Nie masz doświadczenia zawodowego? Wykorzystaj okres wakacyjny!

Coraz częściej okres wakacyjny to czas wzmożonego wysiłku w pracy, dla części wynikający z konieczności, dla części z wyboru.
Niedobór personelu, piętrzące się obowiązki, zaległe projekty – tak wygląda okres letni w wielu firmach. Każdego lata rynek pracy kreuje tysiące możliwości dla osób poszukujących pierwszych doświadczeń zawodowych.
Studenci, absolwenci, osoby z małym doświadczeniem zawodowym świadomie zwiększają swoją aktywność zawodową w okresie od czerwca do września.

Poznań, centrum miasta, rozmawiamy z Rafałem, studentem III roku zarządzania w turystyce, pracującym jako kelner w jednej z restauracji. „Lato to jedyny okres, w którym mogę podjąć pracę, zdobyć nowe doświadczenia, zarobić na swoje przyjemności. Pracodawcy doceniają osoby, które zaczynają swoją karierę jeszcze podczas nauki, doceniają pracowitość i chęć rozwoju. Nie chcę ukończyć szkoły bez żadnego doświadczenia zawodowego. Dzięki pracy w kawiarni uczę się obsługi klientów, nawiązywania kontaktów, zarządzania czasem pracy. Wierzę, że mój wysiłek zaprocentuje w przyszłości”. Rafał oraz wiele innych studentów pracuje w okresie letnim ponieważ inwestuje w swoją przyszłą karierę zawodową. Wie, że nawet kilkumiesięczna praca lub praktyki mogą mu pomóc w dostaniu pierwszej ciekawej pracy po zakończeniu nauki.

Niektóre osoby śmiało wykorzystują możliwość pracy w krajach Unii Europejskiej, dzięki temu zyskują doświadczenie w pracy za granicą, a wolne chwile spędzają jak typowi turyści – zwiedzając i wypoczywając. Kinga, studentka  flilologii hiszpańskiej w Bydgoszczy, tegoroczne lato spędza w Barcelonie, pracując w międzynarodowej firmie z branży IT w dziale Obsługi klienta. Już po raz drugi skorzystała z możliwości pracy za granicą  – po pierwszym roku na studiach wyjechała do Madrytu, pracując jako kelnerka i ucząc się dodatkowo języka hiszpańskiego. Obecnie korzystając z urlopu dziekańskiego postanowiła zainwestować w zdobycie rocznego doświadczenia zawodowego w Hiszpanii.  „Szeroko polecam wakacyjne praktyki za granicą” – mówi Kinga, „taki wyjazd to nie tylko praca, ale też ciekawa przygoda. Uczy odpowiedzialności i samodzielności. Wykorzystałam ten czas przede wszystkim na zwiększenie znajomości języka hiszpańskiego, zdobycie odpowiedniego akcentu, poznanie miejscowej kultury. Ale kwestie związane z moją nauką na studiach nie są jedyną zaletą takiego wyjazdu. Nauczyłam się też pracy zespołowej, komunikacji interpersonalnej, zasad telemarketingu, obsługi programu CRM, zasad tworzenia kampanii marketingowych, obsługi klienta. Takie doświadczenia, i to na polu międzynarodowym, z pewnością zostaną docenione przez polskich pracodawców. Poza tym zdobyłam wiele wartościowych znajomości, poznałam ludzi z różnych zakątków świata, zwiedziłam wiele pięknych miejsc i w pełni wykorzystałam uroki klimatu śródziemnomorskiego. Teraz wracam na studia z bogatszym bagażem doświadczenia językowego oraz zawodowego”. Osoby takie jak Kinga, korzystające z wyjazdów zagranicznych stają się bardziej tolerancyjne, komunikatywne i samodzielne – wierzą we własne siły, co daje im przewagę konkurencyjną w procesie rekrutacji na dane stanowisko pracy.

Nie trzeba być jednak studentem aby zdobyć nowe, cenne doświadczenie zawodowe. Wiele osób nie posiadających wykształcenia wyższego decyduje się na zdobycie nowych umiejętności w okresie urlopowym. To właśnie tymczasowe braki personelu są ich największym sprzymierzeńcem. Marta, absolwentka liceum ogólnokształcącego w jednej z miejscowości na Śląsku, wykorzystała okres wakacyjny na zdobycie swojej pierwszej pracy. Od dwóch miesięcy pracuje jako asystentka biurowa w firmie usługowo-handlowej w swoim rodzinnym mieście i właśnie otrzymała propozycję stałego zatrudnienia. „O zapotrzebowaniu na wakacyjne praktyki biurowe dowiedziałam się z lokalnej gazety” – wspomina Marta, „wysłałam swoje dokumenty aplikacyjne i już po tygodniu dostałam zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Propozycję rozpoczęcia praktyk otrzymałam jeszcze w tym samym tygodniu – myślę, że zadecydowała tu moja natychmiastowa gotowość do rozpoczęcia pracy, znajomość języka niemieckiego oraz obsługi komputera. Już podczas praktyk okazało się, że moja firma stale się rozwija – stąd zaproponowano mi pracę na stałe. Dzięki pracy biurowej mam możliwość poznania zasad funkcjonowania firmy, współpracy z różnymi działami, nauczenia się współpracy z klientami. To daje mi dobre podstawy pod moją karierę zawodową”.

Od czego więc należy zacząć? 
– Osoby poszukujące pracy wakacyjnej w pierwszej kolejności powinny określić jakiego typu pracami mogłyby się zająć. Oceń swoje umiejętności, zainteresowania, a także zapotrzebowanie. Pamiętaj, że praca powinna podnieść Twoje kwalifikacje oraz konkurencyjność na rynku pracy.
– Jeśli już określisz jaki rodzaj pracy interesuje Cię najbardziej, sprawdź czy zawarte w Twoim CV informacje można odnieść do wymagań stawianych na interesujących Cię stanowiskach. Przykładowo jeżeli interesują Ciebie praktyki biurowe – podkreśl w CV znajomość obsługi programów komputerowych, znajomość języków obcych, umiejętność pracy w grupie. Jeśli interesuje Cię praca w restauracji lub kawiarni powinieneś wspomnieć w swoim CV o umiejętnościach nawiązywania kontaktów interpersonalnych, sumienności, obsłudze klienta.
– Sprawdź dostępne oferty pracy wakacyjnej oraz praktyk na dostępnych stronach internetowych z ogłoszeniami o pracę. Dodatkowo odwiedź biura pracy tymczasowej oraz pośrednictwa pracy – pamiętaj, że część z nich wymaga rejestracji Twoich danych na ich własnej stronie rekrutacyjnej, dlatego warto najpierw sprawdzić każdą z nich w internecie i dowiedzieć się w jaki sposób możesz złożyć swoje CV. 
– Odwiedź swoje uczelniane biuro kariery jeśli takowe posiadasz. Możesz też popytać wśród kolegów czy przypadkiem nie słyszeli o zapotrzebowaniu na personel w znajomej firmie. Część dużych firm prowadzi coroczny program praktyk – określ jakie firmy mogłyby Ciebie interesować, dowiedz się jak wziąć udział w programie praktyk, złóż podanie w odpowiednim terminie. Pamiętaj, że  im więcej źródeł wykorzystasz, tym większe są Twoje szanse na szybkie znalezienie pracy.
– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pamiętaj też, aby poinformować pracodawcę do kiedy możesz zacząć pracować (np. ze wzgledu na rozpoczęcie studiów) oraz zapytać o możliwość uzyskania referencji na koniec odbytych praktyk.

Nie zniechęcaj się, jeśli w tym roku nie uda ci się zdobyć pracy wakacyjnej. Poszukiwanie pracy jest często procesem długotrwałym i na pewno będzie dla Ciebie nowym doświadczeniem uczącym wytrwałości. Zdobyte umiejętności wykorzystasz przy najbliższej okazji.