Ile zarabia się w przedsiębiorstwach?

Informacja prasowa portalu wynagrodzenia.pl

19.04.2007

Według najnowszego Ogólnobranżowego Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak za rok 2006 – menedżerowie najwyższego szczebla zarządzania zarabiają ok. 14 500 złotych miesięcznie brutto. 5 057 zł zarabiają menedżerowie średniego szczebla. To jedynie 35% wynagrodzenia dyrektorów. Starszy specjalista zarabiał w granicach 3 820 złotych, czyli ok. 30% więcej od młodszego specjalisty (2 909 zł). Wynagrodzenie pracownika szeregowego wyniosło 2 286 złotych brutto.

Dyrektor marketingu zarabia 21 000 miesięcznie
Jeśli weźmiemy pod uwagę działy, to najlepiej opłacani są pracownicy działu marketingu i finansów. Średnia wynagrodzenia dyrektorów wynosi odpowiednio 20 923 zł i 20 096 złotych. Najmniejsze wynagrodzenia otrzymują pracownicy odpowiedzialni za badania i rozwój – średnia ich wynagrodzeń wynosi 9 469 złotych brutto.

Z kolei, pracownicy szeregowi pracujący w dziale serwisu oraz informatycznym otrzymywali najwyższe wynagrodzenie. Ich wynagrodzenie wynosiło około 3 700 złotych brutto. Najniższe wynagrodzenie otrzymywali pracownicy szeregowi zatrudnieni w dziale zakupów i logistyki, bo tylko 2 330 zł.

Najgorzej zarabia się w Polsce Wschodniej
Najwyższe wynagrodzenie otrzymywali menedżerowie w Regionie Centralnym (woj. mazowieckie i łódzkie) oraz Wielkopolsce (16 523 zł i 16 500 zł). Najmniej zarabiali dyrektorzy w Regionie Wschodnim (woj. podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie) 11 362 zł. Różnica zarobków wynosi 45%.

Najniższe wynagrodzenia dla pracowników szeregowych były wypłacane w Regionie Północnym (woj. pomorskie, warmińsko – mazurskie, zachodniopomorskie), na Śląsku (woj. śląskie i opolskie) oraz w Polsce Wschodniej. Płace w tych regionach oscylowały w  granicach 2 000 PLN. Największe zarobki występowały w Regionie Centralnym oraz Wielkopolsce. Wynagrodzenia pracowników szeregowych w tych regionach były około 25 % wyższe niż w pozostałych częściach kraju.

Usługi są w cenie
Z analizy wynagrodzeń w zależności od działalności wynika, że najwyższe zarobki wypłacane były w firmach usługowych. Dyrektorzy tych firm otrzymywali najwyższe wynagrodzenie – 18 377 zł, kierownicy – 7 591 zł, starsi specjaliści – 5 021 zł, specjaliści – 3 312 złotych. Pracownicy szeregowi w handlu otrzymywali najwyższe wynagrodzenia, średnio 2 705 złotych.
Dobrze płatny przemysł instalacyjno – sanitarny
Powody do zadowolenia mają przedstawiciele najwyższego szczebla zarządzania w przemyśle chemicznym. Dyrektorzy zarabiają tam najwięcej, bo w okolicach 15 909 złotych brutto. Kierownicy i starsi specjaliści najlepiej byli wynagradzani w przemyśle instalacyjno – sanitarnym, odpowiednio 6 714 zł i 5 134 zł. Specjaliści najlepiej wynagradzani byli w przemyśle  tworzyw sztucznych i opakowań – 3 238 zł. Pracownicy szeregowi najlepiej opłacani byli w przemyśle instalacyjno – sanitarnym (2 983 zł), najsłabiej zaś w przemyśle chemicznym 1 976 złotych.

W firmach zagranicznych płacą lepiej
W każdym wypadku firmy zagraniczne płacą więcej niż firmy polskie. Dyrektorzy w firmach zagranicznych zarabiają 17 060 złotych, czyli o 20% więcej niż ich koledzy w firmach z kapitałem polskim. Dużo mniejsze różnice występują na niższych szczeblach – np.  zarobki starszych specjalistów w firmach zagranicznych oscylują w okolicach 4 305 zł a w polskich 3 537 zł. W przypadku specjalistów, różnica w zarobkach w firmach z kapitałem polskim i obcym jest najmniejsza i wynosi tylko 300 zł. Podobnie jest w przypadku stanowisk szeregowych – różnica wynosi tylko około 400 złotych.

Jeśli dodatek to szkolenia zawodowe
Najbardziej popularnymi benefitami, wchodzącymi w skład pakietu wynagrodzeń pracowników średniego szczebla zarządzania, są szkolenia zawodowe (67%). W dalszej kolejności znajdują się m.in. telefon komórkowy (50%), kursy językowe (37%) i bony towarowe (35%). Rzadko na tym szczeblu oferowany jest ryczałt na paliwo (6%).

wynagrodzenia.pl

INFORMACJE O RAPORCIE
XV Ogólnobranżowy Raport Płacowy firmy Sedlak & Sedlak. Dane pochodzą z 111 zakładów z całej Polski. Analizy dotyczą 177 stanowisk z 11 pionów. Raport obejmuje dane za okres od stycznia do grudnia 2006 roku i zawiera informacje o płacach ponad 17000 osób. Wszystkie prezentowane dane dotyczą stawek brutto.
Charakterystyka próby
Zdecydowana większość przedsiębiorstw uczestniczących w badaniu, aż 81%, to firmy z udziałem kapitału zagranicznego. 41% uczestników to firmy zatrudniające do 250 pracowników. 37% to firmy zatrudniające od 250 do 1 000 pracowników. Pozostałe firmy zatrudniają ponad 1 000 pracowników. Prawie połowa przedsiębiorstw osiąga roczne obroty do 150 mln PLN. W przypadku 35% obroty mieszczą się od 150 mln PLN do 700 mln PLN. 16% firm generuje ponad 700 mln PLN rocznego obrotu.

Pytania i dodatkowe informacje:
Michał Skierski
redaktor portalu
wynagrodzenia.pl
tel. (012) 423 00 41
skierski@wynagrodzenia.pl   

Dodaj komentarz

26 Responses to “Ile zarabia się w przedsiębiorstwach?”

 1. aska says:

  komentujecie ile zarabia “smietanka” w Polsce, moze wreszcie ktos zajmie sie tymi którzy ledwo wiaza koiniec z koniec z koncem, lub wogóle o berobotnych. po co nas draznic takimi artykulami

 2. leslaw says:

  Dodajcie zarobki w KGHM Polkowice następnie zarobki we wsi Suchowice a wyjdzie średnia —- lewa noga w lodzie—— prawa we wrzątku!- i to = średnia (tzw średnia krajowa)-poznajcie historię swego kontynentu-kraju-miasta-wsi-sąsiadów-rodziny. I co??? Dodam tylko
  Król który nie przebrał się za krajana nie będzie dobrym
  zarządcą.Więc- jeśli piszecie te rzeczy bodźcie dobrym zarządcą-pozdrawiam… Lesław K – Suchowice.

 3. gzoom.pl says:

  Jak dla mnie śmieszne. Po co komu takie “raporty mniejszości”. Z drugiej strony jaka praca taka płaca. Odpowiedzialność wielka, to i wynagrodzenie odpowiednie.

  gzoom.pl – reklama w Internecie

 4. Ajronnn says:

  Kto może komentowac ile zarabia ?,a co z pracodawcami którzy wykorzystują ludzi “zmuszając” ich do pracy 12 godzinnej a zarazem odstawiają najniższy ZUS.Oczywiście można się zwolnic ,ale to nie rozwiąże prodlemu.!…

 5. Ana says:

  No dobra z co z pracą akordową?

 6. ochrona says:

  PRACUJE W FIRMIE OCHRANIARSKIEJ SOLID SECIURITY ZA STAWKE 3zł75gr netto(parodia)za GODZINE.śREDNIO W MIESIąCU PRACUJę 240 godzin.żEBY MIEć TE 1000zł CO WY NATO KOSZULE SAM MUSZę KUPIć BYTY NA LATO I NA ZIMę TEż itp ,itd

 7. Marcin S. says:

  Czesc

  Oczywiscie zaraz powiecie mi ze zaliczam sie do tych szczesliwcow ktorzy wybrali informatyke (po skonczonych studiach ochrony srodowiska na Polibudzie w Wawie – gdzie zaproponowali w ministerstwie OS – 900 zl brutto na etat – no comment). Zmienilem branze na informe – zawsze ciagelo mnie do komputera. Teraz nie narzekam ale za to jak wyglada moje zycie: zaczynam prace o 10:00 (na 9:00 sie nie wyrabiam) – mam do obsluzenia etat w firmie z kapitalem zagranicznym, w miedzyczasie programuje dla portalu, jestem adminem poczty i programista CMS dla takiej jednej fundacji + dodatkowo prowadze analize duzego projektu. Nie mam czasu na sen etc. Koncze prace gesto czesto o 24:00, 2:00 (jak przyjade do domu to musze obsluzyc wszystkie parce ktorych nie zdazylem zrobic w ciagu dnia).
  Weekend, swięta – żadko kiedy korzystam w pełnym wymiarze – jesli zrobię już wszystko musze sie szkolić z nowych technologii.
  Za to wszystko mam pomiedzy 9000 a 10000 na reke.
  To chyba nie jest fair? Co wy na to?

 8. Wojtek says:

  Ciekawe ile tak wytrzymasz i ile Ci wychodzi w PLN twój uszczerbek na zdrowiu? pomyśl że będziesz musiał pracować do 65 roku życia, a podejżewam że kase to i tak przehulasz.

 9. TADEUSZ says:

  Nie patrzcie na dyrektorów i kierownikó bo czy w Polsce czy na zachodzie produkcja dóbr zajmuja się mrówki a place tych na górze to tylko zawyrzanie średniej. Na zachodzie 100 osobawa grupa elektrykó kierowało 3 ludzi a u nas bylo by ich z 20.

  Pozdrawiam – pracownik firmy SIEMENS ELIN

 10. asr says:

  jak ci tak zle to wybierz miedzy etatem w firmie, adminem a praca nad projektem. Bedziesz zarabial pewnie polowe mniej, ale bedziesz mial wlasne prywatne zycie. Nie jeden chcialby zarabiac te 5000zl. Jestem po doktoracie i moj ostatni niedoszly pracodawca z prywatnej firmy farmaceutycznej zaproponowal mi wynagrodzenie w wysokości, cytuje “MINIMUM SOCJALNEGO”, to jakis 700zl. I co ty na to?

 11. barbra says:

  za to w firmie panstwowej zarabia sie na stanowiskach odpowiedzialnych finansowo 1400 zl. jak popelnisz blad to moze Ci nic nie zostac na wyplate. Pracujesz po 12 godzin
  a za nadgodziny oczwiscie nikt nie zaplaci! TO JEST DOPIERO FIRMA!!!!!!!

 12. paweł Miernik says:

  Ja zarabiam marne 10 000 zł netto miesięcznie w norwegi a wiem ze mógłbym zarabiać więcej bo jestem dobrym specjalistą A w Polsce chodziłem po nocy i gzebałem w śmietnikach i zbierałem puszki po piwie zeby dać dziecku na bułbe z masłem.

 13. zabka says:

  Ja jako kierownik działu Obsługi klienta zarabialam ok.1800 zł na rękę,moje pracownice ok 1200 zł. Teraz chce zmienić pracę i nie mogę znaleźc nic powyżej 1500 zł. Gdzie są te wolne etaty? Może ktos mi pomoże ?

 14. agnes says:

  Wszędzie dużo obiecują dopuki nie skończą dotacje z PUP ,a potem praca ku chwale ojczyzny.Nic dziwnego,że młodzi mają gdzieś naszych pracodawców.Zatem starśi są przyzwyczajeni do komuny.

 15. audik says:

  Nietylko w S…… jest taki bałagan i wyzysk coś bym ztym zrobił ale niewiem jak,jak by ludzie zaczeli walczyć o swoje,to by można coś zdziałać tym bardziej że firmy ochroniarskie potrzebuja ludzi do pracy.

 16. audik says:

  W poprzednim komentarzu,odpisywałem na komentarz “OCHRONA” ale jak ktoś wie jak się dobrać do firm ochroniarskich ,to prosze o kontakt !

 17. mefisto says:

  Te zarobki sa do czapy, u mnie dyro zarabia 30 tys, Prezes 50- tys.
  Szeregowi jakies 5 tys.
  Branza budowlana, uwazam ze to i tak cienizna.
  Obecnie po studiach zielonemu w sprzedazy w lepszym banku oferuja na dzien dobry 8 tys.

 18. Robek says:

  15 lat byłem we Włoszech na dzień dzisiejszy jako pracownik fizyczny nie da się przeżyć. Zarabiałem na rękę 950 euro a wynajem mieszkania to 1200Euro + rachunki. Wszystko było cacy póki euro nie wprowadzili.
  Co mi się tam podobało, że jak szukałem pracy to nie pisałem żadnego CV zawsze była 3 do 4 dni próba, poczym pracodawca mówi – dla mnie Ok, czy tobie tez odpowiada taka praca, Ja mówię, że tak, no to, choć do biura omówimy warunki.

 19. Grypol says:

  Pracownik cywilny wojska z 20 letnim stażem
  dostaje niecałe 1280 brutto, co na rękę daje 980.
  Podliczcie i pomyślcie.
  Szukam nowej pracy bo przestałem wierzyć że może być lepiej. Dzieciom też coś trzeba dać.

 20. $ambor says:

  Jestem 50 + latkiem ,obecnie niepracuję,ale szukam tej odpowiedniej,młodzież bryka na zachód,my zgredy zostajemy i został nam PROBLEM;”jesteśmy za staży do pracy,za zdrowi na rentę i za młodzi na emeryturę”.Co Wy na to pozostali?Czekam na podpowiedz.

 21. darek says:

  tutaj zostaje tylko krasc bo w tym kraju nikt nie doceni pracownika szeregowego choc to oni odwalaja najgorsza robote !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 22. janek says:

  Trzeba się było uczyć a nie pajacować teraz…

 23. p says:

  Uczyć? Cha, cha, cha! I co będziesz miał po nauce? Będziesz wykształcoym bezrobotnym albo pójdziesz do pracy za 1000 zł, bo w międzyczasie jak się będziesz uczył, to wszyscy w Twoim wieku Cię wyprzedzą i zanim skończysz studia, to Twoi koledzy będą dyrektorami i może Cię przyjmą do pracy 😀
  Pozdrawiam

 24. Janusus says:

  to zmień pracę, nie ma przymusu

 25. Vito says:

  czesc
  chcialbym sie dowiedziec ile mozna zarobic w przemysle maszyn na stanowisku magazynier na slasku bo od poniedzialku ide do pracy i moj przyszly szef zapytal ile chce zarabiac ja nie wiem ile pracownicy na takim stanowisku moga zarobic