Potrzebujesz trzy rodzaje CV, aby zdobyć wymarzoną pracę

Od czasu pojawienia się Internetu koncepcja CV na dwóch kartkach papieru, gdzie pojawiały się doświadczenia zawodowe, wykształcenie i inne informacje o kandydacie, poważnie się zmieniła. W dzisiejszych czasach curriculum jest dokumentem elektronicznym, dostępnym dla wszystkich 24 godziny na dobę za pomocą Internetu.

CV może być przygotowane w trzech różnych formatach:

 • Format papierowy, który jest skanowany przez firmę.
 • Format elektroniczny, wysyłany za pośrednictwem e-maila.
 • Format multimedialny, dostępny za pośrednictwem Internetu.

Jeśli jesteś projektantem graficznym, fotografem lub pracujesz w branży zajmującej się obróbką dźwięku lub obrazu, radzimy Ci przygotować sobie trzeci rodzaj curriculum. W innym przypadku może być to zbędnym luksusem.

CV przygotowane w pierwszym i drugim formacie powinny stosować się do pewnych podstawowych zasad, pozwalających im być użytecznym instrumentem w procesie selekcji. Internet posiada swoje ustalone zasady savoir-vivre´u, których należy ściśle przestrzegać.

Format dokumentu

Technologia wypracowała swoją listę zasad, według których powinien być sporządzony dokument na papierze, aby mógł zostać bezbłędnie zeskanowany. Jeśli osobiście dostarczasz swoje CV lub wysyłasz je listownie, pamiętaj, że prawdopodobnie zostanie ono zeskanowane. Aby uniknąć błędów podczas skanowania, postępuj według poniższych reguł:

 • Używaj czcionek standardowych. Times New Roman lub Arial to dwa rodzaje bezpiecznych czcionek, choć nie są jedyne. Skanery akceptują także na przykład czcionki: Helvetica lub Avant Grade.
 • Pamiętaj o rozmiarze czcionki. Rozmiar czcionki nie powinien być mniejszy niż dziesięć, chociaż w przypadku czcionki Sans Serif można użyć także numeru 9.
 • Dokument powinien być czytelny. Po wydrukowaniu dokumentu upewnij się, że poszczególne litery tego dokumentu nie przylegają do siebie.
 • Unikaj podkreślania dokumentu; niektóre litery mogą zmienić format i utrudnić odczyt skanowania. W celu wyróżnienia danych, zastosuj kursywę.
 • Oddzielaj różne sekcje dokumentu za pomocą niezapisanej, pustej linijki. Przy pomocy tych pustych linijek skaner będzie w stanie określić koniec danego segmentu w Twoim dokumencie.
 • Unikaj pionowych linii i tabelek, ponieważ skaner odczyta je jako litery. Nie stosuj w Twoim dokumencie kolumn w stylu gazet. Skanery odczytują od prawej do lewej i mogą połączyć dane pochodzące z różnych segmentów.

Powyższe zasady mają zastosowanie także w przypadku dokumentów wysyłanych za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli jesteś projektantem graficznym lub kimś, kto potrzebuje zademonstrować swoje umiejętności z zakresu makietowania lub fotografii itp., najlepiej będzie, jak zredagujesz odrębną prezentację przeznaczoną do przeglądania na komputerze i odrębną na papierze.

Savoir-vivre Internauty

Brak bezpośredniej interakcji pomiędzy osobami w Internecie może być powodem nieporozumień. Sprawdź „wewnętrzny ton” wysyłanych przez Ciebie e-maili. Przeczytaj poniższe zasady: pomogą Ci one w prowadzeniu poprawnej komunikacji z osobą zajmującą się rekrutacją.

 • Nigdy nie pisz dużymi literami. Używanie dużych liter w Internecie oznacza krzyk.
 • Upewnij się, że Twój dokument w pełni spełnia wymogi rekrutanta. Jeśli zostałeś poproszony o wysłanie dokumentu w formacie tekstowym, spełnij to wymaganie. Możliwe, że chcesz, aby Twoje CV miało atrakcyjniejszy format. Jednak edytory tekstu, takie jak Word Perfect, zawierają szereg poleceń wewnętrznych, które mogą zostać przetworzone w inny sposób na komputerze rekrutanta. Aby upewnić się, że każdy będzie mógł przeczytać wysyłany przez Ciebie dokument, zapisz go w formacie tekstu ASCII (lub DOS). Ten typ formatu dopuszcza jedynie tekst i chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się nudny, to jednak zapewni Ci to, że każdy będzie mógł przeczytać Twój dokument (w innym przypadku, jeśli użyjesz skomplikowanej czcionki, dokument może stać się nieczytelny).
 • Wyślij tylko jedną kopię dokumentu. Jeśli potrzebujesz zmienić jakieś dane w Twoim CV, ponowne wysłanie jest dopuszczalne, ale nie zapomnij dołączyć wytłumaczenia.
 • Upewnij się, że Twój program antywirusowy funkcjonuje poprawnie. W innym razie mógłbyś zarazić wirusem komputer osoby przeprowadzającej rekrutację, a jest to niewybaczalne.
 • Wysyłaj swoje dane w taki sposób jak się tego od Ciebie wymaga. Jeśli znalazłeś interesującą Cię ofertę pracy, w której prosi się kandydatów, aby wysłali swoje dane za pomocą tradycyjnej poczty, pamiętaj, aby nie wysyłać swojego CV pocztą elektroniczną.
 • Wyraźnie napisz, jaki jest cel Twojego listu z CV. W przeciwnym razie możesz wprowadzić w błąd osobę otrzymującą pocztę i stracić swoją szansę.

Daniel Fernández, dziennikarz, InfoPraca

Dodaj komentarz

One Response to “Potrzebujesz trzy rodzaje CV, aby zdobyć wymarzoną pracę”

 1. gry planszowe says:

  Ciekawa strona, trafilem tu przypadkowo, ale od dzis bede wpadal czesciej, pozdro