Jak stanąć twarzą w twarz z Twoim pierwszym Curriculum Vitae?

Często zdarza się, że w momencie, kiedy chcesz napisać Twoje pierwsze w życiu CV, nagle opuszcza Cię cała Twoja inwencja twórcza i wydaje Ci się, że wszystko, co zrobiłeś w życiu, nie wystarczy do zdobycia najgorszej choćby pracy.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinieneś zrobić przed napisaniem Twojego CV, to spróbować poczuć się dumny z tego, czym się zajmujesz. Bądź dumny z tego, co zrobiłeś do dnia dzisiejszego.

W każdym CV powinny znaleźć się dwa następujące i najważniejsze elementy: wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W momencie, kiedy zabierasz się za opisywanie Twojego wykształcenia, nie myśl, że nazwa uniwersytetu lub ilość lat, w przeciągu których go ukończyłeś, wpłyną na zmianę przeznaczenia Twojego życia. Najważniejsze jest to, abyś czuł się z tego powodu dumny oraz był pewny tego, czego się nauczyłeś, ponieważ już nie jesteś jednym więcej na liście.

Oczywiście jest wiele sposobów zamieszczania danych i powinieneś się ich nauczyć. Nie potrzebujesz żadnego MBA, chociaż zawsze możesz napisać, że właśnie złożyłeś podanie o przyjęcie (do czasu uzyskania odpowiedzi masz jeden punkt więcej).

W drugim przypadku, doświadczenia zawodowego, sprawa może się delikatnie skomplikować, jeśli jesteś świeżym absolwentem jakiejś uczelni i nie masz żadnego doświadczenia. Ale, czy aby na pewno nie masz żadnego doświadczenia? Nie zrobiłeś nigdy żadnych praktyk? Nie pracowałeś w X podczas któryś z Twoich wakacji?

Zamiast myśleć, że Twoja praca jako roznosiciel pizzy niczemu nie służy, postaraj się skupić na innych aspektach tej pracy. Jeśli masz mało do zaoferowania, spraw, aby wcale tego nie można było odczytać z Twojego CV. Przedstaw się rekrutującemu jako osoba z dużą inicjatywą i jeszcze większymi chęciami.

Pomyśl o tym, jakiego zabarwienia dodać Twojemu doświadczeniu, nawet jeśli jest ono bardzo małe.

Pomysły, jakie przedstawiliśmy Ci tutaj, nie mają dużo wspólnego z zasadami normalnego curriculum; ale Ty także znajdujesz się wewnątrz niekończącej się listy anonimowych osób, wysyłających swoje CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Jesteś wyjątkowy… czyż nie? Udowodnij to!

InfoPraca