Praktyczne porady do napisania dobrego CV

Zdecydowałeś się rozpocząć poszukiwania nowej pracy i zupełnie nie wiesz, jak postawić pierwsze kroki. Przed rozpoczęciem szukania ofert potrzebujesz dobrego curriculum, takiego, po którego przeczytaniu firmy będą myślały o Tobie jako o przyszłym pracowniku.

Dobrze napisane CV nie spada z nieba, potrzebujesz dokładnie zdefiniować Twoje cele i zapisać je w odpowiedniej kolejności w celu jego stworzenia. Poniżej podajemy 5 punktów, które należy mieć na uwadze podczas pisania CV.

Gdzie pragniesz dotrzeć, jakiej szukasz pracy?

Przed rozpoczęciem surfowania po Internecie, pomyśl: Jakiej pracy poszukujesz? Staraj się bardzo dokładnie określić Twój cel. Twoje priorytety pomogą Ci w określeniu, jak ma wyglądać Twoje CV. Jeśli uda Ci się określić, jaki rodzaj pracy interesuje Cię najbardziej, będzie to już pierwszym dużym krokiem do osiągnięcia sukcesu, ponieważ umożliwi Ci to wyróżnić dane, które najbardziej zainteresują firmę.

Pomimo że wiesz na sto procent, w jakiej branży chciałbyś pracować, stracenie pięciu minut na sprecyzowanie Twojego celu będzie zyskaniem i nie stratą czasu.

Nie pisz dla siebie, ale dla kogoś, kto będzie czytał Twoje curriculum

Menedżer, kierownik czy ktokolwiek odpowiedzialny za rekrutację i kto czyta Twoje CV, jeszcze zanim otrzyma stos życiorysów, już sobie wyobraża profil kandydata z pewnym określonym doświadczeniem, określonym wykształceniem i konkretnym „sposobem bycia”. Powinieneś zredagować Twoje CV tak, aby podkreślić te zalety Twojego doświadczenia lub wykształcenia, które najlepiej odpowiadają wymaganiom firmy, by stać się osobą, której poszukują.

Pamiętaj, że im wyżej celujesz, tym więcej będziesz miał rywali. Nie okłamuj się, z dwudziestu lub trzydziestu życiorysów, które znajdą się na biurku osoby przeprowadzającej rekrutację, tylko cztery czy pięć naprawdę ją zainteresują, a nadawcą jednego z tych kilku powinieneś być właśnie Ty. Podczas pisania życiorysu myśl o tej osobie, o stanowisku, jakie pragniesz zdobyć, oraz o umiejętnościach, które powinieneś zaprezentować, aby zdobyć tę pracę.

Wybierz dane, które pojawią się w Twoim CV

Pracodawcy nie interesują wszystkie miejsca, gdzie pracowałeś, chce wiedzieć jedynie to, co naprawdę dało Ci przygotowanie do zajęcia stanowiska oferowanego przez jego firmę. Nie zaczynaj curriculum od pierwszej pracy w Twoim życiu. Podkreśl te umiejętności, doświadczenia lub wykształcenie, które eksponują Twoją wartość jako kandydata na dane stanowisko.

Czasami mniej znaczy więcej. Spośród wszystkich Twoich doświadczeń staraj się pokazać pracodawcy te szczegóły, które przeobrażają Cię w idealnego kandydata.

Powiedz potencjalnemu pracodawcy to, co pragnie usłyszeć

Wyobraź sobie, że jesteś w czasie egzaminów i wiesz, czego się od Ciebie oczekuje na szóstkę, więc piszesz dokładnie to, co chcą przeczytać. Z pisaniem życiorysu dzieje się to samo. Pragniesz otrzymać najlepszą ocenę, więc napisz to, czego oczekuje od Ciebie pracodawca. Jeśli nie zrobisz tego Ty, to zrobi to ktoś inny i zdobędzie stanowisko.

Większość ludzi pisze swoje CV nie myśląc o tym, czego chce potencjalny pracodawca, piszą dla siebie, dla przyjaciela czy rodziny. Życiorys to nie historia Twojego życia, ale tekst, w którym ktoś zobaczy, czy jesteś odpowiednim kandydatem do wykonywania danej pracy czy też nie.

Jeśli osoba czytająca Twoje curriculum nie znajdzie tego, czego szuka na pierwszej połowie pierwszej strony, zaprzestanie dalszego czytania. Nie zamieszczaj swoich danych losowo. Wyróżnij te elementy Twojego doświadczenia, które spowodują, że zostaniesz zaproszony na spotkanie rekrutacyjne. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie, skoncentruj się na tym, co jest naprawdę ważne. Napisz wszystko to, co dany pracodawca pragnie przeczytać, zgodnie z ważnością, jaką przykłada on do postawionych przez niego wymagań; nie kieruj się porządkiem chronologicznym.

Twój życiorys powinien być łatwy w czytaniu

Pamiętaj, że przy dwudziestu lub trzydziestu CV, jakie ma do przeczytania pracodawca, nie przeczyta on żadnego z nich od początku do końca. Przy dużym szczęściu przeczyta pierwsze dwie linijki każdego paragrafu i z pewnością nie znajdzie tego, czego szuka, ponieważ interesująca go informacja będzie cztery linijki poniżej. Zmień system.

Streść w dwóch linijkach każdą z informacji, jaką chcesz podkreślić. Nazwijmy ten system strzałkami. Rzucenie okiem na jedno curriculum zajmuje osobie zajmującej się rekrutacją średnio dwadzieścia sekund. Przeczytanie jednego paragrafu zajmuje około sześćdziesięciu sekund.

Przy dwóch linijkach wygrywasz na czasie, ale możesz nie mieć możliwości przekazania istoty rzeczy. Jeśli jednak podzielisz Twoje doświadczenie na siedem lub osiem strzałek, podkreślisz to, co pracodawca pragnie przeczytać i znajdziesz się na drodze do sukcesu, na drodze do osobistego spotkania się z Twoim nowym szefem.

InfoPraca