Słabe punkty, których należy unikać podczas spotkania rekrutacyjnego

Podczas spotkania selekcyjnego znajomość bodźców pozytywnie wpływających na osobę przeprowadzającą rekrutację jest równie ważna, jak wiedza na temat tego, czego nigdy nie powinieneś zrobić czy powiedzieć. Określone słowa, gesty czy usposobienia mogą, w sposób wręcz podświadomy, spowodować zniechęcenie ze strony rekrutanta.
 • Na pierwszym miejscu znajduje się ubiór kandydata, który jest świadectwem jego ogólnej postawy życiowej. Nieodpowiednie czy niechlujne ubranie się na spotkanie może spowodować, że osoba rekrutująca pomyśli, że będziemy niedbałym pracownikiem.
 • Bądź punktualny. Może wypadło Ci coś nieprzewidzianego w ostatniej chwili, jednak zobaczy w Tobie osobę mało odpowiedzialną.
 • Przygotuj się do rozmowy. Rekrutanci z łatwością stwierdzą, czy przygotowałeś się do spotkania i starałeś się wyszukać informacje na temat firmy, czy też przyszedłeś bez najmniejszego przygotowania.
 • Źle oceniany jest brak interakcji ze strony kandydata podczas rozmowy. Nie odpowiadaj w formie pojedynczych sylab i staraj się aktywnie uczestniczyć w spotkaniu, zadając pytania i prosząc o wyjaśnienie niektórych kwestii.
 • Brak uprzejmości bądź grubiaństwo w odpowiedziach źle o Tobie świadczą. Bądź przyjazny, pomimo że nie całkiem identyfikujesz się z tym, co właśnie do Ciebie mówią. Dobre wychowanie wpływa pozytywnie na atmosferę rozmowy.
 • Staraj się nie pokazywać braku kontroli emocjonalnej. W tym celu postaraj się, aby nie trzęsły Ci się ręce, nie wycieraj ich w spodnie, nie baw się kluczami, staraj się nie dotykać swoich włosów, twarzy, brody itp..
 • Brak entuzjazmu i motywacji powoduje, że rozmowa staje się pasywna. Osoba rekrutująca postara się szybko zakończyć rozmowę i szybko o Tobie zapomni.
 • Argumentuj swoje odpowiedzi. Niezdolność do płynnej i czytelnej wypowiedzi jest poważnym handicapem w większości miejsc pracy. Używaj poprawnego słownictwa i staraj się wyrażać swoje myśli w sposób bezpośredni, bez ogródek.
 • Niedojrzałość osobistą można zauważyć już podczas pierwszej rozmowy. Fachowcy Human Resources są ekspertami w tej kwestii, dzięki czemu szybko wydedukują z Twoich odpowiedzi, czy jesteś osobą konfliktową, czy raczej potrafisz dostosować się do każdego środowiska. Jeśli chcesz wywrzeć dobre wrażenie, pokaż, że jesteś zwolennikiem pracy w zespole i dobrze mów o Twoich byłych współpracownikach i szefach.
 • Unikaj postawy defensywnej w stosunku do mało pozytywnych danych, które pojawiły się w Twoim curriculum lub wynikających z przebiegu Twojej kariery zawodowej. Zamień Twoje słabe strony w chęć poprawy.
 • Całkowity brak sprecyzowanych celów zawodowych jest świadectwem Twojego braku wizji przyszłości. Firmy są zainteresowane ludźmi z ambicjami i o wyraźnie określonych poglądach. Zapytaj się o możliwości Twojej promocji w firmie i określ, gdzie chciałbyś dotrzeć.
 • Nie pokazuj przesadnego zainteresowania wynagrodzeniem. Na spotkaniu powinieneś przykładać szczególną wagę do kwestii takich, jak środowisko pracy i kształcenie zawodowe.
 • Rekrutanci bardzo pozytywnie oceniają te osoby, które są otwarte na podróże lub zmianę miejsca zamieszkania. Odrzuć opcję zmiany miejsca zamieszkania tylko w sytuacji, kiedy zmiana ta jest dla Ciebie całkowicie niemożliwa z powodów osobistych.
 • Utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą przeprowadzającą rekrutację. Omijanie wzroku rozmówcy lub patrzenie się w innych kierunkach oddaje wrażenie nieufności. Pamiętaj jednak, aby nie patrzyć ciągłe w oczy rekrutanta, ponieważ możesz go w ten sposób onieśmielić. Po prostu bądź naturalny.
 • Nie odrzucaj propozycji pracy na najniższym szczeblu w firmie. Zbyt duże wymagania też powodują zniechęcenie rekrutanta. Nie będziesz pierwszą osobą odrzuconą w procesie selekcji z powodu zbyt wysokiego wykształcenia lub doświadczenia zawodowego.

Laura Flores, dziennikarka

Dodaj komentarz

One Response to “Słabe punkty, których należy unikać podczas spotkania rekrutacyjnego”

 1. czlowiek_z_handicapem napisał(a):

  Argumentuj swoje odpowiedzi. Niezdolność do płynnej i czytelnej wypowiedzi jest poważnym handicapem w większości miejsc pracy.

  dobre:D rotfl