Curriculum Specjalisty ds. Sprzedaży

Dane potrzebne do zredagowania curriculum Specjalisty ds. sprzedaży są ogólnie najłatwiej dostępne w Internecie. Potrzebne dane to: ilość sprzedaży, ilość prowadzonych kont, geograficzny obszar pracy, ilość klientów oraz ilość wykonanych umów.

Jednak, oczywiście, curriculum to nie lista danych, lecz tekst, którego celem jest stworzenie obrazu osoby, która go zredagowała. I tutaj właśnie wiele życiorysów osób o tej specjalizacji popełnia główny błąd. Ogólnym celem życiorysu jest zdobycie lepiej płatnej pracy. W przypadku takiego CV najważniejszym zadaniem jest opisanie i wyjaśnienie wykonywanych funkcji.

Zobaczmy przykład. Napisanie „Specjalista ds. Sprzedaży okręgu Małopolska. Twórca strategii handlowej” nie jest tym samym, co napisanie „Specjalista ds. Sprzedaży okręgu Małopolska. Podczas tego okresu portfel klientów wzrósł o 15% dzięki wykonanej przeze mnie analizie rynku i wprowadzeniu projektu nowej skutecznej strategii handlowej”.

W CV powinna zostać zachowana równowaga pomiędzy danymi numerycznymi oraz ich opisem. Dokument musi określać typ pracy, jakiej poszukujesz, i pokazać Twoje możliwości do jej wykonywania. Używaj tytułów. Musisz uwidocznić dane, które odpowiadają profilowi poszukiwanej przez Ciebie pracy. Staraj się uwidocznić Twoje umiejętności i wcześniejsze prace, które pasują do oferty. Zamiast stosować porządek chronologiczny, w pierwszej kolejności wymień Twoje doświadczenie zawodowe najbardziej odpowiadające osiągnięciu Twoich celów.

Projekt graficzny Curriculum

Powinieneś tak zaprojektować Twoje curriculum, aby podkreślić najważniejsze z Twojego doświadczenia zawodowego informacje. Przy pierwszym przeglądnięciu tego dokumentu pracodawca zwróci uwagę jedynie na te dane, które wyróżniłeś w Twoim tekście. Pamiętaj jednak, że to prawdziwa zawartość Twojego CV, jego pełny tekst będzie tym, co otworzy przed Tobą drzwi do nowej pracy.

Opisy Twoich mocnych stron i umiejętności zdecydują o numerze otrzymanych przez Ciebie faktycznych odpowiedzi. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podstawą curriculum specjalisty ds. sprzedaży jest jego równowaga. Równowaga pomiędzy danymi i ich opisami odzwierciedla się w jego końcowej wizualizacji.

Cyfry i silne słowa

Cyfry są podstawą do podniesienia Twojego wizerunku i umieszczenia go na wysokości poszukiwanej przez Ciebie pracy. Zamieszczenie wielu dużych cyfr tworzy bardzo silny wizerunek dla osoby czytającej Twoje CV; liczby jednak są też bardzo szybko zapominane. Ich zachowanie w pamięci jest bardzo trudne.

Najlepszą metodą do stworzenia trwałego wizerunku kandydata jest osiągnięcie równowagi pomiędzy liczbami i opisami. Udowodnij, że jesteś w stanie zająć dane stanowisko pracy, używając silnych zwrotów, które wyrażałyby Twoją zdolność do podejmowania decyzji.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Curriculum Specjalisty ds. Sprzedaży”

  1. Eva z drzewa napisał(a):

    Bardzo to pieknie u was wszystko w teorii wyglada,tylko ze w praktyce to zupelnie inaczej.Artykul bylby przydatny,gdyby postepowano wedlug zasad zatrudnien jakie panuja gdziekolwiek w cywilizowanym swiecie, a tu az przykro stwierdzic prawde ale jak nie dasz w lape to nic ci nie pomoze,ani najlepsze CV,ani listy motywacyjne,ani lata praktyki,ani wyksztalcenie,ani znajomosc biznesu w ktorym poruszasz sie od lat z wielka swoboda.Jest natomiast wielkie zaklamanie,nieprofesjonalne podejscie do jakiegokolwiek kandydata i co jast bardzo niepokojace normalne „mordowanie”kandydatow,ktorzy najlepiej nadaja sie na stanowiska i jest to „mordowanie i niszczenie za pomoca tlumu”.Dobrze byloby zajac sie tym,co nalezaloby zmienic w miejscach zatrudnien i przeszkolic firmy,ktore szukaja kandydatow na pracownikow,bo jak ich nie stac na pracownika,to lepiej niech nawet nie oglaszaja,ze maja wiele miejsc.Ja ciagle przechodze przez skrajne absurdy,gdzie poprostu nie akceptuje sie mnie ze wzgledu na fakt,ze nie daje lapowek,nie pracuje za darmo,bo znam swoja wartosc,nie daje sobie wmowic,ze jest co nie jest.Tak wiec po sukcesie w USA,bo tam mieszkalam,pracowalam,pozniej prowadzilam biznes tutaj po sprowadzeniu mnie do Polski do tych „ogromnych mozliwosci Unijnych” odmawia mi sie zatrudnienia z jednego zwyklego powodu obrzydliwej zazdrosci i checi zemsty za to ,ze ja w pewnym momencie nie zatrudnilam kogos w USA,bo nie znal jezyka angielskiego albo nie mial dokumentow w porzadku.

  2. JUSTYNA napisał(a):

    Ja też prowadziłam biznes i go zlikwidowałam a teraz nie mogę dostać pracy.W CV mam wpisane,że nie mam prawa jazdy a kiedyś firma do mnie zadzwoniła poszłam na rozmowę a oni chcieli osobę z prawem jazdy i byli bardzo zdziwieni,że nie mam prawa jazdy,nawet nie powiedzieli przepraszam za to,że nie zauważyli że w CV mam wpisane że nie mam prawa jazdy.Wygląda na to,że firmy powinny dokładniej patrzeć co jest wpisane w CV zanim do kogoś zadzwonią