O sposobach poszukiwania pracy.

Artykuł przygotowany przez Advisory Group “TEST” Human Resources.

„To były piękne dni, po prostu piękne dni…” te słowa piosenki Haliny Kunickiej może zanucić niemal każdy absolwent po skończeniu swojej długoletniej edukacji.. a może piękne dni dopiero nadejdą?
Na pewno! Jednakże w pierwszej kolejności, aby te dni mogły nadejść, absolwent musi znaleźć pracę. Czyli przejść przez cały proces rekrutacyjny.  No dobrze, ale jak znaleźć pracę, jak się do tego zabrać?

W poprzednim artykule opisałam mechanizm tworzenia poprawnego CV (patrz Porady – „Sprawdź czy masz dobre CV”) w tym wskażę, jakie są źródła poszukiwania pracy. Poprzez te wiadomości, każdy kandydat będzie mógł sprawdzić czy wykorzystuje dostępne mu źródła i tym samym zwiększa szansę na znalezienie wymarzonej pracy.

Dróg poszukiwania pracy jest tak naprawdę wiele, poniżej przedstawię te najważniejsze.

Prasa – Niemal w każdym wydaniu dzienników są osobne strony poświęcone ofertom pracy. Kolumny „dam pracę”, „praca” pozwalają zorientować się, kogo obecnie na rynku pracy poszukują przedsiębiorstwa. Na uwagę zasługują również specjalne dodatki do prasy codziennej, a które w całości są poświęcone ofertom pracy (najczęściej wydawane w poniedziałek i wtorek). Nie rzadko dodatki te są pogrupowane w obrębie danych specjalności (marketing i sprzedaż, IT, finanse itp.) – co pozwala na szybsze ukierunkowanie uwagi kandydata na interesujące go oferty.
Wszyscy Kandydaci muszą liczyć się z tym, że poprzez to, iż ta metoda jest najbardziej popularną i dostępną, będą konkurować ze sporą liczbą innych osób.

Internet jako medium komunikacji i informacji jest najzasobniejszym źródłem i największym sprzymierzeńcem kandydatów.
Obecnie istnieje wiele serwisów i portali ściśle wyspecjalizowanych  w zamieszczaniu ofert pracy oraz oferujące inne usługi dla kandydatów związane z poradami dotyczącymi rekrutacji. Takim portalem jest min. InfoPraca.pl. Niewątpliwą zaletą tego źródła jest aktualność – oferty pracy zamieszczane są codziennie, lub niemal codziennie, co pozwala na szybką reakcję ze strony kandydatów. Poza możliwością zapoznania się z ofertami, kandydaci mają również możliwość zarejestrowania swojego CV w bazie danych portalu, co z kolei  pozwoli na ewentualny kontakt, kiedy pojawi się ciekawa oferta odpowiadająca kwalifikacjom kandydata.
Polecam również śledzenie stron internetowych firm, które są w kręgu zainteresowań kandydatów i w których chciałby pracować – na stronach firmowych, nierzadko, zamieszczane są oferty dotyczące aktualnych, wolnych stanowisk. Stąd  bezpośrednio kandydaci mogą uzyskać wszelkie informacje oraz bezpośrednio przesłać swoją aplikacje.
Tutaj warto również zwrócić uwagę na serwisy społecznościowe takie jak: goldenline.pl , linkedin.com, xing.com – portale gdzie można umieścić swoją wizytówkę na wzór CV. Owe portale umożliwiają budowanie sieci kontaktów z różnymi osobami, które posiadają różne profesje, rożne doświadczenia i… mogą okazać się pracodawcą, który poszukuje potencjalnych pracowników. 

Agencje Doradztwa Personalnego – Czym są Agencje Doradztwa Personalnego i komu doradzają? Są to jednostki, które pomagają innym przedsiębiorstwom w poszukiwaniu przyszłych pracowników. Można zastanawiać się jak Agencja Doradztwa Personalnego, która działa na zlecenie konkretnego klienta może pomóc kandydatom w znalezieniu pracy? Otóż na stronach internetowych Agencji (np. Advisory Group „TEST” Human Resources – http://www.testhr.pl/) zamieszczane są oferty pracy, na które można aplikować. Natomiast jeśli wśród zamieszczonych ofert nie ma takiej, która by była interesująca, wtedy można wysłać swoje CV w celu zamieszczenia go w bazie danych. W momencie pojawienia się oferty, która będzie adekwatna do kwalifikacji Kandydata, jest wysoce prawdopodobne, że konsultant Agencji skontaktuje się w celu umówienia na rozmowę kwalifikacyjną.
Usługa zamieszczenia CV w bazie danych jest całkowicie bezpłatna – żadnych opłat rejestracyjnych czy wpisowych – bez żadnego kosztu kandydaci mogą zwiększyć szansę uzyskania ciekawej oferty pracy.

Urzędy Pracy (rejonowe, wojewódzkie) dedykowane są wszystkim, którzy są bezrobotni i chcą podjąć pracę. W ramach działalności Urzędów nie tylko można uzyskać informację o ofertach pracy, ale również można skorzystać z usług doradcy zawodowego, lub też uczestniczyć w szkoleniach i w warsztatach prowadzonych przez psychologów. Zajęcia te mają na celu przygotowanie uczestników do aktualnych wymogów pracy – oferowane są min. porady z zakresu pisania CV i Listu Motywacyjnego oraz przedstawiane są zagadnienia z zakresu rozmów kwalifikacyjnych, testy psychologiczne itp.

Targi Pracy mają na celu umożliwienie spotkania pracodawców z potencjalnymi pracownikami, zaprezentowanie samego przedsiębiorstwa oraz wolnych stanowisk. Targi są doskonałą okazją nie tylko w pozyskaniu informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy, ale również pozwala na spotkanie się z innymi osobami, które poszukują pracę. Można także dowiedzieć się o aktualnych szkoleniach i warsztatach dedykowanych poszukującym pracy.

Konkursy są kolejnym sposobem na ewentualne pozyskanie pracy. Poprzez uczestnictwo w konkursach dla studentów i absolwentów, można wygrać staże, praktyki czy kursy językowe lub studia podyplomowe. Jednym z najbardziej popularnych konkursów jest obecnie Grasz o Staż, w którym poprzez rozwiązanie praktycznych case’ów uczestnicy mają możliwość wygrania stażu w wybranym przez siebie przedsiębiorstwie czy też instytucji. Pozytywne ukończenie stażu
w wybranym przedsiębiorstwie niekiedy daje możliwość podjęcia pracy na tym stanowisku.

Bezpośrednie zgłoszenie się do przedsiębiorstw. Zanosząc swoje CV do przedsiębiorstwa Kandydat musi liczyć się z tym, że aktualnie może nie być wolnych stanowisk. Jednakże najczęściej przedsiębiorstwa przechowują w swoich bazach wszystkie aplikacje, więc w przypadku pojawienia się wakatu można spodziewać się telefonu i ewentualnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Ostatni ze sposobów, na który chcę zwrócić uwagę to kontakty prywatne. Poinformowanie znajomych, przyjaciół i rodziny o poszukiwaniu pracy jest dość istotne. Każdy ze znajomych spotyka się na co dzień z rożnymi osobami, uczestniczy w szeregu rozmów, na najróżniejsze tematy, stąd mogą mieć informacje, w którym przedsiębiorstwie są poszukiwani pracownicy.
Poza tym niektóre firmy zanim zamieszczą ogłoszenie o pracę czy na portalu internetowym czy też w gazecie, rozpoczynają poszukiwania od strony nieformalnej – pytając swoich obecnych pracowników o możliwość polecenia kogoś na dane stanowisko.

Przytoczone przeze mnie metody można oczywiście stosować pojedynczo, jednakże najlepszy efekt można uzyskać kiedy stosuje się kombinację tych metod. Prasa, portale, agencje doradztwa personalne, a może do tego jeszcze informacja wśród znajomych? Czemu nie…

Powodzenia!

Dominika Mamro
Advisory Group „TEST” Human Resources
http://www.testhr.pl/ , http://www.raportplacowy.pl/