Zwroty, które ulepszają Twój list motywacyjny

Podstawowe zasady, jakie powinny cechować dobry list motywacyjny, to jasność, precyzyjność i zwięzłość. Pamiętaj, że Twoim celem jest „sprzedanie się” osobie odpowiedzialnej za rekrutację i przedstawienie się z jak najlepszej strony.

Oczywiście struktura i odpowiednie uporządkowanie akapitów są niezmiernie ważne, aczkolwiek ogromną wagę mają również słowa, jakich użyjesz, przedstawiając się jako idealny kandydat. Abyś nie popełnił błędów w standardowych wyrażeniach używanych w listach motywacyjnych, przedstawiamy Ci niektóre ze zwrotów, spośród których możesz wybrać te, które najlepiej odpowiadają temu, co chciałbyś wyrazić.

Uporządkuj swój list w akapity, w których wyraź nie więcej niż od jednej do dwóch idei. Twój list powinien składać się z trzech lub czterech akapitów.

 • Po pierwsze powinieneś przedstawić się i wskazać powód, dla którego zwracasz się do firmy. Wyjaśnij kim jesteś, czym się zajmujesz i wskaż, czy Twój list jest odpowiedzią na opublikowaną ofertę pracy, czy też sam wychodzisz z propozycją współpracy, gdyż zainteresowałeś się daną firmą.

  W związku z ofertą opublikowaną na internetowej giełdzie pracy InfoPraca.pl zwracam się do Państwa, aby wyrazić swoje zainteresowanie podjęciem pracy w Państwa firmie.

  Przesyłam niniejszy list z nadzieją, że będą Państwo mieli na uwadze moją kandydaturę w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Właśnie ukończyłem studia i jestem zainteresowany dołączeniem do zespołu pracowników Państwa firmy.

 • Daj do zrozumienia, że doskonale znasz stanowisko, na jakie kandydujesz i że zapoznałeś się z zakresem działalności firmy. Ta część listu jest najważniejsza, gdyż musisz w niej zawrzeć wszelkie dane świadczące o tym, że jesteś najlepszym kandydatem.

  Od zawsze interesują mnie nowe technologie i dlatego moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe było ukierunkowane na zdobycie wiedzy w tej dziedzinie…

 • Trzeci akapit nie jest obowiązkowy i możesz go dodać jedynie wtedy, kiedy uznasz, że nie zdołasz streścić informacji o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym w jednym akapicie. Jeżeli w pierwszej części wspomniałeś o swoich umiejętnościach praktycznych i teoretycznych, w tej części zaprezentuj to, co możesz zaoferować.

  Jestem gotowy do podjęcia pracy w Państwa firmie w trybie natychmiastowym. Jestem pewien, że praca w zespole firmy będzie wartościowym etapem zawodowym pozwalającym mi na pogłębienie mojej wiedzy i umiejętności…

 • Przypomnij odbiorcy listu, w jaki sposób może się z Tobą skontaktować i pożegnaj się podkreślając jednocześnie, że będziesz oczekiwał na zaproszenie Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

  Mam nadzieję, że będę mógł szerzej przedstawić moje kwalifikacje związane z oferowanym stanowiskiem pracy. Przypominam mój numer telefonu…

Nie istnieje żaden model listu motywacyjnego. Każdy z nas ma swój własny styl pisania, który powinien ujawnić w treści listu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie robić błędów ortograficznych oraz aby Twoje słowa przekazywały pozytywne nastawienie, spokój i równowagę. Nie przedstawiaj się jako zbyt skromny ani jako największy fan samego siebie. Przede wszystkim pamiętaj o zasadach dobrego wychowania.

Laura Flores, dziennikarka

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Zwroty, które ulepszają Twój list motywacyjny”

 1. mr_watchman napisał(a):

  Tyle można się tu naczytać o poprawności redakcji listum motywacyjnego i CV, wychwyceniu błędów itp., a tymczasem Wielcy Doradcy radzą:
  „(…)zwracam się do Państwa, aby wyrazić swoje zainteresowanie podjęciem pracy(…)”
  Nie dość, że „zainteresowanie podjęciem pracy” brzmi sztucznie, to w dodatku zabawny jest zaimek „swoje”. A co – próbował ktoś wyrazić cudze zainteresowanie? Ciekawe tylko, po co…

 2. zalamana napisał(a):

  Jeżeli chodzi o porady dotyczące pisania listu motywacyjnego to najbardziej bawi mnie to że za każdym razem podkreśla się żeby nie wymieniać swoich cech charakteru po przecinku tylko jedna cecha i przykład. Po czym we wzorze za każdym prawie razem cechy wymieniane są po przecinku. Czy ja tu czegoś nie rozumiem? Zresztą szary pracownik który przez 5 lat wprowadzał dane do komputera, pisał korespondencje czym ma się pochwalić? Nie miał szans kierować grupą ludzi, opracować projektu itp. I tutaj znowu większość porad odnosi się do podkreślenia swoich osiągnięć w pracy. To co ma taka osoba napisać? Skoro tylko prawdę należy pisać?

 3. vicky napisał(a):

  zalamana jesli nie masz wybitnych osiagniec zawodowych opisuj pasje i osiagnieniecia pozazawodowe ktore sprawiaja iz przedstawiane cechy osobowosci sa bardziej wiarygodne.
  opisywane przez Ciebie stawnowisko na pewno świadczy o sumienności, dokladnosci. umiejtnosc pisania korespondecji swiadczy o co najmniej dobrej umiejetnosci komunikacji pisemnej.
  np. medal w jakims sporcie, czy woogle jakis sport dlugo uprawiany swiadczy o ambicji, wytrwalosci w działaniu.

 4. Bastian napisał(a):

  mr_watchman:
  Niestety trzeba się trzymać oficjalnego żargonu i protokołu. Zawsze można napisać „Praca u Was jest moim odwiecznym marzeniem i śni mi się po nocach”, ale wtedy tylko dostarczysz radości rekruterom. Na całe 3 sekundy (bo tyle zajmie im wykasowanie Twojej aplikacji)

  zalamana:
  Ja bym się trzymał tego, co napisała vicky…

  vicky:
  gratuluje pomysłu