Klasyczne pytania

Kimkolwiek byś nie był i jakiejkolwiek nie szukasz pracy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostanie Ci zadany szereg nieuniknionych pytań.

Podczas tego spotkania osoba rekrutująca postara się dowiedzieć o Tobie rzeczy, których nie zamieściłeś w curriculum.

Pracodawca nie poszukuje maszyny, ale osoby, która podejdzie z pasją do oferowanej pracy. Najpopularniejszym sposobem poznania Twoich rzeczywistych predyspozycji jest dowiedzenie się, co wiesz na temat ich firmy, dokąd posunąłeś się w Twoich dochodzeniach. Zostaną Ci zadane następujące pytania:

  • Dlaczego chciałbyś pracować na tym stanowisku?
  • Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
  • Czy masz jakieś pytania związane z naszą firmą?
  • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Dzięki tym pytaniom rekrutant dowie się, do jakiego stopnia jesteś zainteresowany ich firmą i dokąd jesteś w stanie walczyć, aby zdobyć pracę w ich firmie. Pracodawca chce kogoś, kto z entuzjazmem podejdzie do walki o pracę w jego firmie, kto da z siebie wszystko w nowej pracy.

Po udowodnieniu, że pragniesz właśnie tego stanowiska, zostaną Ci zadane inne personalne pytania. Te skierowane będą do Twoich własnych doświadczeń z przeszłości. A oto kilka z nich:

  • Jakie przedsięwzięcie w Twoim życiu sprawiło, że poczułeś się naprawdę spełniony?
  • Jaki był Twój największy błąd w życiu?
  • Wymień Twoje mocne i słabe strony.

Za pomocą tych pytań pragnie on, opierając się na przeszłości, przeanalizować Twój dzisiejszy model działania. Drugie pytanie jest szansą dla Ciebie na zademonstrowanie Twoich zdolności do rozwiązywania problematycznych sytuacji.

Przygotowanie się do odpowiedzi na te pytania jest dość proste. Trudność polega jednak na tym, w jaki sposób zbudować odpowiedzi, żeby odpowiadały one temu, co pragnie usłyszeć pracodawca.

Laura Flores, dziennikarka

Dodaj komentarz