Sprawdź czy masz dobre CV!

Artykuł przygotowany przez Advisory Group „TEST” Human Resources.

Curriculum Vitae to wizytówka, dokument, który prezentuje kandydata przed przyszłym pracodawcą, CV to również auto-reklama. Niby logiczne, niby proste, niby oczywiste.. Czyżby?
CV jak każda wizytówka powinno być przejrzyste i konkretne. CV jak każda reklama ma zainteresować i skłonić osobę decyzyjną do przekonania się, że to właśnie ty jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko pracy. Dlaczego więc tak dużo kandydatów nie przykłada odpowiedniej wagi do tego jak jej / jego CV wygląda i co zawiera?

Technika!

Podstawowe reguły przy tworzeniu CV to: jasność wypowiedzi, konkretne hasła, prawdziwe informacje.
Odpadają więc elaboraty na kilka stron opisujące niemal każde wydarzenie z naszego życia – począwszy od szkoły podstawowej. Odpadają również zbyt mało mówiące hasła, skróty czy szczątkowe informacje. Obie te skrajności nie są mile widziane i wcale nie pomagają kandydatowi w osiągnięciu swego celu, a wręcz przeciwnie. Przyjętym jest, że najlepiej jeśli CV zmieści się na dwóch stronach. A co zrobić, jeśli twój dokument nieco przekracza dwie strony? Wtedy najlepiej upewnij się czy wszystkie informacje są rzeczywiście niezbędne i czy są istotne z punktu widzenia stanowiska, na które się ubiegasz. Sprawdź również czy dokument jest odpowiednio sformatowany.

CV nie jest miejscem, w którym możesz dać upust swym zdolnościom artystycznym (chyba, że starasz się o stanowisko grafika czy kreatywnego w agencji reklamowej – w przypadku takich stanowisk odstępstwa od przyjętych reguł są uzasadnione), stąd najlepiej zapomnieć o różnych ramkach, rysunkach, kolorach czy też czcionkach czytelnych tylko dla osoby tworzącej CV. Każdy chce, aby jego CV się wyróżniało, ale poprzez takie „upiększanie” niestety skutek najczęściej jest odwrotny od zamierzonego.

Jeśli planujesz dołączyć do CV swoje zdjęcie, pamiętaj o tym, aby było ono: po pierwsze formalne, a po drugie aktualne. Nie dopuszczalnym jest umieszczenie zdjęcia z imprezy, wakacji tudzież… w negliżu, ani także zdjęcia nieaktualnego, np. sprzed 20 lat.

To co być musi w każdym CV..

Forma CV to jedno, zawartość – drugie. Co powinno się w nim znaleźć? Otóż zacznijmy od „rdzenia” każdego Curriculum Vitae.

Twoje dane osobowe, a więc imię, nazwisko, adres zamieszkania i (co bardzo ważne), aktualny numer telefonu, pod którym jesteś dostępny. Jednym z „grzechów głównych” poprawnego CV jest umieszczanie w tym miejscu informacji całkowicie zbędnych w procesie rekrutacji: ilość dzieci, imiona rodziców, nazwisko panieńskie żony – są to informacje, które nic nie wnoszą i są całkowicie niepotrzebne. Zwróć również uwagę na adres e-mail, który w tym miejscu podajesz – powinien być adekwatny do powagi tego dokumentu. Wystrzegaj się więc przed e-mailami w stylu: buziaczek@abc.xz, maleńka@def.xz, łobuz_44@ghi.xz – może przez znajomych nazwy te są mile widziane, jednakże przez pracodawców niekoniecznie.

Dalszymi pozycjami, wymaganymi w CV, są kolejno: wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. W tym miejscu pamiętaj o odpowiedniej chronologii – w pierwszej kolejności opisuje się zdarzenia najaktualniejsze.
W przypadku doświadczenia zawodowego ważnym jest, aby za wyjątkiem podania zajmowanego stanowiska, krótko i zwięźle opisać zakres obowiązków, które się wykonywało. Samo stanowisko tak naprawdę niewiele mówi. Dla przyszłego pracodawcy liczy się to, co w przeszłości wykonywałeś i za co byłeś odpowiedzialny, a nie jak nazywało się twoje stanowisko! Powinieneś więc wymienić wszystkie istotne osiągnięcia z punktu widzenia stanowiska, o które się starasz – zrealizowane projekty, poprowadzone kampanie, przeprowadzane analizy itp.

Umiejętności inne i języki obce.

Języki obce obecnie są już nie tyle atutem, co koniecznością – niemal w każdej ofercie pracy wymagany jest przynajmniej jeden język obcy. Również w CV nie możesz pominąć tych umiejętności. Samo wyszczególnienie języków, którymi władasz, nie wystarcza. Należy określić poziom znajomości danego języka. Najprościej jest wpisać przy danym języku posiadany certyfikat poświadczający twoją znajomość. Jeśli danego certyfikatu nie posiadasz to samemu określić poziom – jednakże lepiej nie zawyżaj swoich umiejętności, ani nie.. zaniżaj. W przypadku zawyżania swoich umiejętności językowych należy pamiętać że, rozmowa kwalifikacyjna i tak bezlitośnie zweryfikuje informacje zawarte w CV. Zaś w przypadku zaniżania, lub o zgrozo, nie wpisywania w CV znajomości języka obcego tylko dlatego, że nie posiada się certyfikatu trzeba wiedzieć, że w ten sposób można sobie wytrącić całkiem dobry atut z ręki, od którego może zależeć to czy dostanie się wymarzoną pracę czy też nie.
W umiejętnościach wymień również wszystkie programy komputerowe, którymi umiesz się posługiwać. Dobrze jest jak również określisz poziom tych umiejętności.

Praktyki, kursy, szkolenia… co jeszcze?

Nie pomijaj tak ważnych informacji, jak odbyte kursy, szkolenia, praktyki czy staże. Są to bardzo istotne informacje, które pokazują, że jesteś  przedsiębiorczy, chcesz pogłębiać swoją wiedzę i doszkalać się. Studenci i absolwenci powinni pamiętać o wszystkich organizacjach studencki oraz kołach naukowych w których byli członkami. Jest to o tyle istotne, że w przypadku braku doświadczenia zawodowego, aktywność taka będzie mile widziana u przyszłego pracodawcy. 

Moje zainteresowania to…

Jeśli kandydat chce pochwalić się swoimi zainteresowaniami przed potencjalnym, przyszłym pracodawcą to bardzo dobrze! Tylko czy, obiektywnie, masz się czym pochwalić? Czy może lepiej ominąć w ogóle tą pozycję i nic nie wpisywać? Standardowo spotyka się w tym miejscu takie pozycje jak: film, muzyka, dobra literatura / książka – czy to może zainteresować, czy też może sprawić wrażenie, że kandydat wpisał cokolwiek, byle tylko „coś” było. Jeśli masz jakieś zainteresowania, hobby, którym się żywo interesujesz, warto o tym wspomnieć. Może zamiast „film” lepiej by było napisać „twórczość Pedro Almodovara”, albo „kino niskobudżetowe” – jeśli tym faktycznie się pasjonujesz.

Na koniec tej części, przypomnę jeszcze o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Niby mała rzecz, a jakże istotna!

Czy to już wszystko?

Nie. Mając już napisane CV należy jeszcze raz go przeanalizować i zastanowić się, czy wszystkie zawarte w nim informacje odpowiadają stanowisku pracy, o które się ubiegamy, oraz czy któraś z informacji nie jest zbędna i mało istotna z punktu widzenia pracodawcy. Teraz trzeba jeszcze raz przejrzeć CV pod względem poprawności gramatycznej i w celu wyeliminowania literówek.
Koniec? Prawie… Wydrukuj CV i zobacz jak wygląda na papierze. Czy czcionka jest wyraźna i nie sprawia żadnych problemów z przeczytaniem treści zawartych w CV? Czy wszystkie elementy CV są na właściwym miejscu? Czy to CV jest przejrzyste? Czy nie ma żadnych błędów? I ostatnie pytanie, czy gdybyś Ty był osobą rekrutującą, czy twoje CV by Cię zainteresowało i przekonało, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko?

Powodzenia!

Dominika Mamro,
Advisory Group „TEST” Human Resources
http://www.testhr.pl/ , http://www.raportplacowy.pl/

Sprawdź przykłady CV – pobierz plik w formacie PDF

Przykłady CV – pobierz plik w formacie PDF

Dodaj komentarz

14 komentarzy to “Sprawdź czy masz dobre CV!”

 1. justyna napisał(a):

  witam mam takie pytanie: ukonczylam Liceum Ogolnoksztalcace i niedlugo po tym urodzilam dziecko. Nie mam zadnego doswiadczenia :nie odbylam zadnego stazu , praktyki ani tez kursu. Nie mam tez ciekawego hobby_ brak czasu.Teraz chcialabym pojsc do pracy, tylko ze moje SV bedzie puste… Co robic?

 2. Boor napisał(a):

  Może twoje „C.V.” będzie puste, ale jest to rzecz niezbędna przy procesie rekrutacji… Pooglądaj reklamy w telewizji, o matkach wracających do pracy. Na pewno znajdziesz tam podpowiedź…

 3. Ela napisał(a):

  Czy okres ciąży , urlop macierzyński i wychowawczy powinien być uwzględniony w CV?

 4. caesar napisał(a):

  to niema dużego znaczenia, wykształcenie jest określeniem
  twoich umiejętności zawsze jest się w czymś dobrym np.języki obce,zdolności manualne,znajomość programów komputerowych,zdolności szybkiego nauczania się,podjęcie
  trudnych wyzwań,możliwości ich rozwiązań,organizacja czasu,co daje połowę sukcesu i wiele innych czynności przez ciebie dobrze i starannie wykonywanych (strach ma duże oczy )

 5. krzys napisał(a):

  mam pytanie czy jest możliwość sprawdzenia danego pracodawcy czy jest to firma rzetelna i czy to nie jakis kant bardzo proszę o pomoc

 6. gosc napisał(a):

  krzys – a ta firma jest posrednikiem, agencja pracy czy firma szukajaca dla siebie? jak posrednikiem to mozesz sprawdzic czy ma odpowiedni certyfikat KRAZ na stronie http://www.kraz.praca.gov.pl , do tego mozesz poprosic ich o jakies referencje od osob, ktore dzieki nim dostali prace. jak to jest inny pracodawca to sprobuj w googlu wyszukac ja i wszelkie informacje o niej. pozdrawiam i zycze powodzenia.

 7. Mariusz napisał(a):

  Mam pytanie, edukacje zakonczylem w 2 klasie technikum i nie podejmowalem szczególnych prac jak i rownierz nie posiadam doswiadczenia zawodowego.Jezyk angielski znam dobrze.Jestem mlody, zdolny,kreatywny,wysportowany. Czy mam szanse dostac jakas prace? Jesli tak to gdzie najlepiej szukac,w jkakiej branzy?

 8. ania napisał(a):

  mam pytanie.skonczylam liceum, zaczelam studiowac zaocznie i w tym czasie przez poltora roku pracowalam w firmie rodzicow ale nie bylam zatrudniona,szukalam pracy ale w mojej okolicy to bardzo trudno,teraz chce sie przeprowadzic i musze znalezc prace,w jaki sposob moge zapisac ta moja prace u rodzicow bo zatrudniona nie bylam,czy wogole moge o tym wspomniec?

 9. jan1941 napisał(a):

  Jestem w tej chwili na emeryturze (67 lat), czy znajdę jakąś ofertę pracy aby jeszcze dorobić do emerytury?

 10. boo napisał(a):

  pracowałem w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii na budowie przez 4 miesiące (wakacje), była to praca dla agencji xxx w firmie yyy ale nie wiem jak ująć to w CV czy wystarczy napisać ze pracowałem dla agencji, podać tam numer i żeby sobie sprawdzili ???

 11. Magda napisał(a):

  mam podobną sytuacje jak Ania, która pisała powyżej, 16 stycznia; do tego pracowałam w innych miejscach, ale też niestety bez umowy, po za tym to co robiłam dotychczas nie jest związane z tą pracą, o która się ubiegam…

  czy mam wspominać to czym się zajmowałam w doświadczeniu zawodowym?

  prosze was POMOCY

 12. biedrona napisał(a):

  Nie ma tych przykładów CV!

 13. DjIksik napisał(a):

  Jak niemasz doswiadczenia to najlepiej wpisac ze sie pracowalo za granica 😛

 14. Michał napisał(a):

  Magda, Ania, jak pracowałyście nie będąc zatrudnione też to wpiszcie w CV, jednak podkreślcie np „nieoficjalnie”, rekruter będzie wiedział o co chodzi bo to było i jest modne i opłacalne aktualnie branie pracownika bez umowy czy na dzieło lub wynajmowanie z biur na kilka godz pzdr