Curriculum chronologiczne

Istnieją różne modele przygotowywania curriculum. Dwa najpopularniejsze z nich to model funkcjonalny i model chronologiczny, choć to ten drugi jest używany w większości przypadków.

Curriculum chronologiczne jest najbardziej wskazane dla osób, których kariera zawodowa jest dość stabilna i wolna od wzlotów i upadków, gdzie nie istnieją niewytłumaczalne okresy braku pracy. Ten typ dokumentu koncentruje się bardziej na zajmowanych stanowiskach niż na zdobytych umiejętnościach. Prezentacja miejsc pracy może być ułożona począwszy od ostatniego stanowiska i skończywszy na pierwszym lub vice versa. Obydwa sposoby są tutaj tak samo użyteczne, choć niewątpliwie będzie lepiej, jeżeli na pierwszym miejscu znajdzie się to miejsce pracy, które ma najbliższy związek ze stanowiskiem, na które chcesz kandydować.

Za pomocą curriculum chronologicznego informacja przekazywana jest w sposób bardzo przejrzysty i dokładny. Osoba zajmująca się rekrutacją będzie Ci wdzięczna za umożliwienie jej szybkiego poznania Twojego rzeczywistego rozwoju zawodowego. W ustępie pod tytułem doświadczenie zawodowe zaleca się zamieszczenie danych w następującej kolejności: okres pracy, zajmowane stanowisko, nazwa firmy i pełnione funkcje – opisane w sposób jak najbardziej schematyczny. Pozostałe części curriculum pozostają takie same, jak w jakimkolwiek innym curriculum.

Pamiętaj o niektórych zasadach:
– Curriculum nie może zajmować więcej niż jedną czy dwie strony.
– Dołącz Twoje aktualne zdjęcie.
– Dbaj o ogólny wygląd dokumentu: biały lub kolorowy papier bez najmniejszych zagięć, wysokiej jakości wydruk, poprawność ortograficzna itp.
– Przeczytaj Twoje CV przynajmniej trzy razy i poproś o jego przeczytanie inną osobę.

Poniżej zamieszczamy przykład curriculum chronologicznego. Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, osiągniesz wyśmienite rezultaty i otworzysz sobie drogę do rozmowy kwalifikacyjnej. Powodzenia!

Przykład curriculum chronologicznego

Dane personalne
– Imię i Nazwisko
– Miejsce zamieszkania
– Kod pocztowy, miejscowość
– Data urodzenia
– Posiadanie prawa jazdy (jeśli dotyczy)
– Telefon
– E-mail

Wykształcenie
Okres. Otrzymany tytuł. Nazwa uniwersytetu. Miejscowość lub kraj, w którym się on znajduje.
Dodatkowe kwalifikacje

Wpisz seminaria, kursy specjalistyczne, studia podyplomowe.

Cele zawodowe

Cele zawodowe to rozdział, który bardzo rzadko pojawia się w życiorysach, a który ma ogromną wagę. Staraj się przekazać tutaj wszystkie Twoje cele zawodowe, jednak nie powinny one być celami materialnymi. Wysoko oceniana jest na przykład: chęć nauki, spełnienia zawodowego, poznania profesjonalistów z doświadczeniem w określonej branży itp.

Doświadczenie zawodowe

Uporządkuj je, zaczynając od ostatniej pracy aż do pierwszej w Twoim życiu.
Okres. Zajmowane stanowisko. Firma. Pełnione funkcje

Języki

Określ poziom znajomości pisemnej i ustnej. Nie zapomnij o Twoim języku ojczystym (jeśli składasz podanie za granicę lub do firmy międzynarodowej) ani o odbytych kursach czy pobytach zagranicznych w celu nauki języka.

Informatyka

Wymień wszystkie znane Ci programy, takie jak edytory tekstu, programy do obsługi poczty elektronicznej itp. oraz poziom ich znajomości. Jeśli stosujesz je na co dzień, jednak nie możesz powiedzieć, że Twój poziom ich znajomości jest zaawansowany, napisz, że masz poziom użytkownika.

Zainteresowania

Pomimo że jest to rozdział nieobowiązkowy, rekrutujący bardzo sobie go cenią, ponieważ zajęcia kandydata poza czasem pracy niejednokrotnie potrafią wiele o nim powiedzieć. Pozwala im na ogólne stwierdzenie, czy Twoja osobowość pasuje do oferowanego stanowiska.

Dodaj komentarz

13 komentarzy to “Curriculum chronologiczne”

 1. szukajacy napisał(a):

  i znowu brak przykladu!

 2. ak62 napisał(a):

  Gdybym miał decydować się na rozmowę, chciałbym wcześniej orzymać takie CV-chronologiczne, które sprawia wrażenie pełnego życiorysu (brak ukrytych niekorzystnych faktów mogących mieć wpływ na negatywną ocenę). Takie CV wydaje się „mocniejsze”, gdy kariera zawodowa jest systematyczna i stabilna, w jak najmniejszej liczbie zakładów pracy, ale to może być kwestią też „gustu”.

 3. turest napisał(a):

  Ja tam piszę od prawie 8 lat:)i ani jednego pracodawcy nie odezwał się. Poco to wszystko to ja niewiem

 4. Róża napisał(a):

  no właśnie

 5. sliwka98 napisał(a):

  jestem osobą szukającą pracy składałam swoje CV w różnych miejcsach i uważam że jest to b. korzystne ponieważ otrzymałam zaproszenie na rozmowe a to juz jest połowa sukcesu

 6. violka napisał(a):

  bardzo ladnie to wszystko napisane ale gdzie jakies przykladowe cv?

 7. Wacław z Radomia. napisał(a):

  U mnie sytuacja podobna, jak w przypadku ~turest.
  Fakt,ja rozsyłam swoje cv od stycznia 2007 r. Ile tego mogło być ? Myślę, że liczba 400 nie będzie przesadzona.
  Mam wieloletnie doświadczenie pracy w obszarze HR na samodzielnych i kierowniczych stanowiskach. Zaczynałem od referenta skończylem na dyrektorze personalnym i administracyjnym. Mam 52 l. i nieoceniony i niebagatelny bagaż doświadczenia życiowego i zawodowego.
  Mam jednak wrażenie, że potencjalni pracodawcy boją się tego typu pracowników, co tylko potwierdza ogólny brak zainteresowania moimi aplikacjami, bowiem nieznajomość języka zachodniego ( nota bene często wymaganego na wyrost)i mój wiek nie mogą być przeszkodami w prawidłowej ocenie moich umiejętności merytorycznych.
  Inną sprawą jest to, czy moje i mnie podobnym kandydatom na określone stanowiska pracy cv są tak naprawdę uczciwie czytane – mocno w to wątpię.

 8. pawel napisał(a):

  nie zgadzam się z tym że cv powinno zawierać zdjęcie. Niektóre stanowiska nie wymagają reprezenatcyjenego wyglądu istotna jest wiedza i doświadczenie. Poza tym jeżeli ktoś aplikuje i to proszę mi wierzyć że na rozmowę kwalifikacyjną zostanie zaproszona osoba nie na podstawie zdjęcia lecz na podstawie tego co ma wpisane w cv a na rozmowie pracodawca obejrzy sobie taką osobę i zdjęcie do niczego mu się nie przyda.

 9. sztuczka napisał(a):

  Ja tylko jestem ciekawa czy sie komus udało znalezc prace takimi metodami jakimi my próbójemy,jesli tak to moze niech ktos nam opowie o swoim sukcesie,bo ja juz sama nie wiem czy to ma jakis sens?Ale pamietajcie nie wolno sie poddawac chiciaz czasem brakuje nam sily.

 10. rob napisał(a):

  W Naszym kraju stabilne firmy, w których można było przepracować całe życie to już historia i to smutna lecz prawdziwa. Częste zmiany zakładow pracy wcale nie wynikają z chęci migracji przez pracowników. Po prostu liczne zakłady pracy powstają – działają kilka lat – i upadają ( na twarz ). Standard to niezapłacone faktury za częsci, energię, telefony, czynsze, nieterminowe wypłaty wynagrodzeń,nie zapłacone składki na ZUS, i często personel kluczowy z podwórkowej lub rodzinnej łapanki. To są prawdziwe powody migracji. A święto…… , pracodawcy szukają ofert najchętniej od ustabilizowanych potencjalnych pracowników. Nie napiszę czego to warte bo wszyscy wiedzą. Pozdrawiam.

 11. lasiczka85 napisał(a):

  Hej.
  Pytałaś „sztuczka” czy komuś się udało znaleźć pracę poprzez cv?! Otóż swoją pierwszą pracę dostałam dzięki cv. Byłam ledwo co po szkole, dwa miesiące wcześniej zrobiłam kurs na kasę fiskalną, byłam zarejestrowana w urzędzie pracy (co niestety nic nie daje), aż w końcu postanowiłam wziąć sprawę w swoje ręce. Napisałam cv odręcznie i poroznosiłam po okolicznych marketach. Długo nie czekałam. Minął niecały miesiąc i dostałam telefon, że mam przyjść na rozmowę kwalifikacyjną.Także cv naprawdę dużo daje. Więc nie zniechęcajcie się piszcie cv dobierając treść do stanowiska na które się ubiegacie. Powodzenia

 12. ewa napisał(a):

  Nie mam doświadczenia w sporządzaniu cv, ponieważ dopiero będę zdawać maturę, jednak sądzę, że dobrze sporządzone cv to podstawa do znalezienia pracy, także nie można się zniechęcać i trzeba być wytrwałym w szukaniu pracy.

 13. Matynka4 napisał(a):

  Ja ostatnio na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałam, że musi być ze mną coś nie tak, skoro pracowałam w wielu miejscach. Najpierw poczułam się głupio, bo pierwszy raz usłyszałam taki zarzut, a potem zaczęłam się zastanawiać czy nie miał racji bo sama o sobie w żartach mówię, że żadnej pracy się nie boję. Trudno zrozumieć pracodawców, jedni oczekują wszechstronności a drudzy wolą pracownika z długimi okresami zatrudnienia i nigdy nie wiemy z jakim w konkretnym przypadku mamy do czynienia. Pozdrawiam.