Jak zostać po stażu?

Artykuł przygotowany przez Grupę Adweb. 

 

Staże i praktyki – obecnie niemal konieczność dla młodego człowieka będącego u progu rozwoju zawodowego.  Coraz więcej firm proponuje studentom i absolwentom możliwość zdobycia cennego doświadczenia, podczas gdy szkolnictwo wyższe wciąż w małym stopniu uwzględnia zajęcia praktyczne, przedkładając ponad nie znajomość teorii. 

Staże bywają płatne i darmowe, jednak nie są już dla firm jedynie okazją pozyskania taniej siły roboczej do najbardziej żmudnych prac biurowych.  Osoba pojawiająca się na stażu dostaje zazwyczaj odpowiedzialne zadania dające możliwość wykazania swoich kompetencji i predyspozycji w różnych obszarach. Szansa na pozostanie w firmie, ale już jako pełnoprawny pracownik  jest bardzo duża, niekiedy firmy wręcz oficjalnie ogłaszają specjalne programy staży z góry zakładając jaka ilość osób ma po nich otrzymać pracę.
Co należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, czy staż przyniesie nam pracę?:

 • branża w jakiej działa firma – najlepsze perspektywy daje obecnie IT, telekomunikacja, media oraz wszelkie branże „inżynierskie”
 • wielkość firmy – im większa firma, tym więcej możliwych zwalnianych lub nowotworzonych stanowisk
 • dynamika rozwoju firmy – siłą rzeczy jej funkcją jest wzrost zatrudnienia
 • otwarta kultura organizacyjna i nowoczesność zarządzania firmą

Jeśli kilka z powyższych czynników się nałoży – szanse zdecydowanie rosną. W Grupie Adweb na przykład, blisko 30% zatrudnionych obecnie osób to byli stażyści firmy. Z osobami, które nie mogły pozostać w stałym zespole nierzadko nawiązywana jest współpraca zdalna o charakterze zlecenia lub czasowa współpraca przy konkretnym projekcie e-commerce. Staż, czy praktyka są świetną okazją do wzajemnego poznania się, potencjalny pracodawca wie bardzo dużo o swoim wewnętrznym kandydacie na dane stanowisko, dlatego stażysta często pomimo braku wieloletniego doświadczenia ma przewagę nad kandydatami z zewnątrz.
Wiele jednak zależy od samego stażysty. Jeżeli poważnie myślisz o pracy, potraktuj staż tak, jakby była to już praca:

 • uparcie szukaj stażu/praktyki, która jest rzeczywiście związana z Twoimi kwalifikacjami i zainteresowaniami
 • postaraj się wygospodarować na staż jak najwięcej czasu oraz aby trwał on minimum 1 miesiąc
 • gdy już rozpoczniesz staż, staraj się bardzo dobrze poznać firmę jako całość, aktywnie uczestniczyć we wszystkim, co dzieje się wokół, pytać o wszelkie interesujące Cię zagadnienia
 • pomimo braku wszystkich przywilejów, weź na siebie obowiązki, takie jak punktualność, uprzedzenie o nieobecności, przestrzeganie innych zasad obowiązujących pracowników w danej firmie
 • nawiązuj kontakty z pracownikami swojego działu, bądź bezpośredni i nie występuj z pozycji mało istotnego stażysty, którego i tak zaraz nie będzie…
 • staraj się pracować na wysokich obrotach, być pomocnym i zrobić postępy w jakimś obszarze – jeśli będzie okazja wyeksponuj swoje dokonania
 • bądź optymistą – tym jest zawsze lżej i pozytywnie oddziałują na swoje otoczenie. Wtedy, nawet jeśli nie otrzymasz upragnionej pracy, na pewno i tak świetnie sobie poradzisz mając za sobą wartościowy staż.

Powodzenia!
Autor: Anna Białoń, Specjalista ds. ZZL w Grupie Adweb
***
Grupa Adweb – Agencja Interaktywna – zapewnia kompleksową obsługę firm w Internecie, począwszy od budowy strategii komunikacyjnej w Sieci, poprzez organizację i prowadzenie kampanii promocyjnych, marketing wyszukiwarkowy, a skończywszy na konsekwentnym wzmacnianiu wizerunku w nowych mediach. Firma organizuje program staży uczących, między innymi, jak skutecznie korzystać z możliwości Internetu w zakresie marketingu, reklamy i PR.

Dodaj komentarz

17 Responses to “Jak zostać po stażu?”

 1. Ewelina Sobolewska says:

  Ja mam takie pytanko…!Czy można iść na staż,jeśli wcześniej już ktoś pracował na umowę o pracę a po tem rok czasu był zarejestrowany jako bezrobotny z prawem do zasiłku??????

 2. Witam. Odpowiadając na pytanie – Tak, staż jest zgłoszeniem indywidualnym i nie musi być pojmowany w kategoriach oficjalnego przygotowania do pracy w wyuczonym wcześniej zawodzie, nie wymaga skierowania z jakiejkolwiek instytucji. Pomiędzy stronami zostaje podpisana umowa, która wyjaśnia charakter współpracy i to, że osoba nie pracuje “na czarno”. Alternatywą jest sformułowanie umowy w oparciu o zasady wolontariatu.

 3. Była stażystka says:

  Kochani Stażyści! Chcecie wiedzieć,jak zostać po stażu? Trzeba mieć “plecy”! Ja odbywałam staż przez 7m-cy w bardzo poważnej instytucji państwowej.Po stażu zaprosili mnie na rozmowę kwalifikacyjną,której nigdy nie zapomnę, bo wywlekali najbardziej prywatne szczegóły z mojego życia, a wcześniej to nie było nikomu potrzebne. Mimo,że miałam odpowiednie kwalifikacje na to stanowisko,bardzo dobrą opinię i poparcie wśród współpracowników, pracę dostała koleżanka ,która była kuzynką kierowniczki. Ja dostałam telefon z życzeniami “sukcesów w szukaniu przyszłej pracy”.To się nazywa dzisiaj sprawiedliwość.

 4. szukająca pracy says:

  Brawo dla Byłej stażystki. Moja sytuacja była taka sama, jednakże nawet nie dostałam telefonu z życzeniami, a jedynie głupie pytanie ,,najwyżej postawionego urzędnika w danej instytucji państwowej” o treści: ,, A PRZECIEŻ BABCIA MA RENTĘ TO NIE MOŻE CI POMÓC?????????”. Ja przepraszam bardzo za wyrażenie, ale wszystkie wary mi opadły……….

 5. ilonka3321 says:

  Czesc czy staż muszę odbywać w swoim wyuczonym zawodzie czy moge gdzies indziej .

 6. A ja says:

  bylam na stazu w Adwebie, chyba bylam dobra bo dostalam sympatyczną mozliwosc pracy w agencji po miesiecznym stazu – niestety studia nie pozwolily na stale zatrudnienie, ale i tak Adweb zrobil na mnie olbrzymie wrazenie. Takich firm wam wszystkim zycze, staz to przyjemnosc, ludzie wspaniali, atmosfera luznej pracy w reklamie i pi-arze 🙂 Polecam Adweb.

 7. teresa says:

  Witam Ja tez odbywlam staz przez 7 miesięcy i nic mi niezaproponowano. Traktowali mnie tam trochę jak sługusa! Zanieśc, przynieść a do poważniejszych rzeczy wogóle mnie niedopuszczali. Atmosfera sztywna i wiecznie doczegos doczepiająca sie p. z-ca kierownika. Szooook.

 8. były says:

  Brawo – pięknie sobie adweb pisze komentarze – dział PR działa jak widać. Byłem tam i widziałem od środka jak jest naprawdę. Mogę powiedzieć jedno – wyzysk. Firma prezentuje bardzo niski poziom. Każdy pracuje sam sobie, stażystów nie ma tam kto poprowadzić, ponieważ brakuje ludzi z doświadczeniem. Większość pracowników ma krótki staż pracy. Co do zarobków nie będę się wypowiadał. Bardzo duża rotacja świadczy sama za siebie.

 9. były pracowni says:

  Wiem że negatywne komentarze zostają usunięte, więc nie będę pisał prawdy o adwebie. Zalecam jedynie poszukać informacji na forach internetowych.
  Pozdrawiam

 10. były stażysta says:

  Mnie też ta firma ogromnie zaskoczyła, ale w sesnie bardzo negatywnym. Jakiś czas temu byłem tam stażystą i bardzo się cieszę, że wreszcie mam to już za sobą. W firmie panuje okropna atmosera, za marne grosze wykorzystują ludzi. Bazują na studentach, bo mogą im za pracę dawać ochłapy, ludzi traktują gorzej niż bydło, z nikim i niczym się nie liczą. Warunki pracy też pozostawiają wiele do życzenia. Ten staż wspominam jako HORROR. A najgorsze to stosunek szefa do pracowników. Ludzie!!! trzymajcie się od tej firmy jak najdalej!!!!!!!!!

 11. Meo says:

  Witam odbywałem staż w grupie adweb. Niestety za dużo się tam nie nauczyłem. Atmosfera w pracy była sztywna. Każdy dzień pracy dłużył się i to bardzo. pod koniec dostałem informacje typu “skontaktujemy się z Panem za jakiś czas w sprawie pracy” lecz do dzisiejszego dnia cisza. Nie polecam tej firmy.

 12. Sabina Stodolak says:

  Abstrahując od merytoryki wypowiedzi 🙂 Gdybyście (gdybyś) nauczył się czegoś na stażu w firmie zajmującej się między innymi e-PR, wiedziałbyś, że nie uprawia się marketingu szeptanego wypisując 4 komentarze, z jednego IP, w odległości kilku minut od siebie. A co do komentarzy, to nie usuwamy negatywnych – to jest blog infopracy, nie adwebu ani żadnej innej firmy.

 13. Marzena D... says:

  Taaa… anonimy gadające same ze sobą co 10 minut… Pracowałam w Adweb, nie narzekam, atmosfera super, ludzie okej, zasady czytelne, uczciwe, ludzie sporo się uczą. Nie wyszło nam 🙁 – trudno, widać sporo nauki przede mna. Dla mnie dobre doświadczenie, a staże w Adweb akurat dają zatrudnienie co miesiąc minimum 1-2 osobom.

  ps. frustratów i czarnego PR na forach jest mnóstwo, to tylko świadczy o ludzkiej głupocie, a każdy kij ma jak widać dwa końce.

 14. laska_pik_pok says:

  cytujac poprzednika: “…w firmie zajmującej się między innymi e-PR, wiedziałbyś,
  że nie uprawia się marketingu szeptanego wypisując 4 komentarze, z jednego IP,”

  1. pierwsze całkowicie obiektywne odczucie, to o czym ta osoba pisze i co ma na mysli ???
  2. drugie całkowicie obiektywne uczucie, to: Grupa-Adweb – jesteśmy największą w Polsce południowej agencją marketingu zintegrowanego.
  Faktycznie, jeśli zajmuje się pisaniem komenatarzy nazywając
  to marketingiem szeptanym i e-PR(yyyy, “electronic public relation”, wtf?) to takiej drugiej nie ma i szybko nie bedzie.

  3. trzecie całkowicie obiektywne odczucie: “Moje IP jest do bani, ponieważ jest tylko jedno i sie nie zmienia :(”
  Dygresja:”Jesli ograniczacie swobodę wypowiedzi uzytkownikow straszac posiadaniem ich IP, to
  wywalcie poł metrowy napis na sronie, w stylu “uważaj, znamy Twoje IP i Cie zgarniemy jak napiszesz coś złego na nasz temat” bo na swój sposób naruszacie swobodę obywatelską.

 15. Sabina Stodolak says:

  @laska_pik_pok – nie do końca rozumiem co chciałaś napisać, jeśli więc coś przekręce, proszę o wyjaśnienie. Po pierwsze, to nie jest blog firmy, do której odnoszą się komentarze. Twój zarzut “uważaj, znamy Twoje IP i Cie zgarniemy jak napiszesz coś złego na nasz temat” nie wiem więc jak rozumieć. Ja staram się dbać o to, aby komentarze na tym blogu były sensowne – co zakłada ich moderacje. Usuwam na przykład przekleństwa, czy wypowiedzi, które nic nie wnoszą a są tylko zbiorem niecenzuralnych wyrazów. Nie uważam tego za ograniczenie swobody wypowiedzi, tylko dbanie o poziom merytoryczny serwisu. Mój komentarz powyższy tyczył się przede wszystkim tego, że trudno jest zatrudnić kogoś w firmie i zostawić po stażu, skoro jasno i wyraźnie widać, że ten ktoś niczego się podczas tego stażu nie nauczył. Dodane przez użytkownika komentarze w liczbie 4 sztuk zostały dodane przez tą samą osobę, ale miały sprawiać wrażenie, że dodane są przez różne osoby – to jest zwyczajne wprowadzanie innych użytkowników w błąd i dlatego podkreśliłam ten fakt. Czy gdybyś np. kupowała toster i chciała znać opinie innych na jego temat nie wolałabyś wiedzieć, że wszystkie 20 opinii, które znalazłaś w Internecie pochodzą od tej samej osoby? Tak naprawdę są więc nic nie warte?

 16. były pracowni says:

  Trocha mnie dziwi że tu ludzie wypowiadają się od imienia moderatora. Bo niby co taki moderatom ma do firmy adweb?

 17. kłamstwo says:

  Bardzo proszę o usunięcie w takim razie tego komentarza:
  “Taaa… anonimy gadające same ze sobą co 10 minut… Pracowałam w Adweb, nie narzekam, atmosfera super, ludzie okej, zasady czytelne, uczciwe, ludzie sporo się uczą. Nie wyszło nam 🙁 – trudno, widać sporo nauki przede mna. Dla mnie dobre doświadczenie, a staże w Adweb akurat dają zatrudnienie co miesiąc minimum 1-2 osobom.
  ps. frustratów i czarnego PR na forach jest mnóstwo, to tylko świadczy o ludzkiej głupocie, a każdy kij ma jak widać dwa końce”.

  Powód: Nie napisał go były pracownik tej firmy! Pozdrowienia dla Szefa 😉