Praktyczne porady do napisania dobrego CV

Zdecydowałeś się rozpocząć poszukiwania nowej pracy i zupełnie nie wiesz, jak postawić pierwsze kroki. Przed rozpoczęciem szukania ofert potrzebujesz dobrego curriculum, takiego, po którego przeczytaniu firmy będą myślały o Tobie jako o przyszłym pracowniku.

Dobrze napisane CV nie spada z nieba, potrzebujesz dokładnie zdefiniować Twoje cele i zapisać je w odpowiedniej kolejności w celu jego stworzenia. Poniżej podajemy 5 punktów, które należy mieć na uwadze podczas pisania CV.

Gdzie pragniesz dotrzeć, jakiej szukasz pracy?

Przed rozpoczęciem surfowania po Internecie, pomyśl: Jakiej pracy poszukujesz? Staraj się bardzo dokładnie określić Twój cel. Twoje priorytety pomogą Ci w określeniu, jak ma wyglądać Twoje CV. Jeśli uda Ci się określić, jaki rodzaj pracy interesuje Cię najbardziej, będzie to już pierwszym dużym krokiem do osiągnięcia sukcesu, ponieważ umożliwi Ci to wyróżnić dane, które najbardziej zainteresują firmę.

Pomimo że wiesz na sto procent, w jakiej branży chciałbyś pracować, stracenie pięciu minut na sprecyzowanie Twojego celu będzie zyskaniem i nie stratą czasu.

Nie pisz dla siebie, ale dla kogoś, kto będzie czytał Twoje curriculum

Menedżer, kierownik czy ktokolwiek odpowiedzialny za rekrutację i kto czyta Twoje CV, jeszcze zanim otrzyma stos życiorysów, już sobie wyobraża profil kandydata z pewnym określonym doświadczeniem, określonym wykształceniem i konkretnym „sposobem bycia”. Powinieneś zredagować Twoje CV tak, aby podkreślić te zalety Twojego doświadczenia lub wykształcenia, które najlepiej odpowiadają wymaganiom firmy, by stać się osobą, której poszukują.

Pamiętaj, że im wyżej celujesz, tym więcej będziesz miał rywali. Nie okłamuj się, z dwudziestu lub trzydziestu życiorysów, które znajdą się na biurku osoby przeprowadzającej rekrutację, tylko cztery czy pięć naprawdę ją zainteresują, a nadawcą jednego z tych kilku powinieneś być właśnie Ty. Podczas pisania życiorysu myśl o tej osobie, o stanowisku, jakie pragniesz zdobyć, oraz o umiejętnościach, które powinieneś zaprezentować, aby zdobyć tę pracę.

Wybierz dane, które pojawią się w Twoim CV

Pracodawcy nie interesują wszystkie miejsca, gdzie pracowałeś, chce wiedzieć jedynie to, co naprawdę dało Ci przygotowanie do zajęcia stanowiska oferowanego przez jego firmę. Nie zaczynaj curriculum od pierwszej pracy w Twoim życiu. Podkreśl te umiejętności, doświadczenia lub wykształcenie, które eksponują Twoją wartość jako kandydata na dane stanowisko.

Czasami mniej znaczy więcej. Spośród wszystkich Twoich doświadczeń staraj się pokazać pracodawcy te szczegóły, które przeobrażają Cię w idealnego kandydata.

Powiedz potencjalnemu pracodawcy to, co pragnie usłyszeć

Wyobraź sobie, że jesteś w czasie egzaminów i wiesz, czego się od Ciebie oczekuje na szóstkę, więc piszesz dokładnie to, co chcą przeczytać. Z pisaniem życiorysu dzieje się to samo. Pragniesz otrzymać najlepszą ocenę, więc napisz to, czego oczekuje od Ciebie pracodawca. Jeśli nie zrobisz tego Ty, to zrobi to ktoś inny i zdobędzie stanowisko.

Większość ludzi pisze swoje CV nie myśląc o tym, czego chce potencjalny pracodawca, piszą dla siebie, dla przyjaciela czy rodziny. Życiorys to nie historia Twojego życia, ale tekst, w którym ktoś zobaczy, czy jesteś odpowiednim kandydatem do wykonywania danej pracy czy też nie.

Jeśli osoba czytająca Twoje curriculum nie znajdzie tego, czego szuka na pierwszej połowie pierwszej strony, zaprzestanie dalszego czytania. Nie zamieszczaj swoich danych losowo. Wyróżnij te elementy Twojego doświadczenia, które spowodują, że zostaniesz zaproszony na spotkanie rekrutacyjne. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie, skoncentruj się na tym, co jest naprawdę ważne. Napisz wszystko to, co dany pracodawca pragnie przeczytać, zgodnie z ważnością, jaką przykłada on do postawionych przez niego wymagań; nie kieruj się porządkiem chronologicznym.

Twój życiorys powinien być łatwy w czytaniu

Pamiętaj, że przy dwudziestu lub trzydziestu CV, jakie ma do przeczytania pracodawca, nie przeczyta on żadnego z nich od początku do końca. Przy dużym szczęściu przeczyta pierwsze dwie linijki każdego paragrafu i z pewnością nie znajdzie tego, czego szuka, ponieważ interesująca go informacja będzie cztery linijki poniżej. Zmień system.

Streść w dwóch linijkach każdą z informacji, jaką chcesz podkreślić. Nazwijmy ten system strzałkami. Rzucenie okiem na jedno curriculum zajmuje osobie zajmującej się rekrutacją średnio dwadzieścia sekund. Przeczytanie jednego paragrafu zajmuje około sześćdziesięciu sekund.

Przy dwóch linijkach wygrywasz na czasie, ale możesz nie mieć możliwości przekazania istoty rzeczy. Jeśli jednak podzielisz Twoje doświadczenie na siedem lub osiem strzałek, podkreślisz to, co pracodawca pragnie przeczytać i znajdziesz się na drodze do sukcesu, na drodze do osobistego spotkania się z Twoim nowym szefem.

InfoPraca

Dodaj komentarz

11 komentarzy to “Praktyczne porady do napisania dobrego CV”

 1. szukajacy napisał(a):

  moze jakis przyklad poprawnego cv

 2. Właśnie, co z przykładem?

 3. Ania napisał(a):

  chcialabym zobaczyc wzor CV przykladowe dane co mam wpisac jakie odstepy, co po kolei itp

 4. Jerzy napisał(a):

  Co z osobami po 50 roku życia.Ja mam już 58 lat (skończę w kwietniu br)35 lat pracy zawodowej, studia wyższe prawnicze, mgr administracji i jak ujawniam swój wiek w CV – od razu mnie to eliminuje. Nikt od ponad roku nie zaprosił mnie na rozmowę kwalifikacyjną, nie mówiąc już o telefonie w moją stronę.A żeby było jeszcze weselej nikt nie mówi o dyskryminacji osób takich jak ja, bo również wymaga się od nich np. do biura język angielski, kiedy firma nie ma nic wsólnego z obcym kapitałem.I to jest dyskryminacja na całej linii. Nie każdemu w życiu układa się sielsko anielsko…Ja już nie wiem jak pisać CV.Wysłałem ich ok.300 i nic, czy ja nie umiem pisać CV, to co z tym fantem zrobić?!

 5. jach napisał(a):

  po pierwsze – to przykre że osoby rekrutujące tak niedbale wykonują swoją pracę, tym bardziej że od kandydata wymagają dbałości o każdy szczegół,
  po drugie – jeszcze mi się nie zdarzyło aby na rozmowie nie zapytano mnie o cały przebieg dotychczasowej pracy – sami piszecie o unikaniu czarnych dziur a potem radzicie nie trzymać się chronologii, czy przypadkiem nie powinno się pokazywać ciągłości i logiczności dotychczasowej kariery,
  po trzecie – żyjemy w świecie kultury obrazkowej więc pokarzcie w końcu choć jeden przykład co dobre a co złe, poczta pokazuje jak adresować koperty, bez tego takie porady są niewiele warte

 6. wilithc napisał(a):

  przyklad poprawnego cv by sie przydal

 7. Szymek napisał(a):

  O przykłady nie ma co się dopraszać,przecież i tak nikt nie czyta naszych opinii!To jest jak z tymi pracodawcami-wymagania kosmiczne,a dobrych przykładów brak!Nawet porządnie dokumentów aplikacyjnych nie chce im się czytać(zgadzam się z Jachem).Wszędzie tylko „bylejakość” i „tumiwisizm”.

 8. pORóWNANIE napisał(a):

  aj czytam te wypowiedzi i się dziwię że nie można znaleźć przykładu [b]CV[/b] w internecie czy broszurce w kiosku , ja mam ich kilka są krystalicznie poprawne choć już kilka wysłałem i średnio z pięciu wysłanych przychodzi jedna odpowiedź , a to ja jadę na rozmowę a potem decyduję czy podjąć pracę czy nie .
  Choć mój życiorys zawodowy ma dziury w ostatnim roku nikomu to nie przeszkadzało , jest takie fajne powiedzenie z marketingiem związane :
  Nie sztuka wyprodukować , nie sztuka sprzedać , ale sztuką jest odebrać pieniądze ?
  Proszę o luźną interpretację !

  Z moich doświadczeń wynika coś innego , ja mam za duże wykształcenie na dane stanowisko i ciągle mnie pytają czy ta praca spełni moje oczekiwania , a nie chcą zauważyć iż chcę pracować i zdobyć doświadczenie , a konsekwencja tego jest taka iż jeszcze nie robiłem w pracy tego cobym chciał tylko inne rzeczy choć nie powiem wszystko procentuje każda wiedza jest ważna .

  Moja rada należy odpowiednią ilość czasu spędzić na redagowanie CV i szukanie pracy czas zawsze za działa .

 9. Anecia napisał(a):

  Naprawdę mi się podobało. Krótkie, rzeczowe, dodające otuchy.
  Tylko mam pytanie, czy przy licznym doświadczeniu zawodowym jak ominę trochę zajęć to pojawią się tak zwane czarne dziury – i pytania co Pani, w tym czasie robiła? Czy nie muszę podawać żadnych dat, przy podawaniu moich przebytych prac?
  A co wtedy, gdy chcę zmienić zupełnie zawód i mimo ogromnego doświadczenia nie mam doświadczenia, które wymaga Pracodawca – tak zwanych 2-3 lat w zawodzie. Jak go wtedy zachęcić. A mnie ta praca interesuję.
  Pozdrawiam i wciąż szukam. A.

 10. Bastian napisał(a):

  Szukajacy, http://www.ludziepracy.pl, Aniu, Wilithc:
  przykład poprawnego CV jest trudny do podania. Tak naprawdę to zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli chcesz być programistą, to warto zrobić CV czysto informacyjne (HR może mieć blade pojęcie o programowaniu), a na marketingowca warto wymyśleć coś odpalonego. Nie ma reguły. Ale bazowe dobre CV znajdziecie na http://www.cv-raport.pl/cv/

  Jerzy:
  Tutaj niestety zatajenie wieku może się odbić tylko negatywnie. Pracodawca i tak się dowie ile masz lat, więc jeśli nie zmieścisz się w jego targecie, to o tak i tak wypadniesz. Tylko jak zataisz Swój wiek to zostawisz za Sobą wrażenie braku profesjonalizmu…

  jach:
  Przede wszystkim zanim zaczniesz krytykować HR-ów weź wszystkie zmienne pod uwagę – jak ktoś rekrutuje dla małej firmy, to ma czas szukać wartościowych rzeczy w CV i sprawdzać (np. na goldenline, czy innych forach/społecznościówkach) każdego kandydata. Ale już przy korporacji, kiedy HR dostaje 150 (dane szacunkowe, bez przełożenia na rzeczywistość) CV dziennie, to nie ma czasu na czytanie każdego od deski do deski…
  Co do przebiegu kariery, to po co HR-owi wiedza o Twoich pracach z innych branży/wymagających innych kompetencji, niż stanowisko, o które się ubiegasz/tych, które uznałeś za niewarte zaznaczenia w Liście Motywacyjnym? Ty zawsze możesz do tego wrócić na rozmowie, a rekruter ma za zadanie wyciągnąć z Ciebie to, co się najbardziej nadaje na stanowisko i to, co Cię skreśla. Reszta należy do Ciebie.

  szymek:
  Krótko – nie zgadzam się.

  pORóWNANIE i Anecia:
  W końcu słowa wsparcia 🙂

 11. alcia napisał(a):

  heh.. potrzebuje wzór dobrego cv najlepiej jakiś przykład , pomóżcie prosze:)