest również nagroda „pocieszenia” dla pracownika, którego historia będzie najbardziej szokująca. Wygra on wakacje, ale już tylko 500$ dodatku.  W zeszłym roku, zdobył ją pracownik działu telemarketingu, któremu szef kazał dzwonić do klientów mimo tego, iż w budynku w którym pracował, wybuchł pożar.

Jeśli ciekawią was tego typu opowieści, konkursowe historie przeczytać można na stronie www.workingamerica.org/badboss/

Czy po tych opowieściach, nasi Szefowie nie wydają nam się bardziej przyjaźni?

A może dla odmiany konkurs na Dobrego Szefa?

Opiszcie za co lubicie / szanujecie / podziwiacie Swoich Szefów?

źródło: kansascity.com

Dodaj komentarz